تکنولوژیصنعت فولادلوله اسپیرال

لوله اسپیرال – سانیبا صنعت – لوله فولادی اسپیرال

لوله اسپیرال – لوله فولادی
تکنولوژی صنعت فولاد لوله اسپیرال  فولاد

 

لوله اسپیرال برای اولین بار در سال ۱۸۷۷ تولید شدند.

فرآیند ساخت لوله اسپیرال تا به امروز در حال توسعه بوده به گونه ای که در حال حاضر امکان ساخت لوله اسپیرال با اقطار بزرگ، به شکل کاملا اقتصادی فراهم شده است. این لوله ها به منظور انتقال سیالاتی نظیر آب، گاز و نفت، در صنایع زیربنایی و همچنین لوله های سازه ای بکار گرفته می شوند. تاکنون تلاش های زیادی جهت افزایش تولید اینگونه لوله ها صورت گرفته است. این روش موثرترین شیوه­ی افزایش تولید، از طریق افزایش سرعت جوشکاری می باشد.

در فرآیند تولید لوله­ های اسپیرال، لوله­ های فرم یافته بلافاصله پس از عملیات فرم دهی اسپیرال، تحت جوشکاری زیرپودری داخلی و خارجی قرار می­گیرد. این لوله ها به نحو موفقیت آمیزی در سیستم های پر فشار مورد استفاده قرار گرفته و کیفیت مطلوبی را ایجاد نموده است.

بازرسی مواد اولیه

پس از تهیه مواد اولیه و ورود به کارخانه واحد کنترل کیفیت جهت تهیه مواد طبق روش پایش و اندازه گیری بازرسی مواد اولیه را انجام می­دهد.

انجام عملیات آماده سازی کلاف

قبل از اینکه کلاف به ماشین­های لوله سازی انتقال یابد سر کلاف توسط دستگاه CCP، برشکاری می­گردد.

انجام عملیات بازکردن کلاف

کلاف بر روی ماشین­های لوله سازی ابتدا بر روی دستگاه کلاف بازکن قرار گرفته و عملیات باز کردن کلاف توسط این دستگاه انجام می­گردد.

انجام عملیات صاف کردن ورق توسط غلطکهای صاف کن

پس از باز شدن کلاف بر روی دستگاه کلاف بازکن ورق در مسیر غلطک­های صاف کن قرارگرفته و عملیات صاف کردن ورق انجام می­گردد.

جوش عرضی انتهای کلاف به ابتدای کلاف بعدی

جوش عرضی یا Skelp End Weld به درز جوشی اطلاق می­شود که دو انتهای کلاف فولادی را به هم متصل می­نماید . این درز جوش ابتـدا در روی ماشین لولـه سازی و با روش جوشکاری زیر پـودری (SAW) جوش می­شود . پس از فرم دادن ورق به شکل لوله و تشکیل درز جوش عرضی خارجی، این درز جوش از بیرون با همان روش بالا جوشکاری می­گردد.

آماده سازی لبه ورق

جهت انجام عملیات صحیح جوشکاری و اطمینان از صحت جوش، عملیات پخ زدن لبه­ها توسط دستگاه پخ زن (Edge Miller) و یا با استفاده از تیغه­های لبه برداری (Slitter) صورت می­پذیرد.

نیروی محرکه اصلی

هدایت ورق به سمت قسمت شکل دهی توسط دستگاه نیرو محرکه اصلی طبق انجام می­گردد.

تست امواج مافوق صوت، بصورت اتوماتیک بر روی صد در صد درز جوش لوله

جهت حصول اطمینان از سالم بودن جوش، تست غیرمخرب (امواج مافوق صوت) بصورت پیوسته بر روی درز جوش انجام می­گردد. پس از اینکه لوله از مرحله شکل دهی (Forming) خارج گردید، اپراتور دستگاه آلتراسونیک اتوماتیک تست امواج مافوق صوت را روی جوش لوله مطابق روش اجرایی پایش و اندازه­گیری انجام می­دهد.

برش لوله

به­ منظور برش لوله اسپیرال در طول­های استاندارد و یا بنابرخواسته مشتری دستگاه  برش پلاسما بر اساس گاز یونیزه شده نیتروژن عمل می کند، در جریان این عمل میان قطب مثبت (لوله) و قطب منفی (نازل) قوس زده که منجر به یونیزه شدن گاز نیتروژن می­شود (ازاطراف نازل شارژ می­گردد)، بنابراین حرارت لازم جهت برش ایجاد شده و عملیات برش صورت می­پذیرد.

تمیز کاری داخل لوله

در جریان عملیات جوشکاری به روش زیر پودری (SAW) سرباره­های حاصل از جوشکاری و پودر جوشکاری در داخل لوله باقی می­ماند که پس از برش لوله در صورتی که لوله از نوع T (لوله با جوش عرضی) نباشد مستقیماً به محل دستگاه تمیزکاری داخلی و درصورتی­که لوله از نوع T باشد پس از انجام عملیات جوشکاری عرضی به دستگاه تمیزکاری داخلی انتقال می­یابد، عملیات تمیزکاری صورت می­پذیرد.

بازرسی چشمی

پس از تمیزکاری داخل لوله، آن را به محل بازرسی چشمی انتقال می دهند. در این محل کلیه عملیات بازرسی چشمی بر روی درز جوش و بدنه لوله صورت می­پذیرد.

تست امواج مافوق صوت بصورت دستی بر روی جوش عرضی

برای حصول اطمینان از بی عیب بودن جوش عرضی لوله اسپیرال  تست غیرمخرب (امواج مافوق صوت) به صورت دستی، بر روی جوش صورت می­پذیرد.

تعمیرات لوله

چنانچه مواضعی از درز جوشکاری شده، معیوب تشخیص داده شود، لوله اسپیرال بصورت اتوماتیک به ایستگاه تعمیرات جوش منتقل شده و جوشکار واحد تعمیرات لوله نسبت به تعمیر مواضع معیوب اقدام می­نماید.

تست هیدرو استاتیک

پس از اینکه لوله­ها بازرسی چشمی و تعمیرات آن انجام شد به مرحله هیدروتست ارسال می­گردد (توسط خط انتقال اتوماتیک) که در آن مرحله سرپرست خط انتقال با توجه به قطر لوله و ضخامت ورق، تنش تسلیم ورق را تعیین و به اپراتور اعلام می­نماید. این محاسبه با توجه به نیازمندی­های مشتری (تصریح شده در قرارداد) صورت می­پذیرد.

پخ کردن دو انتهای لوله

پس از آنکه عملیات هیدروتست روی لوله انجام گردید، چنانچه بر اساس الزامات مشتری نیازی به پخ زدن دو انتهای لوله بود، لـولـه­ها به قسمت Beveling Machine ارسال می­گردند تا دو سر لوله­ها را پخ زنی نماید. این عملیات مطابق با نیازمندی­های مشتری که مطابق با استاندارد درخواستی وی در قـرارداد فــروش تصریـح شـده باشـد، صـورت می­پذیرد. پس از آنکه عملیات Bevel روی لوله­ها انجام گردید لوله­ها توسط اپراتور خط انتقال به بازرسی نهایی ارسال می­گردند.

بازرسی نهایی

پس از آنکه لوله­ها به مرحله بازرسی نهایی رسید، بازرس نهایی کنترل کیفی مجدداً تمامی جوش و بدنه لوله فولادی را مورد بازرسی چشمی قرار می­دهد که در این مرحله بازرس نهایی کنترل کیفی انجام تست آلتراسونیک دستی را برای تمام مواضع تعمیری مورد بررسی قرار داده و آن را تایید یا عدم تایید می­نماید. همچنین بازرس این قسمت تمام اندازه­گیری­های ابعادی لوله را نیز انجام می­دهد.

تکنولوژی صنعت فولاد لوله اسپیرال  فولاد    تکنولوژی صنعت فولاد لوله اسپیرال  فولاد   تکنولوژی صنعت فولاد لوله اسپیرال  فولاد

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

بستن