دانلود فایل های معماریسانیبا فایلفروشگاه

معماری دوره صفویه

مقاله رشته معماری با عنوان معماری دوره صفویه

در دانلود مقاله رشته معماری به بررسی معماری دوره صفویه می پردازیم

دانلود فایل های معماری سانیبا فایل فروشگاه  فروش اینترنتی

درباره معماری ایرانی و به ویژه معماری ایرانی دوره صفویه ، آن گونه که در محافل علمی موسوم است و آن گونه که اروپاییان دانش و بینش ایرانیان را به خواندن نوشتارهای خودشان در زمینه معماری تشویق می‌کنند، هیچ سخن پرقدرتی شنیده نشده است.آنچه در تدوین فضای معماری ایرانی، شکل دادن و مجهز کردن محور اصلی آمد و شد‌ها و توقف‌هاست، در دوران صفویه بار بصری بیشتری دارد. در این دوره شهرسازی ایران به استقبال قرینه‌سازی می‌رود.
کاربرد این شگرد در پیشینه‌های معماری ایرانی نزدیکی‌های زیادی دارد که با اندازه‌هایی که در بلندا افزایش داده می‌شوند، معماری‌های دارای کاربرد اجتماعی دوران صفویه را همانند وسیله ارتباط جمعی _ از راه بصری را متمایز می‌کند. آنچه در تدوین فضای معماری ایرانی در نقش نمادین دادن به بناها دارای کاربری همگانی خلاصه می‌شود، به دست معمارانی که از توان چشمگیر صفویان در آبادانی و تولید فضای ساخته شده بهره می‌بردند رشد زیادی کرد. نقش‌های برخوردار از فروتنی و دارای بار معنوی و نمادین، پیش از صفویه تنها در نقاطی خاص از بناها به چشم می‌آمدند. در دوران شکوفایی صفویان، دارای وظیفه‌ای تازه شدند تا آن جا تعمیم پیدا کردند و با شالوده کالبد بناها به گونه‌ای ترکیب شدند. 
در بسیاری از بناهایی که به ویژه در اوج توانمندی صفویان ساخته شده‌اند، اهمیت پوشش‌های تزیینی تا‌ آن اندازه فزونی پیدا می‌کند که برای فهم شالوده معمارانه فضا باید از آنها عبور کرد تا فراتر از پوشش‌های تزئینی به شالوده ساختمان پرداخت.آنچه در تدوین فضای معماری ایرانی در زنده بودن و نقش‌ساز بودن معماری در پهنه شهر خلاصه می‌شود و نزدیک با تعلق بنا به محیط اجتماعی شهر است، در دوران صفویه به گونه‌ای کم و بیش جدا از بافت کالبدی شهر روی به تقویت بناها در محور بلندا می‌کنند. تا بتوانند بیشترین راه تماس با گستره مکانی خود را هموار کنند. گسترش در ارتفاع بناهای همگانی دوران صفویه، تلاشی برای تایید و تاکید تعلق فرآورده‌های معمارانه به شهروندان است. برقراری ارتباط بصری، نخستین گام برای برقرار کردن ارتباط ذهنی شخصی مردمان با بناها به شمار می‌آید زمینه‌های مساعدی برای معماری ایرانی وجود دارد تا به معماران اجازه دهند که خصیصه‌های معماری را به شکلی نو و پی‌جوی مفاهیمی درخور زمانی که زندگی می‌کنند، جلوه دهند.

 معماری سنتی

معماری ایرانی

معماری دوره صفویه

پلان معماری های قدیم

 فهرست مطالب

معماری دوره صفویه ۳

گذری بر معماری دروه صفویه: ۵

ساخت‌ و سازه‌: ۱۲
الف‌) ایوان‌ فضای‌ احیاء شده : ۱۲
ب ) تغییرات‌ در پلانها (ته‌ رنگها  ): ۱۳
ج‌) تغییرات‌در پوششها و جای‌گذاری‌پایه‌ها و دیوارها: ۱۴
د ) گنبدها : ۱۷

آمودها (تزیینات‌ یا الحاقات‌ غیرسازه‌ای‌  ) : ۱۹

الف‌ – کاشى‌ هفت‌ رنگ‌: ۱۹
ج‌ – نقش‌ بر دیوار: ۲۰
د – نورپردازی‌: ۲۱
 . ه – آینه‌کاری‌ و گچ‌بری‌: ۲۲
  و – آجرچینى‌ و آمودهای‌ چوبى‌: ۲۳

کاخ های اصفهان ۲۶

عالی قاپو ۲۸
ساختمان کاخ: ۲۹
ویژگی خاص کاخ : ۳۱
زیباترین کاخ عالم : ۳۳
ساختمان کاخ: ۳۴
منابع و مواخذ: ۳۷

مقاله رشته معماری با عنوان معماری دوره صفویه

در دانلود مقاله رشته معماری به بررسی معماری دوره صفویه می پردازیم

دانلود فایل های معماری سانیبا فایل فروشگاه  فروش اینترنتی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 9 =

بستن