روانشناسیسبک زندگی

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی یکی از روش های درمان بیماری هاست که امروزه مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم به یکی از مهم ترین خاصیت های هیپنوتیزم یعنی ایجاد حس آرامش در فرد بپردازیم. با ما همراه باشید.

هیپنوتیزم شاهکارش ایجاد آرامش است

هیپنوتیزم یک روش و یک ابزار است و یک هدف نیست . شاهکار هیپنوتیزم ایجاد آرامش است و با این حربه به جنگ ریشه ای و بنیادی با بیماریهای اضطرابی می رود و در ابتدا هم با همین ویژگی متولد و شناخته شد.

سالهاست اضطراب و نگرانی بیماری همه گیر جوامع بشری شده است . استرس های زندگی از هر سو به شکلهای گوناگون به انسان هجوم می آورند و سلامت او را تهدید می کنند .

اضطراب در پس هر تجربه ناخوشایند و هر آرزو و هر شکست و ناکامی و هر حسادت و نفرتی کمین میکند و به ذهن آدمی راه می یابد . در آنجا رشد میکند و به شکلهای گونا گون در آمده روح و تن آدمی را می آزارد و وقتی بروز می کند نامهای مختلفی می گیرد : دلشوره ، بی خوابی ، کابوس های شبانه ، طپش قلب ، فراموشی ، عدم تمرکز ، وسواس ، حملات پانیک ( وحشت ) ، فوبیا ( هراسهای بیمار گونه ) کمبود حافظه ، افت تحصیلی ، میگرن ، زخم معده ، فشار فون عصبی ، سردردهای تنشی ، فلج عصبی ، کری عصبی ، ناخن جویدن ، مو کندن ، سیگار کشیدن ، اعتیاد ، بیماریهای روان تنی ، سرطان و هفتاد رنگ دیگر

شیشه غم را نکوبی گر به سنگ ، هفت رنگش می شود هفتاد رنگ

اما اینها همه بیماری های بشری نیست ، سوگها ، تحقیرها و سر کوفتهای دوران کودکی ، مقایسه های نابجا ، تبعیض ها ، خیانتها و خطاهای شناختی موجب افسردگی می شود و افسردگی ها هم علامتهائی می آفرینند.

در طول زمان یک اشکال مهم برای هیپنوتیزم و درمانهای هیپنوتیزمی عنوان کردند و آن اینکه هیپنوتیزم و درمانهای هیپنوتیزمی موقتی و زود گذر هستند و پس از مدتی بیماری عود می کند و شخص به همان حالت نخست بر می گردد . البته این اشکال در سایر روشهای درمانی هم هست . مثلاً در درمان دیابت شما داروئی می خورید و قند خونتان تنظیم می شود اما بعد از چند ساعت دوباره قند خون بالا می رود لذا باید دوباره دارو بخورید و برای همیشه دارو بخورید و یا دوره درمانی سینوزیت را تکمیل می کنند سینوزیت درمان می شود اما بعد از مدتی در شرایط خاص دوباره سینوزیت می گیرید و باید دوباره خودتان را درمان کنید .

این اشکال در مورد هیپنوتیزم هم وجود دارد و پس از تکمیل درمان امکان دارد بیماری عود کند . من برای حل این مشکل چاره ای اندیشده ام که موفق بوده است . در پایان تمام درمانهای هیپنوتیزمی ام ، برای مراجعین خودم خود هیپنوتیزم را هم آموزش میدهم که همان تلقینات درمانی که برایشان طراحی کرده ام ، در خلسه های خود هیپنوتیزمی که بمدت ۲۰ دقیقه دو یا سه بار در هفته انجام می دهند تکرار کنند . اینکار باعث می شود که مراجعه کننده استقلال خود در درمان را بدست بیاورد و بتواند مستقلاً بدون صرف وقت و هزینه درمان خود را ادامه دهد.

آیا هیپنوتیزم درمانی حقیقت دارد؟

یکی از روش های درمانی که امروزه مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است ، هیپنوتیزم درمانی است. در گذشته بسیاری از افراد به این علم اعتقاد و باور چندانی نداشتند و فکر می کردند که این روش فقط برای افراد ساده لوح جواب می دهد.

هیپنوتیسم روشی است که اجراکننده آن (هیپنوتیست) حالتی خلسه گونه از اطاعت و تلقین پذیری در شخص برمی انگیزد. برخلاف تصور عامه مردم، تقریباً همه افراد بشر هیپنوتیسم پذیرند. به واقع هر چه فردی بیش تر هوشمند باشد بهتر پذیرای هیپنوتیسم خواهد بود. پیش تر تصور می شد که تنها افراد ساده لوحِ زودباور هستند که به آسانی هیپنوتیسم می شوند ولی این پندار دیگر اعتبار ندارد. البته به طور کلی هیپنوتیسم کردن افرادی که خود مایلند تحت این آزمایش قرار گیرند آسان تر است ولی افراد شکاک و بی میل را نیز می توان هیپنوتیسم کرد.

گرچه هیپنوتیسم کردن آنان نسبتاً دشوارتر است.مِسمر (بنیانگذار هیپنوتیسم)، هیپنوتیسم را “مغناطیس حیوانی” می نامید و باور داشت یا دست کم تبلیغ می کرد که علت همه بیماری های جسمی و روانی نوعی آشفتگی در این مغناطیس حیوانی است. او به واقع بهبودهایی چشمگیر در بیماران خود برمی انگیخت ولی احتمالاً بیش تر بیماران او گرفتار بیماری های روان تنی یا ذهنی تنی بودند و بیماری های آنان با تلقین و محیط جادویی نمایشی که او برپا می کرد تغییر می یافتند.

 

هیپنوتیزم چگونه عمل میکند؟

هیپنوتیسم نوعی حالت ذهنی غیر معمول (تغییر یافته) است ولی خواب نیست. این حالت میانی وضعیتی جادویی نیست بلکه نوعی حالت تغییر شعور و ادراک است که صدای هیپنوتیست که ترغیب کننده، آمرانه و با اعتماد به نفس است در شخص دیگر پدید می آورد. هیپنوتیسم شونده به مرحله ای می رسد که باور می کند آنچه به او گفته شده حتماً اتفاق خواهد افتاد؛ و این معمولاً اتفاق خواهد افتاد.

هیپنوتیزم چگونه اجرا میشود؟

هیپنوتیست به طریقی آهسته، کنترل شده، ترغیب کننده، و در عین حال آمرانه با بیمار صحبت می کند.برخی هیپنوتیست ها از بیمار می خواهند که بر چیزی خاص تمرکز ذهن کند. آنان گاهی از یک پرتوی نور مستقیم یا بازتابنده، یا یک آونگ برای متمرکز کردن ذهن و حواس بیمار استفاده می کنند، یا چیزی به بیمار می دهند که محکم در مشت خود نگه دارد، یا از بیمار می خواهند که تصویری خاص در ذهن خود مجسم کند.

هدف این گونه تمرکزها و خلسه های القاییِ بعد از آن، شل کردن عضلات و رفتن به حالت خلسه و تلقین پذیری می باشد. هیپنوتیست ها سعی نمی کنند شخص هیپنوتیسم شده را وادار به کاری خاص کنند و فقط با او گفتگو می کنند تا نکات و مسائل پنهان روان او یا تجربه های تلخ زندگی او و به عبارت دقیق تر ریشه ناراحتی یا نگرانی یا درد و بیماری او را آشکار سازند.

کاربرد هیپنوتیزم

یکی از کاربردهای هیپنوتیسم بازیابی اطلاعات فراموش شده از حافظه است. کاربرد دیگر در حرفه پزشکی و برای مقاصد درمانی بوده زیرا بسیاری از دردها و بیماری های لاینحل، خواه جسمی یا روانی، واکنش های خوب به هیپنوتیسم نشان داده اند. امروزه آسم، بی خوابی، انواع ترس های نامعقول و بعضاً فلج کننده چون وحشت از ارتفاع بلند، وحشت از مسافرت هوایی، یا وحشت از جراحی دندان پزشکی، و چندی دیگر مانند آن ها را می توان با هیپنوتیسم درمان کرد. هم چنین عادت های نامطلوب و زیان آوری چون سیگار کشیدن و ناخن جویدن را می توان به راحتی با استفاده از هیپنوتیسم ترک کرد.

نام هیپنوتیزم از کجا آمده است وچرا؟

کلمه «هیپنوز» را از اسم الهه خواب یونان به نام «هیپنوز» گرفته اند که چشمانش بسته است و انگار خوابیده و از آنجا که فردی که هیپنوتیزم شده، چشم هایش بسته می شود این اسم را برای هیپنوز انتخاب کرده اند اما این اسم بسیار بی مسماست و باعث مشکلات زیادی هم شده!

هیپنوز اصلا خواب نیست و کسانی که هیپنوتیزم می شوند، عموما بعد از بیرون آمدن از این حالت ادعا می کنند «ما که خواب نبودیم!» و این ادعا کاملا هم درست است، تنها شباهتی که هیپنوز و خواب به هم دارند، این است که فرد چشمانش بسته و صورتش آرام است اما فرد هیپنوتیزم شده کاملا بیدار و هوشیار است و حتی امواج مغزی اش هم به فردی که خواب است شباهت ندارد.

در واقع هیپنوز حالتی از ذهن است که در آن فرد برای مدتی ذهن نقاد خود را آرام می گذارد و اجازه می دهد جملات فرد هیپنوتیزور (فرد انجام دهنده هیپنوتیزم) به نوعی خودآگاهش را دور زده و به ناخودآگاهش نفوذ کند.

اولین مرحله این است که فرد هیپنوتیزور بتواند اعتماد فرد هیپنوتیزم شونده را جلب کند و ترس ها و باورهای غلط او را در مورد هیپنوتیزم از بین ببرد، چون در غیر این صورت شانس هیپنوتیزم شدن بسیار کم می شود. مثلا اگر هیپنوتیزور بدون هیچ توضیحی، بعد از بسته شدن چشم های فرد به او بگوید: «تو خوابی و الان خوابت عمیق تر می شود!»

ممکن است ذهن نقاد فرد سریع فعال شود چون او می داند که خواب نیست! یا اگر تصور فردی از هیپنوتیزم این باشد که در این حالت نمی تواند تکان بخورد اما متوجه شود که می تواند پایش را تکان دهد، قاعدتا ذهن نقادش تحریک می شود و با خود تصور می کند که چون می تواند پایش را تکان دهد، پس هیپنوتیزم نشده و حرف های هیپنوتیزور به دردش نمی خورد! پس پیش از هر اقدامی فرد باید در مورد هیپنوتیزم توسط هیپنوتیزور کاملا توجیه شده باشد

روانشناسی سبک زندگی

عمق هیپنوتیزم چقدر است؟!

هر قدر فرد اعتماد بیشتری به هیپنوتیزور داشته باشد، تلقین پذیری اش افزایش می یابد و این حالت می تواند بیانگر «عمق هیپنوز» باشد. برای عمیق شدن هیپنوز و تاثیرگذاری بیشتر تلقین ها بهتر است هیپنوتیزور کارش را با تلقین های ساده شروع کند تا فرد اعتمادش بیشتر و بیشتر شود و هیپنوز عمیق تر شود؛ در این مرحله کار می تواند تا جایی پیشرفت داشته باشد که فرد با چشمان باز، چیزی را که وجود ندارد ببیند یا برعکس، چیزی را که وجود دارد نبیند!

فردی که هیپنوز عمیق را تجربه می کند، درست مثل کسی که غرق کتاب خواندن یا تماشای فیلم شده، تمام حواسش معطوف به هیپنوتیزور و تلقیناتش خواهد بود اما به محض اینکه احساس کند در خطر است، مثل وقتی که صدای آژیر آمبولانس و … به گوش می رسد، به راحتی از هیپنوز خارج می شود و خودش را نجات می دهد.

آیا در هیپنوتیزم از فرد سوء استفاده می شود؟

هیپنوتیزم باید یک بازی برد – برد باشد تا ادامه پیدا کند؛ یعنی علاوه بر خواست و توانایی هیپنوتیزور، فرد هیپنوتیزم شونده هم باید معتقد باشد که این کار به سلامتش کمک می کند و برایش سودمند است؛ در غیر اینصورت هیپنوتیزم هیچ کاری از پیش نخواهد برد؛ بنابراین بسیار بسیار بعید است که بتوان فردی را به زور هیپنوتیزم کرد یا به هر شیوه ای از هیپنوز سوءاستفاده کرد چون فرد کاملا متوجه اوضاع است و می تواند در کسری از ثانیه کنترل اوضاع را به دست بگیرد.

هیپنوز به هیچ وجه زمینه را برای سوءاستفاده بیشتر و بهتر فراهم نمی کند و تبلیغاتی که در فیلم ها دیده ایم، پایه این افکار نادرست هستند. حتی برخی از استادان خارجی هیپنوز معتقدند در حالت هیپنوز، احتمال سوءاستفاده از فرد کاهش می یابد چون فرد در این حالت هوشیاری بیشتری دارد. لحن و آهنگ سخن را بهتر درک می کند و در یک کلام احتمال گول خوردنش کمتر می شود!

نکته جالب در هیپنوتیزم

توجه اینکه جمله های هیپنوتیزور باید در راستای باورهای بنیادین فرد باشد تا او بتواند این جمله ها را باور کند و بپذیرد اما اگر این جمله ها مغایر باورهای بنیادینش باشد یا به گونه ای باشد که منطقش فعال، هوشیار و حساس شود، فرد سریعا از حالت هیپنوز خارج و تلقین بر او بی اثر می شود.

بنابراین در حالت هیپنوز، حتی در عمیق ترین حالت هایش که فرد می تواند بی حسی را تجربه کند یا دچار توهم شود، فرد کاملا می داند که چه اتفاقی در حال وقوع است و کنترل اوضاع را به دست دارد و اگر مسئله ای پیش بیاید که مخل سلامتش باشد یا با اعتقادها و باورهایش متناقض باشد به راحتی از حالت هیپنوز خارج می شود و در این مورد (خارج شدن از هیپنوز) جای هیچ نگرانی نیست.

البته تنها محدودیت استفاده از هیپنوتیزم برای ۲ گروه از افراد مطرح است؛ یکی افرادی که بهره هوشی پایین (زیر ۷۰) دارند زیرا تمرکز کافی برای دنبال کردن صحبت های هیپنوتیزور را ندارند و دوم کسانی که از بیماری های شدید روانی (مثل مانیا، سایکوز یا جنون) رنج می برند چرا که ممکن است استفاده نادرست از هیپنوز بیماری این افراد را تشدید کند.

هیپنوتیزم به چه دردی می خورد؟

هیپنوتیزم کاربردهایی در کارهای درمانی دارد و بیشترین استفاده اش در محدوده روانپزشکی و روان درمانی است. هیپنوتیزم می تواند به عنوان ضد درد در انجام اعمال جراحی (زمانی که فرد در استفاده از مسکن محدودیت دارد)، زایمان بدون درد، کاهش درد بیماران مبتلا به سرطان که به مسکن ها پاسخ نمی دهند و … کمک کننده باشد.

از آنجا که سیستم عصبی بدن در تمام قسمت های بدن از جمله قلب، گوارش و … دخالت دارد، اعصاب فرد می تواند روی درمان یا تشدید بیماری ها تاثیر بگذارد؛ پس اگر فرد آرامش بیشتری داشته باشد، احتمال درمان بیشتر یا روند درمان تسریع می شود. به این ترتیب می توان گفت هیپنوز می تواند بر درمان یا تسریع درمان موثر باشد.

به علاوه هیپنوز در کاهش یا رفت تمام بیماری هایی که با استرس و فشار تشدید می شوند، کاربرد دارد؛ مثل سردرد یا اسپاسم هایی که با استرس آغاز می شود.

از دیگر کاربردهای هیپنوز استفاده از آن برای درمان کمکی در ترک سیگار، ناخن جویدن، بازی با مو و کندن آن، کنترل پرخوری های عصبی و لاغری است که البته در بسیاری از موارد، شواهد علمی کافی وجود ندارد.

روانشناسی سبک زندگی

ترک سیگار با هیپنوتیزم

آمار بدست آمده از سازمان پیشگیری و درمان بیماری ها در آمریکا، نشان می دهد، سالانه در حدود ۴۸۰٫۰۰۰ نفر، در این کشور جان خود را بر اثر کشیدن سیگار از دست می دهند. آمار مرتبط نشان می دهد که از هر ۱۰ نفر، حدود ۷ نفر، قصد ترک کردن سیگار را دارند (۶۸ درصد). اگرچه روش هایی چون طب سوزنی و سایر راهکارها برای این کار پیشنهاد می شود اما «ریچادر بارکر» از متخصصان زبده هیپنوتیزم، این روش را یکی از راهکارهای موثر می داند.

ترک عادت پر خوری با هیپنوتیزم

اگرچه مصرف غذاهای سالم، یکی از بهترین راهکارهای لاغر شدن به شمار می آید، با این حال و به گفته «بارکر»، جنبه های روانی می توانند تاثیر فراوانی در این روند داشته باشند. وی می گوید که پیش از انجام هیپنوتیزم عمدتا از بیمار در مورد نحوه غذا خوردن در میان وعده های غذایی سئوالاتی می پرسد.

وی به این موضوع نیز اشاره می کند که در مورد افراد گوناگون، راهکارهای متفاوتی در نظر گرفته می شود. این نوع از درمان به فرد کمک می کند تا عادات ناسالم غذایی خود را کنترل کند. مثلا بعد از ۵ یا ۶ قاشق غذا خوردن، چشمان خود را بسته و به خود بگوید همین مقدار برای او کافی است.

هیپنوتیزم سبب بهبود وضعیت خواب می شود

بی خوابی و کمبود خواب، به ضعیف شدن حافظه و عدم تصمیم گیری موثر می انجامد. همچنین بیماری های قلبی مزمن، چاقی و افسردگی نیز از نشانه های دیگر بی خوابی به شمار می آید. روش های گوناگونی از جمله دارو درمانی، مدیتیشن، شناخت درمانی و سایر روش ها برای درمان بی خوابی موثر هستند.

یکی از متخصصان خبره هیپنوتیزم، به نام «مونت ورنون» در این باره می گوید، خواب با ضمیر ناخودآگاه ارتباط دارد و نگرانی و اضطراب روند بی خوابی را تشدید می کند. بنابراین با کمک هیپنوتیزم، تفکر اینکه من نمی توانم بخوابم در فرد تغییر داده شده و اندیشه جدیدی چون من حداقل ۸ ساعت در شبانه روز می خوابم، جایگزین آن خواهد شد.

هیپنوتیزم ،وزوز کردن گوش را متوقف می کند

وزوز کردن گوش و شنیدن برخی از صداهای زایدی همچون سوت کشیدن گوش در میان ۴۵ میلیون آمریکایی دیده می شود. اگرچه این اختلال اغلب موقتی است و برطرف می شود، درمان هایی نیز برای آن وجود دارد. استفاده از سمعک، رفتار درمانی، صدا درمانی و سایر راهکارها وجود دارند که هیپنوتیزم نیز یکی از راهکارهای موثر در برطرف کردن این صداهای مزاحم تلقی می شود.

به بهبود سریع تر بعد از اعمال جراحی می انجامد

پس از پایان اعمال جراحی پزشکان عمدتا آرامبخش هایی را برای کاهش میزان درد بیماران تجویز می کنند. «وودز» تاکید می کند که انجام هیپنوتیزم در این دوران سبب کاهش نشانه های روانی درد در بیمار می شود. در واقع با این روش، مسیر جدید و متفاوتی برای ذهن و سیستم عصبی تعریف می شود که ذهنیت فرد را کاملا تغییر می دهد. وی در مورد تجربه یکی از بیمارانش می گوید که پس از انجام چند جلسه هیپنوتیزم، علاقمندی به زنده ماندن و زندگی کردن در او افزایش یافت.

وی به این موضوع نیز اشاره می کند که در مورد افراد گوناگون، راهکارهای متفاوتی در نظر گرفته می شود. این نوع از درمان به فرد کمک می کند تا عادات ناسالم غذایی خود را کنترل کند. مثلا بعد از ۵ یا ۶ قاشق غذا خوردن، چشمان خود را بسته و به خود بگوید همین مقدار برای او کافی است.

 نشانه های سندرم روده تحریک‌پذیر را کاهش می دهد

در حدود ۲۵ تا ۴۵ میلیون آمریکایی به «سندرم روده تحریک‌پذیر» یا «آی‌بی‌اِس» مبتلا هستند. دلیل اصلی و قطعی این بیماری هنوز نیز دانسته نشده اما درجات و شدت آن در افراد مختلف گوناگون است. روش های درمانی متعددی از جمله داروهای ضدافسردگی، شناخت درمانی و غیره برای آن در نظر گرفته می شود.

تکنیک های برطرف کننده اضطراب برای ایجاد آرامش در فرد توسط هیپنوتیزم انجام می پذیرد. مطالعات علمی مرتبط نشان می دهد، بالا بردن کیفیت زندگی افراد با به کارگیری این روش، سبب می شود که بسیاری از نشانه ها همچون دردهای شکمی، یبوست، شکم روش و نفخ در افراد برطرف شود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 8 =

بستن