سبک زندگیکودک

کودک – دنیای زیبای کودکان

کودک
سبک زندگی کودک  روانشناسی کودک

چیو از چه سنی به کودک آموزش بدیم؟!

امروزه بسیاری از والدین به دنبال یافتن وقت مناسب برای شروع کلاس‌های آموزشی کودک خود هستند و بسیار مشتاقند بدانند در چه سنی کودک‌شان را با زبان دوم، هنر، ورزش و… اما بیشتر والدین توقعات نامعقولی از فرزندان خود دارند.، مثلا انتظار دارند پیش از آن‌که کودک آمادگی لازم را کسب کند، مسئولیت‌پذیر باشد. از فرزندان‌شان می‌خواهند خوش اخلاق و مودب باشند، با بچه‌های دیگر بدون سروصدا مشغول بازی شوند، با آنها همکاری داشته باشند، وسط حرف بزرگ‌تر‌ها نپرند، بدون اجازه دست به چیزی نزنند، مفید باشند، سریع راه بروند، سریع صحبت کنند، قبل از دبستان حداقل به دو زبان مسلط باشند، پیانو را به خوبی بنوازند و بالاخره به سرعت رشد کنند و بزرگ شوند و تمام آرزوهای فرو خفته والدین خود را در اولین فرصت برآورده کنند. همه اینها در حالی است که قرار نیست کودک تمام‌کننده والدین باشد. از سوی دیگر کسب این همه مهارت نیاز به فرصت کافی دارد و رشد، فرآیندی آرام بوده و نیاز به زمان کافی دارد.

بهتر است فشار‌ها را از روی فرزند‌تان بردارید و به او فرصت کافی بدهید تا بتواند به آرامی در مراحل رشد خود قدم بردارد. والدین باید مراحل رشد کودک خود را بشناسند و بدانند در هر مقطعی از زمان، کودک آمادگی چه نوع یادگیری‌هایی را دارد چرا که تربیت کودک همچون خط تولیدی است که اگر هر کدام از قطعات را سر جای خود نصب نکنید، محصول نهایی عملکرد مطلوب نخواهد داشت.

خانم ماریا مونتسوری، در این زمینه می‌گوید: «ما نبایدکودکان‌مان را برای مدرسه رفتن آماده ‌کنیم بلکه باید آنها را برای زندگی کردن مهیا کنیم.» او معتقد است کودک باید مهارت‌های زندگی را بیاموزد. او در ابتدا باید آویزان کردن و تا کردن لباس، گردگیری، تا کردن دستمال، استفاده از پیچ گوشتی، باز و بسته کردن درب قوطی، ریختن مایع پارچ به داخل لیوان، ریختن مایع با استفاده از قیف، چلاندن لباس، واکس زدن کفش، تمیز کردن تخته گچی، چلاندن اسفنج، باز و بسته کردن در، خشک کردن ظروف، شستن ظروف و… را یاد بگیرد. بعد از این‌که کودک این مهارت‌ها را کسب کرد نوبت مهارت‌های دیگر مانند زبان دوم، موسیقی و… می‌رسد. ولی متاسفانه بسیاری از والدین امروزه به جای والد بودن بیشتر یا در نقش معلم هستند یا قاضی و کمتر از نقش خود به عنوان والد آگاهی دارند.

سبک زندگی کودک  روانشناسی کودک

کلاس‌های آموزشی بچه‌ها را از چه سنی شروع کنیم؟

این نکته بسیار مهم است که کودک زیر ۷ سال را نباید به طور مستقیم آموزش داد و برای آموزش او باید از روش‌های تخصصی کمک گرفت. آموزش کودک در این سنین صرفا به صورت غیرمستقیم است چون کودک مانند یک بزرگسال ابزار لازم برای تمرکز در کلاس درس را به دست نیاورده است.

آموزش زبان دوم

کودک از زمان تولد حس شنوایی فوق‌العاده‌ای دارد که به او اجازه می‌دهد اصوات مختلف را از هم تشخیص دهد. در صورتی که از زمان تولد با کودکی به ۲ زبان صحبت شود، او به طور طبیعی قادر به درک هر دو خواهد بود. البته کودکی که دو زبان را حین تولد می‌شنود معمولا دیر‌تر به حرف می‌آید. دلیل این موضوع هم مواجه شدن او با دایره وسیعی از لغات است که باید آنها را درک و بیان کند. گاهی هم کودک دو زبان را با هم مخلوط می‌کند. این حالت کاملا طبیعی است و در ۴- ۳ سالگی از بین می‌رود. این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز برای آموختن یا حرف زدن یک زبان نباید به کودک فشار آورد. اگر کودک حس کند والدین از پیشرفت نکردن او نگران هستند، ممکن است دچار اختلالات تکلمی شود. البته بهتر است پس از تکمیل زبان اول و کامل شدن دایره لغات کودک، آموزش آغاز شود، چون کودک معمولا در ۳ تا ۵/۳ سالگی به این مهارت دست می‌یابد. می‌توان هم‌زمان با شروع مهدکودک آموزش زبان دوم را آن هم به طور غیرمستقیم آغاز کرد و آموزش مستقیم را با شروع مدرسه ادامه داد.

اگر والدین به کشور دیگری مهاجرت کردند، برای این‌که کودک زبان را بیاموزد، کافی است یکی از والدین به زبان مادری و دیگری به زبان خارجی صحبت کند تا کودک آرام آرام با زبان بیگانه خو بگیرد.

ورزش یکی از رشته‌های ورزشی مناسب برای سنین پایین ژیمناستیک است تا مهارت‌ها و هماهنگی‌های حرکتی کودک تقویت شود. در بسیاری از مهد‌ها و باشگاه‌ها این کلاس‌ها دایر است و والدین می‌توانند از ۴ سالگی فرزندشان را در این کلاس‌ها ثبت نام کنند. البته از این سنین می‌توان کودک را با شنا نیز آشنا کرد.

 نقاشی

۲ سالگی سن تحول و پیشرفت نقاشی در کودک است، زیرا کودک از لحاظ روانی و جسمی رشد می‌کند، ماهیچه‌هایش قوی می‌شود و از نظر بینایی چشمش توانایی دنبال کردن و هدایت دست به هر سمت را که می‌خواهد، دارد. کودکان معمولا سعی می‌کنند خطوطی را از چپ به راست رسم کنند. از آنجا که نقاشی آغازی برای نوشتن است، لازم است کودک را به کشیدن نقاشی تشویق کرد. بهترین سن برای شروع آموزش نقاشی به شرط آن که هدف از کلاس صرفا ایجاد خلاقیت در کودک و نه نقاشی کردن او باشد، پایان ۴‌سالگی است. در سنین زیر دبستان منظور از آموزش نقاشی تنها فراهم کردن فضایی برای رشد خلاقیت بچه‌ها از جمله نقاشی است. حتی بدون کلاس هم خانواده‌ها می‌توانند این فضا را در خانه در اختیار بچه‌ها قرار دهند. یک مربی باید از موسیقی، تئا‌تر، بازی، ‌قصه، شعر و… استفاده کند و فضایی را به وجود آورد تا هنرجوی خردسال خود را با زبان تصویر آشنا کند. نقاشی یک زبان بین‌المللی است؛ زبانی برای گفتن ناگفته‌های خود.

بهتر است کودک تا ۳ سالگی از گواش، آبرنگ و مداد شمعی برای نقاشی استفاده کرده و از ۵/۴ سالگی به بعد از مدادرنگی استفاده کند. کافی است یک کاغذ بزرگ در اختیار کودک قرار دهید تا هر آنچه در تخیلش است، روی کاغذ بیاورد.

سبک زندگی کودک  روانشناسی کودک

موسیقی

بر اساس بسیاری از تحقیقات، درک موسیقی از دوران پیش از تولد (دوران جنینی) آغاز می‌شود. اما دریافت علائم صوتی و واکنش‌های ناشی از آن با پدیده‌ای به نام «ادراک موسیقی» تفاوت دارد و آن زمانی است که کودک قادر به تحلیل و تفکیک صدا‌ها و آوا‌هاست. بسیاری از کار‌شناسان آموزش و نیز روان‌شناسان در پی تحقیقات پژوهشگران بهترین سن آموزش موسیقی به کودکان را ۲ تا ۸ سالگی می‌دانند؛ البته باز هم به روش غیرمستقیم.

سبک زندگی کودک  روانشناسی کودک

از چه سنی برای کودک کتاب بخوانیم؟

خواندن کتاب برای کودک را باید از روزهای نخست تولد آغاز کرد، زیرا در سنین پایین، کنجکاوی کودک برای شنیدن و درک مطالب زیاد است. کودک در سنین بسیار پایین (شیرخوارگی) درکی از معانی واژه‌ها ندارد ولی از شنیدن صدای شما و دیدن احساسات و عواطف شما لذت می‌برد.  با صدای آهسته، با لحنی گرم و دلنشین، با شور و حرارت به همراه نوازش برای نوزاد کتاب بخوانید. با این کار می‌توانید بیش از پیش به او نزدیک شده (او را بغل کنید) و از کنار یکدیگر بودن لذت ببرید. وقتی کودک از سنین پایین با کتابخوانی آشنا شود، همراهی شما به او کمک می‌کند به تدریج نسبت به کتاب علاقه‌مند شده و بعد‌ها هنگام کتاب خواندن، تجربه و احساس امنیت و لذت را در کنار والدین بازآفرینی کند. اگر کودک بزرگتری دارید که این کارها را برای او انجام نداده‌اید، نگران نشوید.

سبک زندگی کودک  روانشناسی کودک

راهکارهایی جهت آموزش نقاشی به کودکان ۱ تا ۴ ساله

یادگرفتن نقاشی در عین حال که یک فعالیت تفریحی است، آموزشی نیز می باشد و کمک می کند که کودک مهارت های حرکتی ظریف (حرکاتی که مستلزم هماهنگی عضلات به هنگام انجام اعمال دقیق و ظریف است) و مهارت های تفکر خلاقانه خود را تقویت کند. از آنجاییکه مهارت های حرکتی ظریف کودک در سال اول زندگی اش پیشرفت می کند، احتمالا آن ها می توانند در ۱۲ ماهگی یک ماژیک یا مداد را در دست بگیرند و نقاشی بکشند ولی اگر کودک شما این توانایی را دیرتر به دست آورد نیز مشکلی نیست چراکه کودکان با روند متفاوتی رشد می کنند.

نقاشی کشیدن یکی از مهارت های مهمی است که بهتر است کودک شما در سنین پایین یاد بگیرد و به کودک تان کمک می کند که مهارت های تفکر خلاقانه، خواندن، نوشتن و حتی ریاضایت را تقویت کند. شما باید به کودکتان کمک کنید تا مهارت هایش را تقویت کند اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گاهی باید به آنها اجازه دهید بدون هیچ محدودیت و کنترلی هر ؛آنچه که دوست دارند را نقاشی کنند. آموزش به کودک مهم است پس بهتر است آن را به کاری جذاب و لذت بخش تبدیلش کنید و نه یک کار اجباری.

۱۲ تا ۳۰ ماهگی

تعدادی ماژیک و کاغذ آماده کنید و با کودکتان توضیح دهید که می خواهید با او نقاشی بکشید. یک خط بکشید و از کودکتان بخواهید یک رنگ را انتخاب کند و از جایی که شما خط را به پایان رساندید ادامه دهد. از کودکتان بخواهید هنگام انتخاب هر رنگ، نام آن را بلند بگوید؛ وقتی نوبت شما شد نیز همین کار را انجام دهید.به صورت نوبتی این کار را انجام دهید و خط های مستقیم و منحنی بکشید تا جایی که کاغذ پر از خط های شما شود. حالا می توانید شکل هایی که از خط های به هم چسبیده شما ایجاد شده را رنگ کنید و اگر شکل واضحی یافتید نامش را بلند بگویید.

اگر کودک شما می تواند در این سن خطوط عمودی یا افقی بکشد او را بسیار تشویق کنید. نقاشی کشیدن با مداد یا ماژیک مهارت های حرکتی ظریف، قدرت بینایی و خلاقیت کودک و همچنین اعتماد به نفس او را تقویت می کند. همیشه در مورد تصویری که همراه با کودکتان می کشید با او صحبت کنید و پس از اتمام کار آن را جایی آویزان کنید تا هم شما و هم کودکتان از دیدن آن لذت ببرید.

توجه داشته باشید که کودکان نارس زمان بیشتری نیاز دارند تا به این مرحله برسند. همچنین بسیاری از کودکان تا قبل از سن ۱۵ یا ۱۶ ماهگی شروع به نقاشی (خط خطی کردن) نمی کنند اما وقتی که شروع کردند پیشرفت خوبی دارند.

۳۱ تا ۳۶ ماهگی

زمانی که کودکتان ۲ و نیم ساله شد می تواند به راحتی مداد را در دست بگیرد. کودکان در این سن می توانند زاویه هایی مثل عدد ” ۷” را بکشند که بسیار سخت از کشیدن یک خط صاف است. همچنین کودک شما توانایی کشیدن اشکال دایره ای را نیز خواهد داشت و حتی ممکن است بتواند برخی حروف را نیز بنویسد اما اگر کودکتان در این سطح نیست ناراحت و نگران نباشید؛ صبر کنید تا زمانی که خودشان آمادگی اش را داشته باشند و این کار برایشان جذاب و هیجان انگیز باشد. کودک شما در زمان مناسب خود نقاشی کشیدن را شروع و پیشرفت خواهد کرد پس جای هیچ گونه نگرانی نیست. از کودکتان بخواهید که در مورد هر خطی در نقاشی اش توضیح دهد، ممکن است از نظر شما یک خط یا انحنای ساده باشد ولی از نظر آنها معنای زیادی داشته باشد.

در این سن کودکتان زمان بیشتری صرف نقاشی کشیدن می کند فقط حواس تان به کودکتان باشد تا این کار را روی دیوار خانه و مبلمان و هر چیزی که می تواند به عنوان صفحه نقاشی استفاده کند، انجام ندهد!

۳ تا ۴ سالگی

در این سن می توانید از کودکتان بخواهید که شکل های اولیه مثل دایره، مثلث و مربع را نقاشی کند. ابتدا خودتان آن شکل را بکشید سپس از کودکتان بخواهید که آن را کپی کند. به زودی کودکتان یاد می گیرد که چگونه به تنهایی بدون کمک و راهنمایی شما این شکل ها را بکشد. شما می توانید نقاشی کشیدن را با آموزش ترکیب کنید مثلا از کودک تان بخواهید تعداد گوشه های هر شکل را بشمارد و به این ترتیب شمارش را با کودک تان تمرین کنید. کودکتان از رنگ کردن شکل هایی که با هم کشیدید لذت خواهد برد. همچنین در این سن برخی از کودکان می توانند بعضی از حروف الفبا را نیز بکشند یا بنویسند. معمولا در این سن کودکان  در کشیدن تصویر افراد دقیق هستند در نتیجه شما می توانید با کشیدن تصویر یک آدمک ساده شروع کنید و کودکتان به مرور جزئیات آن را کامل کند.

توجه داشته باشید که نکاتی که در بالا ذکر شد تنها در جهت پیشنهاد راه هایی برای آموزش نقاشی است و شما می توانید با استفاده از ایده و خلاقیت خود راه های دیگری را نیز امتحان کنید و موفق شوید. در صورتی که تجربه ای دارید می توانید آن را در بخش نظرات با سایر والدین به اشتراک بگذارید.

سبک زندگی کودک  روانشناسی کودک

فعالیتهایی برای کمک به رشد کود سه ساله از دیدگاه منتسوری

یک کودک سه ساله قادر است تواناییهای خود را کنترل کند و از آنها به نحو درست استفاده کند. همچنین بچه های سه ساله بسیار کنجکاو هستند و قادر به درک مسایل زیادتری می باشند. والدین کودک سه ساله به عنوان اولین معلم وی می توانند با انجام یک سری فعالیتهای ساده به غنای رشد این دوره بیافزایند و همچنین اعتماد به نفس کودک را در فعالیتهای روزانه اش بالا ببرند.

در ادامه مطلب فهرستی از فعالیتهای مفید این دوره آمده است:

تلوزیون ممنوع

۱-      خواندن یک داستان( حتی خیلی کوتاه )هر شب قبل از خواب. این کار را به عنوان یک برنامه مشخص برای آرام کردن کودک قبل از خواب انجام دهید. بهتر است یک داستان واقعی بگویید.

۲-      به همراه کودک و برای او از کتابخانه های محلی کتاب قرض بگیرید و برایش بخوانید.

۳-      از تلوزیون برای آرام کردن کودک استفاده نکنید. زمان تماشای تلوزیون و تعداد دفعات آن را کم کنید.

۴-      به فرزندانتان خاموش کردن تلوزیون را آموزش دهید . این کار به آنها کمک میکند تا زمان کافی برای تماشای تلوزیون را تشخیص دهند

۵-      زمانی که خانواده برای صرف یک وعده غذایی دور هم جمع هستند تلوزیون را خاموش کنید.

بیرون از خانه

۱-      زمانی را به پیاده روی با کودک خود و با سرعت او در بیرون از خانه اختصاص دهید

۲-      وقتی با کودکتان در بیرون از خانه به سر می برید با او به پدیده های مختلف اطراف دقت کنید. اسامی چیزهای مختلف را به او بگویید تا مجموعه لغاتش را افزایش دهید.

۳-      از این زمان برای به اشتراک گذاشتن اخبار در مورد خانواده و دوستان کودک و خودتان استفاده کنید.

۴-      در روزهای آفتابی و گرم از کلاه و کرم های ضد آفتاب برای کودکتان استفاده کنید.

۵-      در هنگام پیاده روی با کودکتان تمرین ایستادن روی یک پا را انجام دهید.

۶-      به او کمک کنید تا معنی رنگهای چراغ راهنمایی را بفهمد.

۷-      کودکتان را به انجام فعالیتهای فیزیکی تشویق کنید. اینکار باعث تقویت ماهیچه های او می شود و همچنین کمک می کند تا کودک بهتر بخوابد.

۸-      بهتر است کودک به همراه دیگر اعضای خانواده فعالتهایی مانند توب بازی، رقص و یا شنا را انجام دهد.

۹-      کودکتان را تشویق کنید تا به محیط زیست احترام بگذارد.

۱۰-  کودک را در انجام فعالیتهای باغبانی و کاشت گل و گیاه شرکت دهید. همچنین آنها را برای تهیه و تدارک غذا مشارکت دهید.

۱۱-  به آنها فعالیتهایی همچون بردن زباله ها به بیرون بدهید و یا کودک را در جمع آوری کاغذها و زباله های بازیافتی مشارکت دهید.

۱۲-  از او بخواهید که اسراف نکند مثلا از کاغذ نقاشی اش به درستی استفاده کند و هر دو روی آن را نقاشی بکشد.

عادات خوب غذایی

۱-      کودک را به استفاده از قاشق و چنگال کوچک تشویق کنید تا بتواند هر چه زودتر به صورت مستقل غذا بخورد و با اینکار باعث بالا بردن اعتماد به نفس او شوید.

۲-      او را به خوردن غذاهای سالم و متنوع تشویق کنید. هر روز به او تکه های هویج و کرفس بدهید. میوه ها، غلات و حبوبات، گوشتها و شیر و لبنیات را در برنامه غذایی او بگنجانید.

۳-      کودک را به خوردن آب تشویق کنید و از آب میوه های شکر دار بپرهیزید. همچنین او را به خوردن غذاهای کم نمک عادت دهید.

۴-      غذاهای جدید را به کودکتان پیشنهاد کنید اما او را مجبور به خوردن آنها نکنید. آن غذاها را دائم تهیه کنید و در اختیارش قرار دهید تا روزی که علاقه اش را به خوردن آنها ابراز کند.

سبک زندگی کودک  روانشناسی کودک

روشهایی برای بالا بردن عزت نفس

۱-      به آنها بگویید که دوستشان دارید

۲-      برای گوش دادن به حرفهایشان و صحبت کردن با آنها وقت بگذارید

۳-      زمانی را به آنها اختصاص دهید

۴-      به آنها کمک کنید تا برای مشکلاتشان راه حلی بیابند

۵-      آنها را تشویق کنید تا علایقشان را دنبال کنند

۶-      کارهایشان را در خانه نمایش دهید

۷-      موفقیتها و نقاط عطفشان را جشن بگیرید

۸-      به آنها اجازه انتخاب از میان دو چیز را بدهید ( انتخاب لباس از بین دو دست لباس)

۹-      زمان لازم را در اختیارش قرار دهید تا خودش لباس بپوشد

۱۰-  کودک را تشویق کنید تا وسایل مورد نیازش را در کوله یا کیف مخصوص خودش حمل کند

۱۱-  به آنها کمک کنید تا نام خانوادگی، آدرس و شماره تلفن خانه را یاد بگیرند

۱۲-  رفتارهای کودک را بررسی کنید و از علایق او آگاه شوید و از این طریق از تنش و ناراحتی جلوگیری کنید

۱۳-  در برابر اشتباهاتش با گذشت و مهربان باشید و به یاد داشته باشید که یادگیری فقط زمانی اتفاق می افتد که کودک فعالیتهای تازه و نویی را در سایه حمایت و تشویق والدینش انجام دهد.

۱۴-  اشتباهات گرامری و تلفظ کودک را در حین صحبت کردن اصلاح نکنید فقط در زمان مناسب درست آن جمله یا کلمه را بیان کنید.

۱۵-  به کودک بازخورد مثبت بدهید و از گفتن اینکه کار تو اشتباه است به او خودداری کنید. بهترین روش بیان کردن روش درست رفتار در قالب مثال است.

۱۶-  به خاطر داشته باشید که پروسه یادگیری مهم است نه آنچه که این پروسه تولید می کند.

فعالیت های مناسب این دوره

۱-      کودک را تشویق به گوش دادن به موسیقی کنید و عشق به موسیقی را در او زنده کنید

۲-      وسایل بی خطر آشپزخانه را در اختیارش قرار دهید ( مثل قاشقهای چوبی، ماهیتابه و …)

۳-      از وسایل آشپزخانه به عنوان سازهای موسیقی استفاده کنید ( مثل قابلمه به جای طبل و یا وسایل لوله ای به جای فلوت و …) و کودکتان را در آغوش بگیرید و با اینها بنوازید و برقصید

۴-      اگر کیبورد و یا هر وسیله موسیقی دیگری که در خانه دارید در اختیار کودکتان هم قرار دهید او خیلی زودتر مشتاق یادگیری موسیقی می شود

۵-      وسایل مورد نیاز نقاشی را در اختیارش قرار دهید ( مونتسوری استفاده از گچ و تخته سیاه را پیشنهاد می کند)

۶-      اسباب بازی های ساده را جایگزین اسباب بازیهای الکتریکی و دیجیتالی کنید.

۷-      بچه ها در این سن از پازلها و اسباب بازیهایی که نیاز به سر هم کردن و ساختن داشته باشد لذت می برند. همچنین خمیربازی، کتاب، نقاشی و موسیقی و سازهای ساده از علاقه مندیهای آنهاست

۸-      با جعبه ها و کارتن های دور ریختنی می توان آنها را سرگرم کرد.

منابع:

http://www.dailymontessori.com

http://www.mahdyab.ir

http://www.sarajahani.blogfa.com

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 13 =

بستن