آموزشمحاسبات

محاسبه و تبدیل مقیاس یا scale – فرم محاسباتی تبدیل به مقیاس های مختلف

[CP_CALCULATED_FIELDS]

در فرمول مقیاس ( scale ) فوق

a1=صورت اولیه, b1=مخرج اولیه و L1=عدد اولیه

a2=صورت ثانویه, b2=مخرج ثانویه و L2=عدد ثانویه یا همان مجهول ما میباشد.

s1:آموزش محاسبات  محاسبات   و s2:آموزش محاسبات  محاسبات

مثال محاسبه

اگر طولی در( scale ) مقیاس ۱/۱۰ برابر ۰.۰۶ باشد این طول در ( scale ) مقیاس ۱/۵ چه عددی خواهد شد؟

زمانی این تبدیلات دردسر ساز خواهد شد که مقیاسهای شما دارای اعداد رندی نباشند.

بیشتر بدانیم

محاسبه یک عدد خاص در مقیاسهای مختلف معمولاً باعث سردرگمی شده و افراد را دچار مشکل میکند . مثلاً زمانیکه شما احتیاج دارید تا محاسبه خود را از ۱/۱۰۰ را به ۱/۲۵۰ تبدیل کنید یا مقیاسهای دیگر.

مقیاس ( scale ) در نقشه عبارت است از نسبت طول اندازه‌گیری شده روی نقشه به طول افقی مشابه روی زمین یا به عبارت دیگر مقیاس ( scale ) عبارت است از نسبت طول ab روی نقشه به طول AB افقی روی زمین.

کاربرد مقیاس( scale )

برای ثبت در نقشه‌کشی مکانیک و ثبت قطعات کوچک معمولاً نقشه به اندازه واقعی یا ۱:۱ ترسیم می‌شود، و در صنعت الکترونیک نقشه معمولاً بزرگتر از اندازه واقعی ترسیم می‌شود (مثلاً ۱۰ برابر بزرگتر) که در این صورت مقیاس ( scale ) نقشه ۱۰:۱ خواهد بود. در نقشه‌های ساختمانی اکثراً مقیاس ( scale ) نقشه عددی است کسری که صورت آن یک و مخرج آن عددی صحیح است که نقشه به نسبت آن کوچک شده‌است.

روش‌های استفاده در نقشه

  • ساده:

که به صورت کلی آن می‌باشد و در کشورهایی که دارای سیستم متریک هستند مورد استفاده است و معین‌کننده این است که ۱mm روی نقشه مساوی ۱ متر روی زمین می‌باشد. مثلاً  یعنی ۱mm روی نقشه مطابق ۲۵ متر روی زمین است.
  • مرکب:

در کشورهایی که سیستم غیر متریک دارند مانند آمریکا و انگلیس از این مقیاس استفاده می‌کنند مثلاً  یعنی ۲ اینچ روی نقشه مطابق ۵ مایل روی زمین می‌باشد.
  • خطی:

عبارت است از خطی که به تقسیمات مساوی افراز شده و هر قسمت آن طول معینی از نقشه را در روی نقشه نشان می‌دهد. از مزایای مقیاس خطی این است که اگر نقشه در اثر عوامل جوی تغییر بعد داد مقیاس خطی هم تغییر بعد می‌دهد واندازه‌گیری با این مقیاس روی نقشه با مقدار افقی آن در زمین مطابقت می‌نماید.

این مطالب به مرور بروز رسانی و تکمیل تر خواهد شد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 3 =

بستن