روانشناسیسبک زندگی

کارما قانون عمل و عکس العمل – واقعیاتی درمورد کارما (karma)

کـــارما 

کلمه کارما که از ریشه سانسکریت “کری” (Kri) گرفته شده است بیانگر فعالیت یا عمل چه جسمی چه ذهنی (از جمله فکر می‌باشد. کارما مجموع کارهای ماست، هم در زندگی کنونی هم در زندگی‌های پیشین. کارما فقط به معنی خود عمل نمی‌باشد، بلکه نتیجه عمل را نیز دربر می‌گیرد. نتایج اعمال ما از خود اعمال واقعاً منفک و جدا نیستند، بلکه جزیی از آنها می‌باشند.
هر کجا عامل و علتی وجود داشته باشد. معلول و تاثیری هم باید ایجاد شود. بذر علت درخت است و درخت معلول بذر. درخت خود بذر تولید می‌کند و بدین ترتیب علت بذر می‌شود. علت در معلول و معلول در علت یافت می‌شود. علت به معلول شبیه است. این جریان زنجیره‌ جهانی علت و معلول است. زنجیره‌ای که انتها ندارد.
در این عالم چیزی به نام شانس یا اتفاق وجود ندارد. اگر ذهن محدود شما نمی‌تواند علت یک واقعه را پیدا کند، این بدان معنی نیست که این واقعه اتفاقی روی داده است.
همه چیز در طبیعت از این قانون علت و معلول پیروی می‌کند. قوانینی چون جاذبه، یکپارچگی، چسبندگی، کشش و رانش، علاقه و عدم علاقه، قوانین نسبیت، استمرار و پیوستگی و تداعی ذهنی، کاملا هماهنگ با قانون علت و معلول عمل می‌کنند. از ارتعاش یک الکترون گرفته تا گردش یک سیاره و از افتادن میوه انبه به زمین تا میل شدید یک یوگی، حرکت یک درنده تا حرکت امواج رادیویی در اتر ظریف، از انتقال پیام‌های تلگرافی تا ارتباط تلپاتیک یک یوگی در دنیای افکار و اندیشه‌ها، همه و همه این‌ها معلول نیروهای نامرئی‌ای است که با قانون علت و معلول عمل می‌کنند. هیچ واقعه‌ای بدون داشتن علت مثبت و مشخص روی نمی‌دهد. رخداد جنگ، برخاستن یک ستاره دنباله‌دار، وقوع یک زلزله یا آتشفشان، بیماری‌های واگیردار، رعد و برق، سیل، بیماری در بدن، شانس و بدشانسی همه دارای علل مشخصی هستند. قانون علت و معلول که شامل قوانین دیگری چون عمل و عکس‌العمل، قانون جایگزینی، قانون جزا و مجازات است، همگی تحت یک سرفصل کلی قرار می‌گیرند: قانون کارما.

قانون عمل و عکس‌العمل

اگر عملی روی دهد، حتما عکس‌العمل آن هم باید روی  دهد. نیروی عکس‌العمل با نیروی عمل مساوی است و هر دو از یک جنس هستند. هر فکری، علاقه‌ای و یا تخیلی موجب عکس‌العمل می‌شود. نیکی پاداش خاص خود را دارد و بدی مجازات خود را، این قانون عکس‌العمل است. خداوند نه فرد بد را تنبیه و مجازات می‌کند و نه به افراد نیکوکار پاداش می‌دهد. بلکه این اعمال خود آنان است که پاداش یا مجازات به‌دنبال دارد. هیچ‌کس را نباید مورد سرزنش قرار داد. این قانون با دقت دائم و علمی در تمامی موارد اعمال می‌شود. قانون عمل و عکس‌العمل هم در طبقات فیزیکی و هم در طبقات ذهنی عمل می‌کند.

قانون جایگزینی

این قانون در همه جای طبیعت وجود دارد. دانه می‌شکفد و درختی عظیم از آن رشد می‌کند. زغال می‌سوزد و از بین می‌رود اما در عوض گرما به وجود می‌آید. قانون جایگزینی ایجاد تعادل می‌کند و در طبیعت صلح و آرامش، تعادل و هماهنگی ایجاد می‌کند. هیچ‌کس نمی‌تواند از این قانون سخت و جبری نافرمانی کند. اگر شما عملی منفی انجام دهید، برای جبران، میوه‌ای بد برداشت خواهید کرد.
اگر زندگی یک شخص را به عنوان واقعه‌ای منفرد در نظر بگیرید که با تولد کالبد فیزیکی آغاز می‌شود و با مرگ آن پایان می‌پذیرد، نمی‌توانید برای مسایل زندگی هیچ توضیحی مناسب یا هیچ راه حلی بیابید. در هر حال زندگی کنونی شما در مقایسه با زندگی روحی و معنوی شما هیچ چیز نیست. این زندگی گذرا و تنها یک تکه از کلمه زندگی است. هرگاه بخواهید علت یا تقدم چیزی را پیدا کنید، باید عمیقا به مسایل زندگی معنوی جاودانه بپردازید. قانون جایگزینی، کل زندگی معنوی را در بر می‌گیرد. زندگی با تجزیه کالبد فیزیکی پایان نمی‌پذیرد. تناسخی هم وجود دارد. همچنین زندگی‌‌های پیشین بسیار وجود داشته است. شما باید نسبت به زندگی روح خود بازترین نگرش را در نظر بگیرید. آنگاه اصل مطلب برایتان مشخص می‌شود. برای همه مسایل پیچیده و بغرنج زندگی راه حلی عالی و رضایت‌بخش پیدا می‌کنید. آنگاه دیگر برای گله کردن و عزاداری یا سوء تفاهم جایی وجود نخواهد داشت.

قانون جزا و مجازات

بر اساس این قانون، هر عمل نادرستی جزای خود را به دنبال دارد. قوانین علت و معلول، عمل و عکس‌العمل جایگزینی و مجازات همه و همه اعمال می‌شوند. کسی که به دیگری آسیب می‌رساند اول به خود آسیب می‌رساند. کسی که سر دیگری را کلاه می‌گذارد اول سر خود را کلاه گذاشته است.
به خاطر داشته باشید که خداوند نه مغرض است نه ظالم. خداوند مسئول ثروت یا فقر کسی نمی‌باشد. شما نتیجه اعمال خود را دریافت می‌کنید. در این دنیا هیچ چیز در هم و برهم و بوالهوسانه نیست. وقایع به طور اتفاقی و شانسی و بدون ترتیب و نظم مشخص روی نمی‌دهند، بلکه میان آنها یک توالی منظم وجود دارد و با نظمی خاص به دنبال هم روی می‌دهند. بین آنچه شما انجام می‌دهید و آنچه در آینده روی می‌دهد یک ارتباط مشخص و خاص وجود دارد.
همیشه دانه‌هایی بکارید که به شما میوه‌هایی شیرین و گوارا بدهند، دانه‌هایی که سعادت این دنیا و پس از آن را برای شما به بار بیاورند.

کارما چگونه شکل گرفته است؟

هر انسان ذاتا سه بعدی است و از سه بعد ایچها (Ichha)، جنانا (Jnana) و کریا (Kriya) تشکیل شده است. ایچها علایق و احساسات فرد است. جنانا دانش فرد است. کریا اراده و عزم فرد است. این سه بعد کارمای فرد را می‌سازند. فرد چیزهایی چون صندلی، درخت و … را می‌شناسد. احساس شادی و غم می‌کند. اراده می‌کند فلان کار را انجام دهد یا فلان کار را نکند.
در پس هر عملی علایق و افکار فرد وجود دارد. علاقه به یک شیء موجود، در ذهن رشد می‌کند، آن‌گاه فکر می‌کنید چطور آن را به دست بیاورید، سپس برای تصاحب آن اقدام می‌کنید. علاقه، فکر و عمل همیشه همراه هم هستند. این سه رشته‌هایی است که در طناب کارما به هم پیچیده شده و به هم پیوسته‌اند.
علاقه تولید کارما می‌کند. شما برای کسب آنچه دوست دارید سعی و اقدام می‌کنید. کارما ثمرات خود را به شکل درد یا شادی ظاهر می‌سازد. شما برای برداشت این ثمرات باید بارها متولد شوید. این قانون کارما است.

سرنوشت آدمی چگونه شکل می‌گیرد؟

کارمای واقعی تفکر کردن است. تفکر عینیت می‌یابد و به عمل تبدیل می‌شود. اگر به ذهنتان اجازه دهید به افکار آموزنده بپردازد شخصیتی اصیل می‌یابید. اگر افکار منفی را در سر بپرورانید شخصیتی پست و فرومایه پیدا می‌کنید. بنابراین با پرورش افکار والا شخصیت خود را شکل می‌دهید.
شما عملی را می‌کارید و عادتی را برداشت می‌کنید، عادتی را می‌کارید و شخصیتی را برداشت می‌کنید. شخصیتی را می‌کارید و سرنوشت برداشت می‌کنید. بنابراین سرنوشت ساخته و پرداخته خود شماست. می‌توانید با انجام اعمال نیک و تغییر نحوه تفکر خود، آن را باطل  و بی‌اثر کنید و تغییر دهید. مردمان بزرگ این خواسته را با تولد‌های متعدد جامه عمل می‌پوشانند. پتانسیل‌های افکار و اعمال آنها جمع می‌شود و در یک تولد، فرد روحانی بزرگی چون بودا، عیسی مسیح و شانکارا(Shankara) پا به عرصه وجود می‌گذارند. هیچ عملی بیهوده نیست. صبر و تلاش خستگی‌ناپذیر لازم است. شما باید مراقب تک تک افکار، سخنان و اعمال خود باشید.
اراده انسان همواره آزاد بوده و خواهد بود. اما خودخواهی این آزادی را تضعیف کرده است. آدمی می‌تواند باخلاصی از علایق پست، پسند‌ها و ناپسند‌ها اراده خود را تصفیه کرده و آن را قوی و فعال سازد.

کارما سه حالت دارد

سانچیتا (Sanchita): همه کارهای جمع شده گذشته. بخشی از این نوع کارما در شخصیت فرد، تمایلات و توانایی‌ها، قابلیت‌ها، گرایش‌ها و علایق وی دیده می‌شود.

پرارابدها (Prarabdha): کارهای به نتیجه رسیده (میوه بذرهای کاشته شده). بخشی از کارمای گذشته که مسئول جسم کنونی ماست. این کارما آماده برداشت است. نمی‌توان از آن دوری کرد یا آن را تغییر داد. کارما تنها بر اثر تجزیه شدن، تحلیل می‌رود. شما قرض‌های گذشته خود را می‌پردازید.

آگامی (Agami): کارهای کنونی. کارمایی که در حال حاضر برای آینده انجام می‌شود. این نوع کارما را کریامانا (Kriyamana) یا وارتامانا (Vartamana) هم می‌نامند.

در ادبیات ودانتا تشبیه زیبائی در این باره وجود دارد:
کمانگیری، تیردانی مملو از تیر دارد. این تیرهای داخل تیردان، کارمای سانچیتا هستند.
کمانگیر تیری را پرتاب می‌کند. تیر دیگر از دست او خارج شده است و نمی‌تواند آن را پس بگیرد. تیر پرتاب شده پرارابدهاست. او می‌خواهد تیر دیگری بیندازد، این تیر که هنوز پرتاب نشده  آگامی است.

روش دیگری برای فهم کارما، استفاده از تشبیه موجودی غذا و غلات است.
سانتچیتا ذخیره غلات جمع شده هست.
پرارابدها غلاتی است که در حال پختن در ظرف است.
آگامی غلاتی است که به عنوان محصول بعدی کاشته می‌شود.

فرد ممکن است بر سانچیتا و آگامی کنترل کامل داشته باشد اما باید بر پرارابد‌های خود کار کند. فرد حتی به واسطه ایشوارا (Ishwara) یا خداوند نمی‌تواند از پرارابدها جلوگیری کند.

سرنوشت و تلاش فردی

قانون کارما تغییرناپذیر است، با این حال فرصت و جایی هم برای عنایت الهی وجود دارد. عنایت از طریق پشیمانی، پرهیزگاری و ایمان ایجاد می‌شود. ندامت قانون کارما را دستکاری نمی‌کند، تغییر نمی‌دهد، بلکه عملی است مثل سایر اعمال که ثمره خود را بر جا می‌گذارد. فرد نمی‌تواند آنجه را که باید برداشت کند به تنهایی تغییر دهد، اساساً با تلاش فردی می‌تواند تکرار آن را مسلماً کنترل کند.
تلاش فردی پوروشارت‌ها (Purushartha) است. سرنوشت پرارابد‌هاست. پرارابد‌ها فقط پوروشارت‌هایی است که در تولد‌های گذشته انجام شده است. تلاش‌های امروز فرد به سرنوشت آینده او تبدیل می‌شود. همان‌طور که زمان حال به گذشته تبدیل می‌شود و همان‌طور که آینده به زمان حال تبدیل می‌شود و همان‌طور که فقط زمان حال وجود دارد، همان‌طور هم فقط پوروشارت‌ها وجود دارد. زمانی که خداوند هم از طریق آدمی کار می‌کند، این در واقع پوروشارت‌هاست.
ریزش باران و شرایط جوی تحت کنترل انسان نیست. با این حال کشاورزان زمین را شخم می‌زنند، آنها شخصاً تلاش می‌کنند، محصول ممکن است به خاطر کم آبی خوب از آب درنیاید با وجود این کشاورزان برای به‌دست آوردن یک محصول خوب تمام تلاش خود را می‌کنند و دست از کار نمی‌کشند. به همین ترتیب تمرین‌های یوگا هم تلاشی است برای خنثی کردن پرارابد‌های منفی.
اگر پرارابد‌ها نیرومند باشد، یوگا نیرومند‌تر از آن است. روح هر فرد مثل کشاورز است که یک قطعه زمین دارد. مساحت زمین، نوع خاک و شرایط جاری همه از قبل مشخص شده‌اند. کشاورز آزاد است تا بر روی زمین خود زراعت کند، آن را کود داده و محصولی به دست آورد یا این که آن را چون یک تکه زمین بایر به حال خود رها کند. پرارابد‌ها فقط به گذشته مربوط می‌شوند. آینده در دستان شماست. شما می‌توانید سرنوشت خود را تغییر دهید. شما اختیار دارید تا هرطور می‌خواهید عمل کنید. خودتان را به قدرت تشخیص، شادی، بینش، طیب خاطر و روحی متهور و جسور تجهیز کنید، آینده‌ای درخشان پیش روی شما خواهد بود. بگذارید گذشته‌ها مدفون شوند. امید خود را از دست ندهید. شما می‌توانید تاثیر عوامل منفی و نیروهای مخالف و سیاه را که ممکن است بر علیه شما اقدام کنند خنثی کنید. شما می‌توانید سرنوشت را باطل کنید. سرنوشت مخلوق خود شماست. شما سرنوشت خود را با افکار و اعمال خود خلق می‌کنید. نگویید: “کارمای من این سرنوشت را برایم رقم زده است.”
خودتان اقدام کنید. پوروشارت‌ها را انجام دهید. تاپاس (پرهیزگاری) کنید. تمرکز کنید، خود را تصفیه کنید. مراقبه کنید. تقدیرگرا (جبرگرا) نشوید. تسلیم رخوت و سستی نشوید. مثل یک بره بع‌بع نکنید. مثل یک شیر ودانتا نعره بزنید: اُم، اُم. به خاطر داشته باشید که شما صاحب و ارباب سرنوشت خود هستید.

کارما قوانین دیگری هم دارد که کم‌تر معروف است و در اینجا ۸ قانون کارما که زندگی‌تان را کاملا تغییر می‌دهد آورده شده است. اگر آنها را از صمیم قلب درک کنید، خودتان و دنیای‌تان را عمیقا تغییر خواهیدداد.

۱. قانون فروتنی

قانون فروتنی می‌گوید اگر چیزی را نپذیرید هرگز نمی‌توانید آن را تغییر دهید. اگر فرد مخالف را دشمن‌مان بدانیم، خیلی ساده روی سطح بالاتر وجودمان متمرکز نیستیم و هیچ پیشرفت معنی‌داری نخواهیم‌کرد.

۲. قانون خلقت

قانون خلقت می‌گوید زندگی به سادگی اتفاق نمی‌افتد، بلکه مستلزم مشارکت و هم‌کاری شما است. چیزهایی که ما را احاطه کرده‌اند سرنخ‌هایی از حالت درونی ما می‌دهند.حقیقتا، ما دنیا هستیم. واقعیت کلیدی این است که خودتان باشید و خودتان را با چیزهایی احاطه کنید که در زندگی‌تان می‌خواهید.

۳. قانون تعالی

قانون تعالی می‌گوید اگر می‌خواهید روح‌تان تعالی یابد، خودتان باید تغییر کنید، نه آدم‌ها و اشیای اطراف‌تان. چیزی که روح ما را برای تعالی بارور می‌کند درون ما است، بیرون ما نیست. وقتی قلب‌مان را تغییر دهیم، دنیای‌مان را تغییر می‌دهیم.

۴. قانون مسئولیت

قانون مسئولیت می‌گوید اگر در زندگی‌تان اشتباهی وجود دارد، قطعا در وجود شما اشتباهی هست. چیزی که ما را احاطه است بازتاب ما است و ما بازتاب چیزی هستیم که ما را احاطه کرده‌است. بنابراین در نهایت، برای تغییر خودتان، مجبور هستید خودتان را تغییر دهید. منطقی است، نه؟ باید مسئولیت خودتان را به عهده بگیرید.

۵. قانون رابطه

قانون ارتباط می‌گوید اگر چه ممکن است ظاهرا ۲ چیز با هم مربوط اند نداشته باشند، ولی در حقیقت این‌طور نیست. همه‌چیز در دنیا به هم مربوط اند. قدم برداشتن با پای چپ، با قدم برداشتن با پای راست ربط دارد. به همین صورت، گذشته، حال، و آینده همه با هم ربط دارند.

۶. قانون دهش(بخشندگی)

قانون دهش می‌گوید در زندگی‌تان از هر دست بدهید از همان دست می‌گیرید. اگر احتکار کنید و خسیس باشید، اگر دست‌های‌تان را بسته و درهای‌تان را قفل نگه‌دارید، هرگز نمی‌توانید قفل درهایی را که می‌خواهید، باز کنید. اگر یک دنیای باز، رها، و زیبا می‌خواهید، خودتان باید آن را بسازید.

۷. قانون تمرکز

قانون تمرکز می‌گوید نمی‌توانید هم‌زمان به دو موضوع فکر کنید. در واقع، علم این را اثبات کرده‌است. توجه داشته‌باشید که شما فقط می‌توانید هم‌زمان به یک موضوع و نیمی از موضوع دیگر فکر کنید. این چیزی است که ما را قادر می‌سازد مکالمه کنیم.  شما در هنگام فکر کردن، به صحبت‌های یک فرد گوش می‌کنید، فکری که هنگام صحبت‌های او می‌کنید نیمه‌کاره است. عاقلانه است که قبل از صحبت کمی وقت بگذارید و فکرکنید، این‌طور نیست؟

۸. قانون حضور

قانون حضور می‌گوید هرچند مهم است به گذشته نگاه کنیم تا بفهمیم به کجا می‌رویم، به همین اندازه مهم است در زمان حال وجود داشته‌باشیم و خیلی درگیر آینده نباشیم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 14 =

بستن