بیوگرافی معمارانمعماریهنر

پل آندرو معمار فرانسوی خالق تاتر ملی چین

پل آندرو  ۱۰ ‏جولای سال ۱۹۳۸ ‏در کائودرن، در منطقه جیروند فرانسه متولد شد.

زمینه فعالیت

به عنوان معمار ارشد فرودگاه های پاریس نه تنها مسئول توسعه فرودگاه شارل دوگل (رواسی) بوده است بلکه همچنین به عنوان مسئول ساخت بیش از پنجاه فرودگاه در سرتاسر جهان همچون فرودگاه جاکارتا (۱۹۸۶) ،تهران (۱۹۹۶‏).

بیو گرافی

پل آندرو دیپلم خویش را از مدرسه پلی تکنیک در سال (۱۹۶۱) دریافت نمود و به عنوان مهندس از مدرسه ملّی پل ها و جاده ها در سال(۱۹۶۳) و به عنوان معمار از مدرسه هنر های زیبای پاریس (۱۹۶۸‏) فارغ التحصیل شد

مبانی فلسفی

سبک

مدرن

تاریخ

۱۹۸۶

ویزگی سبک معمار

متخصص طراحی فرودگاه در دنیا: جایزه طراحی فرودگاه جهانی کانسای ژاپن و تقدیر از طرف جامعه معماری ژاپن برای همان کار و جایزه آقاخان برای فرودگاه جاکارتا.

مبانی نظری

گرایشات فکری

او ایده های طراحی اش را اینگونه بیان نموده است: می خواهم تداعی انتزاعی از آسمان شب های کویر داشته باشم.

در طراحی های او ترکیبی از   تاریخ، هویت، تکنولوژی معاصر و آرامش و نشاط  وجود دارد.

مبانی طراحی

جمله معروف او: اخلاق معماری حکم می‌کند که معمار در خدمت بنایی باشد که می‌سازد.

معرفی آثار

اسم اثر

تأتر ملی چین

محل

در نزدیک شهر ممنوعه در قلب Beijing قرار دارد.

تاریخ احداث

جولای ۲۰۰۷ بیش از ۸ سال طول کشید.

سبک اثر

مدرن

ویژگی های شاخص

این تأتر یکی از پر بحث ترین پروژه های معماری سال نیز به شمار می رود هم بخاطر طراحی ابتکاری و بی پروا و هم برای شکوه و جلال خود.

تأتر ملی باشکوه چین یک جزیره فرهنگی و شفاف در میان دریاچه ای مصنوعی در موقعیت مرکزی پکن می باشد.بازدیدکنندگان برای ورود به ساختمان بعد از قدم زدن از میان تالار ورودی که از زیر دریاچه عبور می کند استفاده می کنند.

حس آرامش و نشاط در کنار تاریخ و هویت در این مکان مشهود است. این بنا پیوند طبقاتی جامعه چینی را تداعی می‌کند. به‌طوری‌که طبقات مختلف جامعه چینی از آن بهره‌مند می‌شوند. قشر توانا و ضعیف و توریست‌های چینی از آن بازدید می‌کنند.

شامل یک سالن اپرا، یک سالن کنسرت و دو سالن تئاتر می­باشد که در زیر پوششی از شیشه و فلز قرار دارند.

نکات خاص

پل آندرو: یک معمار و مهندس، از شعر ساختن، سخن می گوید و به هر پروژه ی جدیدی به عنوان یک سری ازمشکلات ساختاری می نگرد که باید حل شوند.

پل آندرو در دوران فعالیت خود جوایز بسیاری را کسب کرده است، از جمله آنها می توان به اخذ جایزه بزرگ معماری فرانسه به سال ۱۹۷۷، مرد سال آمریکا در زمینه ساخت و ساز به سال ۱۹۸۱، جایزه طراحی فرودگاه بین­المللی کانسای ژاپن و تقدیر از طرف جامعه معماری ژاپن برای همان کار و جایزه آقاخان برای فرودگاه جاکارتا اشاره نمود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهار =

بستن