بیوگرافی معمارانمعماریهنر

پالادیو معمار سبک کلاسیک قرن شانزده

آندرا پالادیو (۳۰ نوامبر ۱۵۰۸ – ۱۹ آگست۱۵۸۰)   جمهوری ونیز پادوا . تاثیرات وی از معماری روم باستان و معماری یونان باستان و به خصوص ویتروویوس بر معماری غربی تاثیرات به‌سزایی گذاشت.

مبانی فلسفی

سبک

کلاسیک

تاریخ

۳۰ نوامبر ۱۵۰۸ – ۱۹ آگست۱۵۸۰

مکان

شمال ایتالیا

ویژگی سبک معمار

معماری روم باستان – کلاسیک

مبانی نظری

بیوگرافی معماران معماری هنر  بیوگرافی

گرایشات فکری

تاثیرات وی از معماری روم باستان و معماری یونان باستان و به خصوص ویتروویوس بر معماری غربی تاثیرات به‌سزایی گذاشت.تمام ساختمان‌های طراحی شده به وسیله پالادیو در شمال ایتالیا قرار دارند و آموزه‌هایش در قالب ۴ کتاب معماری (به ایتالیایی: I Quattro Libri dell’Architettura) وی را معروف کرد شهرهای ونیز و ویلاهای ونتو پالادیو از جمله آثار ثبت شده در یونسکو هستند که پالادیو تاثیر به سزایی در معماری آنها داشت.

مبانی طراحی

بیوگرافی معماران معماری هنر  بیوگرافی

استعداد او برای اولین بار در اوایل ۳۰ سالگی‌اش توسط «کنت‌جیان جرجیو تریسینو» کسی که این سنگ تراش جوان را در یک پروژه‌ی معماری به کار گمارده بود، شناخت و همین هنرمند بود که لقب «پالادیو» را به او داد. و این لقب را به دلیل اینکه او در آثارش از سبک «پالادین» که براساس معماری کلاسیک روم استوار است، فعالیت می‌کرد، به او داده شد.

پالادیو عناصری از تأکید رنسانس اولیه بر تعادل و تقارن هندسی را با زبان معماری صاحب سبک ترکیب کرد. با این حال ساختمانهای او نسبت به ساختمانهای وحشی دهه های ۱۵۳۰ و ۱۵۴۰ بسیار رامتر هستند. معماری که او پدید آورد تبدیل به زبان غالب معماری در تمامی قرنهای هفدهم و هیجدهم شد. به خصوص او خانه های شخصی اغنیا را تبدیل به ساختمانهایی کرد که با بناهای عمومی و کلیساها رقابت می کرد.

او با ساختن چنان ظواهر خارجی برای خانه های خصوصی که با ظواهر خارجی کلیساها و ساختمانهای عمومی که تحت تأثیر معماری کلاسیک ساخته شده بودند همتایی می کردند، جایگاه اشخاص ثروتمند و قدرتمند را در بالاترین نقطه زندگی شهری قرار داد. این اصل در معماری خانگی در تمامی اروپا و مستعمرات امریکا به کار می رفت. اغنیا و قدرتمندان درست همانند ساختمانهای عمومی و کلیساها در مرکز زندگی شهری قرار داشتند. هنوز می توان در خیابان پالو آلتو رانندگی کرد و ظاهر ستوندار خانه های ثروتمندان را دید که به تقلید از ساختمانهای عمومی و ساختمانهای ارتباط قدرت شهری ساخته شده اند.

معرفی آثار

اسم اثر

ویلا روتوندا آندرئا پالادیو

محل

شمال ایتالیا

تاریخ احداث

۱۵۶۷

سبک اثر

کلاسیک

ویژگی های شاخص

بیوگرافی معماران معماری هنر  بیوگرافی

یکی از معروفترین ویلاهای عصر رنسانس است که توسط آندرئا پالادیو بر رو تپه ساخته شده است .این ساختمان با پلان ویژه‌اش کمال مطلوب معماری رنسانس بود .

نکات خاص

بیوگرافی معماران معماری هنر  بیوگرافی

پالادیو آخرین معمار انسان گرای بزرگ در سال ۱۵۰۸ در نزدیکی ونیز متولد شد.

طراحی تالار شهر ونیز دو طبقه برای شورای شهر در کنار میدان اصلی شهر ( ۱۵۴۶) این بنا با الهام از باسیلیکای رومی پدید آمد.

طراحی ویلای روتوندا

بیشترین محبوبیت او در ساخت ویلاهای چلیپایی است. بارزترین آنها نزدیک شهر وی چنزا بر فراز تپه ای قرار دارد و از نظر نقشه و طراحی به شکل کلاه فرنگی است. نقشه ساختمان متراکم در مرکز این ویلا با چهار نمای همانند و رواق ورودی مشابه که از تک تک این رواق ها میتوان به عنوان یک سکو استفاده کرد، به پیرامون نگریست و منظره متفاوتی را در برابر خود دید. کارکرد این رواق ها ، بنای گرد و گنبد دار مرکزی آنرا توجیه می کند. او در ترکیب معماری معبد و خانه برای دستیابی به ویلاهای پایدار تر تردید نمینمود. از نظر تناسبات ریاضی و قرینه وار ، معماری پالادیو را مدولار ( دارای پیرامون ) نامند. این ویلا ویژگیهای خود کفایی و کمال مطلوب معماران دوره رنسانس پسین را داراست ( ۱۵۵۴-۱۵۵۰)

کلیسای سن جورجو ماجوره ( ۱۵۶۵ ) در برابر کانال بزرگ آبی که از میدان سن مارکو جاری است قرار دارد ویژگی این کلیسا در ترکیب معماری منیریستی با معماری معابد رومی است واز مشهورترین ساختمانهای ونیز میباشد، زیرا حرکت سایه در سراسر سطوح ساختمان ، بازتاب بنا در آب و رنگ سفید تابنده آن بر سطح دریا و آسمان آبی ، منظره ای بس رنگارنگ و دلپذیر پدید می آورد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − چهار =

بستن