شرکتهای بزرگفیلیپسموفقیت و کارآفرینی

فیلیپس

شرکتهای بزرگ فیلیپس موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

 

شرکتهای بزرگ فیلیپس موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

فیلیپس ، شرکت هلندی و چندملیتی تجهیزات الکترونیکی است، که دفتر مرکزی آن در شهر آمستردام، هلند قرار دارد. این شرکت، در سال ۱۸۹۱ توسط جرارد فیلیپس در شهر آیندهوون تاسیس شد.

شرکت فیلیپس ، یکی از بزرگترین شرکت*های تولیدکننده لوازم و تجهیزات الکترونیکی جهان است، که شمار کارکنان آن بیش از ۱۲۲٫۰۰۰ نفر می*باشد و در ۶۰ کشور جهان، خدمات خود را ارائه می*نماید. در سال ۲۰۱۲ شرکت فیلیپس به*عنوان بزرگترین تولیدکننده تجهیزات روشنایی و نورپردازی در جهان، شناخته شد.

سهام این شرکت در بازار بورس یورونکست آمستردام معامله می*شود. کمپانی فیلیپس، همچنین در فهرست ثانویه بازار بورس نیویورک ذکر شده است.

تاریخچه

جرارد فیلیپس در سال ۱۸۹۱ شرکت فیلیپس را، با هدف تولید انبوه لامپ*های الکتریکی، در کشور هلند تأسیس کرد و به مرور، خط تولید سایر تجهیزات و وسایل برقی را، به کارخانجات تولیدی خود افزود. در سال ۱۹۱۴ اولین آزمایشگاه تحقیقاتی مجهز، در زمینه*های فیزیکی و شیمیایی راه*اندازی و توسط این شرکت به دنیای الکترونیک و پزشکی معرفی شد.

در سال ۱۹۲۵ این شرکت، محصول لامپ خلأ خود را تولید کرد. دو سال بعد، برای نخستین بار، تولید رادیو را تجربه نمود و چهار سال پس از آن، در ۱۹۳۱ فیلیپس وارد عرصه تولید تلویزیون شد. در فاصله دهه ۱۹۳۰ این شرکت توانست، یک میلیون محصول خود را به فروش برساند. در سال ۱۹۳۹ زمانی که شمار کارکنان فیلیپس، به ۴۵ هزار نفر رسیده بود، اولین دستگاه ریش*تراش با برند فیلیپس به بازار عرضه شد.

در سال ۱۹۴۹ شرکت، فروش ست*های تلویزیون را آغاز نمود و در ۱۹۵۰ شرکت فیلیپس رکوردز، را راه*اندازی کرد.

در سال ۱۹۶۳ نوار کاست صوتی توسط شرکت فیلیپس ارائه شد، که در زمان خود، موفقیت بزرگی برای این شرکت محسوب می*شد. کمی پس از آن، برای اولین بار، دستگاه رادیو ضبط با برند فیلیپس را تولید کرد. سپس دستگاه ضبط نوار کاست را، جهت استفاده بعنوان پیغام*گیر، با دستگاه تلفن ترکیب نمود.
در طول دهه ۱۹۷۰ فروش این محصولات ادامه داشت و حتی در چندین سری از کامپیوترهای شخصی از این کاست*ها استفاده می*شد. در گام بعدی نوار کاست*هایی با نام تجاری مینی-کاست در مقیاسی کوچکتر تولید شد، که گمان می*رفت بعنوان پیغام*گیر تلفن*های اداری، فروش خوبی داشته باشد، ولی در عمل این محصول به جهت تولید میکروکاست*های شرکت الیمپوس، عملأ به موفقیت تجاری نرسید.
در سال ۱۹۷۲ اولین سیستم ویدئو خانگی، یا دستگاه وی*اچ*اس در بازار تجهیزات الکترونیکی انگلیس ارائه شد. این محصول، عملاً در مواجهه با استانداردهای بتاماکس که توسط شرکت سونی تولید شده بود، در سطح بین*المللی فروش زیادی نداشت. در ۱۹۷۸ وسایل صوتی فیلیپس، با دیسک لیزری به بازار عرضه شد. در سال ۱۹۸۲ لوح فشرده، با همکاری شرکت سونی تولید و به بازار وارد شد. سپس این محصول به*ترتیب در سال*های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۶ به دی*وی*دی و دیسک بلو-ری تجهیز گردید.

شرکتهای بزرگ فیلیپس موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

دهه ۱۹۹۰ برای این شرکت، دوران تجدید ساختار و بازسازی فشرده محدوده فعالیت تجاری بود. در سال ۲۰۰۱ مرکزیت شرکت که تا آن زمان، در شهر آیندهوون، هلند بود، به شهر آمستردام منتقل شد.

حوزه های کسب وکار

شرکت فیلیپس که فعالیت خود را در حوزه روشنایی آغاز کرده بود، امروز در حوزه*های دیگر نظیر لوازم خانگی و وسایل شخصی، سیستم*های پزشکی، لوازم و تجهیزات الکترونیکی حضور گسترده*ای در سطح بین*المللی دارد.

فیلیپس از سال ۱۹۵۳ وارد صنعت تولید و ارائه نیمه*هادی*ها شد. پیشرفت و توسعه بخش تولید نیمه*رساناهای فیلیپس، بگونه*ای بود، که در سال ۲۰۰۶ مقام دهم برترین شرکت*های فروشنده نیمه*هادی*ها را، در جهان به خود اختصاص داده بود.
بخش روشنایی فیلیپس با ۴۷٫۸۰۰ پرسنل در زمینه تولید انواع مختلف لامپ و نورافکن، بخش سیستم*های پزشکیبا ۳۳٫۰۰۰ پرسنل، در زمینه سیستم*های عکس*برداری عارضه*یابی پزشکی و خدمات بالینی و بخش وسایل و محصولات الکترونیکی فیلیپس، با ۱۴٫۵۰۰۰ پرسنل در زمینه تولید نمایشگرها، وسایل صوتی و تجهیزات چندرسانه*ای، ویدئو و شبکه*های خانگی فعال است.

درحال*حاضر، باتوجه به سیاست این شرکت، مبنی بر روان*سازی کارها و ساده*سازی ساختار سازمانی، تمامی فعالیت*ها در سه حوزه اصلی فناوری، بهداشت و شیوه*های زندگی، متمرکز شده است.

استراتژی

خط مشی و استراتژی های اصلی شرکت فیلیپس عبارت است از:

  • افزایش سودآوری از طریق تخصیص منابع سرمایه*ای به فرصت*هایی که بیشترین و پایدارترین برگشت سرمایه را دارد.
  • مشارکت با مشتریان و تامین کنندگان در حوزه*های مختلف کسب*وکار.
  • ادامه سرمایه*گذاری در نوآوری و تثبیت موقعیت سرمایه*های فکری شرکت.
  • تقویت شایستگی*های رهبری بازار.
  • بهبود بهره*وری از طریق تحول در کسب*وکار.

فروش

در سال مالی ۲۰۱۱ شرکت فیلیپس درآمدی معادل ۲۴٫۷۸ میلیارد یورو را کسب نمود و در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ رتبه ۱۶۱ از بزرگترین شرکت*های جهان را، به خود اختصاص داده است. در حوزه صنایع و تجهیزات الکترونیکی، پس از شرکت*های زیمنس، سامسونگ، هیتاچی، پاناسونیک، سونی، ال*جی گروپ، توشیبا، ریکو و هواوی مقام دهم را در جهان داراست، گرچه در حوزه تجهیزات روشنایی، شرکت شماره یک جهان محسوب می*شود.

فروش چهار حوزه اصلی فعالیت شرکت یعنی سیستم*های پزشکی، لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیک و روشنایی به ترتیب ۲۵٪، ۱۰٪، ۳۹٪ و ۲۰٪ درصد از کل فروش شرکت را شامل می*شود.

حمایت مالی

در سال ۱۹۱۳ و در یکصدمین سالگرد استقلال هلند، شرکت فیلیپس، باشگاه فوتبالی بنام فیلیپس اسپورت کلاب (به انگلیسی: Philips Sports Club)‏ را در شهر آیندهوون تاسیس نمود. این باشگاه، امروزه بنام باشگاه فوتبال پی*اس*وی آیندهوون شناخته می*شود، که به*اختصار؛ پی*اس*وی مخفف فیلیپس اسپورت کلاب می*باشد. این باشگاه هلندی کماکان در مالکیت کمپانی فیلیپس بوده و دیدارهای خانگی خود را، در ورزشگاه فیلیپس استادیوم آیندهوون، انجام می*دهد.

شرکت فیلیپس همچنین از ماه نوامبر سال ۲۰۰۸ به همراه شرکت ای*تی اند تی بعنوان حامی مالی تیم ای*تی اند تی ویلیامز، در مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، فعالیت می*نماید.

تحقیق و توسعه

فعالیت*های تحقیق و توسعه شرکت فیلیپس را می*توان به سه مرحله زمانی تقسیم*بندی کرد.

از ۱۹۱۴ تا ۱۹۴۵

مرحله نخست بخش تحقیق و توسعه متعلق به فاصله میان سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۴۵ می*باشد، که دوره رشد و تنوع*سازی فیلیپس است. در سال ۱۹۱۴ تحت هدایت اولین محقق شرکت، سازمان تحقیقات فیلیپس راه*اندازی شد، که به مرکز اصلی رقابت و نوآوری فنی تبدیل گشت.

در این دوره عمدتاً در حوزه لامپ کار می*شد و راه برای تولید محصولات جدید مانند لامپ پرتو باز شد. در ۱۹۲۳ فیلیپس تصمیم گرفت به جای اینکه یک شرکت قطعه*ساز باشد، به تامین*کننده سیستم*ها تبدیل شود.
از ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۰

از ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۰ مرحله توسعه و گسترش فعالیت*های این شرکت است. در این دوره، فیلیپس با همکاری شرکت مخابراتی ای*تی اند تی، به ثبت اختراعات مربوط به ترانزیستورها پرداخت.
از ۱۹۷۰ تا کنون

مرحله آخر، از سال ۱۹۷۰ تاکنون است، که در آن فعالیت*های تحقیقاتی با فعالیت*های صنعتی، گره خورده است. شمار اختراعات به ثبت رسیده شرکت فیلیپس، امروزه بالغ بر ۸۰ هزار اختراع، می*باشد و به*ازای هر محقق، ۵۵٫۱ اختراع، ثبت شده است!

وب سایت رسمی : www.Philips.com

شرکتهای بزرگ فیلیپس موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

بستن