آموزشمحاسبات

پله و محاسبه طول, ارتفاع و تعداد پله بر اساس داده های مفروض در نقشه طراحی


آموزش محاسبات  محاسبات
ارتفاع , کف و تعداد پله


آموزش محاسبات  محاسبات
آموزش محاسبات  محاسبات
آموزش محاسبات  محاسبات
آموزش محاسبات  محاسبات

پله سازه‌ای است که برای ارتباط دادن دو سطح غیرهم‌ سطح در ساختمان یا فضاهای دیگر به‌ کار میرود.

اگرچه آیین نامه های ساختمان عدد دقیقی را برای ابعاد استاندارد بیان ننموده اند اما می بایست در بررسی ابعاد سازه به گونه ای عمل شود که ۲ موضوع مورد توجه قرار بگیرد: ایمنی در حین بالا رفتن و پایین آمدن و راحتی در حین استفاده از آن.

در ابتدا لازم است به تعریف ارتفاع و کف  بپردازیم.

کف پله

به سطحی گفته می شود که پا بر روی آن قرار می گیرد.

طول کف پای یک آدم معمولی در حدود ۳۰ سانتی‌متر است در این صورت برای اینکه عبور و مرور از روی پله آسان باشد کف آن باید در حدود ۳۰ سانتی‌متر باشد که با توجه به ۲ سانتی‌متر دماغه جمعاً کف در حدود ۳۲ سانتی‌متر خواهد شد. طول قدم یک آدم معمولی در حدود ۶۳ تا ۶۵ سانتی‌متر می‌باشد برای اینکه بتوان پله‌ها را پشت سر هم و بدون توقف و به راحتی و با قدم معمولی طی نمود می‌باید مجموع دو برابر ارتفاع باضافه کف  عددی بین ۶۳ تا ۶۵ سانتی‌متر باشد.

اگر تعداد پله‌هایی که پشت سر هم قرار دارند در حدود ۸ تا ۱۲ عدد باشد کف  نمی‌تواند از ۳۲ تا ۳۳ بیشتر باشد؛ زیرا اگر کف از این مقدار پهن‌تر باشد استفاده‌ کننده از آن در موقع بالا رفتن ناخودآگاه هر قدم خود را روی پلهٔ بعدی قدری عقب‌ تر گذاشته و روی پله هشتم یا نهم پنجه پای او روی لبه قرار گرفته و ممکن است تعادل خود را از دست داده و به جلو خم شود ولی در مورد پله‌های جلو ساختمان که معمولاً تعداد آن در حدود ۳ یا ۴ عدد می‌باشد می‌توان از کف پله پهن‌ تر نیز استفاده نمود.

ارتفاع پله

به فاصله ی عمودی دو کف پله ی متوالی اطلاق می شود.

به‌ طور کلی، هر قدر ارتفاع پله زیادتر باشد تعداد پلهٔ موردنیاز برای عبور از طبقه‌ ای به طبقهٔ دیگر کمتر و در نتیجه قفسه پله یا فضای لازم برای ایجاد آن کمتر است، ولی ارتفاع آن کاملاً بستگی به محل استفاده و اشخاص استفاده‌ کننده از آن دارد مثلاً ارتفاع پله برای طبقات آپارتمان‌های مسکونی در حدود ۱۶ تا ۲۰ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شود، زیرا ۸۰ درصد استفاده‌ کنندگان آن در سنینی هستند که به‌ راحتی می‌توانند  پایین و بالا روند.

همچنین ارتفاع پله موتور خانه‌ ها یا انبار را در حدود ۲۰ تا ۲۵ و حتی ۵۰ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند زیرا ۹۹ درصد استفاده‌ کنندگان این قسمت از ساختمان را اشخاص جوان تشکیل می‌دهند، و همچنین ارتفاع سازه در مکان‌های عمومی مانند ایستگاه راه‌آهن یا بیمارستان‌ ها یا ادارات عمومی را در حدود ۱۵ تا ۱۷ سانتی‌متر در نظر می‌گیرند زیرا از این نوع سازه ها اجباراً افراد در هر سنی استفاده خواهند نمود. ارتفاع سازه در قصر‌های بسیار لوکس و مجلل در حدود ۱۵ سانتی‌متر یا کمتر در نظر گرفته می‌شود.

زمانیکه تعداد پله عدد صحیح نیست

پس از محاسبه طول و ارتفاع مورد نیاز اگر عدد حاصله تعداد پله عدد مشخص و کاملی بود جواب نهایی حاصل گردیده است اما در صورتیکه عدد تعدادپله به صورت اعشاری بود میتوان اعداد نزدیک به آن را یعنی دو عدد بزرگتر و کوچکتر را مجدداً بررسی کرد تا به جواب نهایی برسیم.

مثلاً اگر N=6.721 بود تعداد را برابر ۷ یا ۶ در نظر میگیریم و a و b  را بدست میآوریم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 1 =

بستن