فومن شیمیکارآفرینانموفقیت و کارآفرینی

فومن شیمی – کارآفرینی سید عباس موسوی رهپیما

فومن شیمی

مهندس سید عباس موسوی رهپیما از نخبگان تولید و افتخار صنعت ایران به سال ۱۳۱۷ از خاندانی اصیل و مذهبی در شهر فومن پا به جهان هستی گذارد. پدر ایشان مرحوم حاج سید محمد موسوی از تجار معروف در رشته نساجی و از سادات و نیکوکاران مورد احترام نزد اهالی فومن قدیم بود که از جمله کارهای زیبایش ،باید به تاسیس مدرسه ای اشاره نمودکه مختص سیکل اول دبیرستان پسرانه در فومن بود که این بزرگوار درسال ۱۳۳۱ ،اقدام به راه اندازی آن کرده بودند.پدر بزرگش شادروان حاج سید جلیل موسوی نیز از سادات جلیل القدر اواخر عهد قاجاریه به شمار می رفت.که بعد از وفاتش ،در تکیه قدیم متصل مسجد بالا محله فومن به خاک سپرده شدواز آن پس مزارش زیارتگاه حاجتمندان و دردمندان گردید. مهندس موسوی در چنین خانواده ای زاده شد و به رشد و نمو پرداخت وی پس از گذراندن دوران کودکی ،وارد مدرسه گردید و قسمتی از تحصیلاتش را در فومن سپری نمود و بعد از آن ،برای ادامه تحصیل روانه تهران شد. بعد از اخذ مدرک دیپلم ،وارد دانشگاه گردید و با علاقه و پشتکار بسیار در رشته مهندس شیمی  از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ التحصیل و پس از آن ، به مدت چندین سال نیز در این دانشکده به تدریس و همکاری مشغول شد.

در طی دوران تحصیل ، علاوه بر اینکه یک دانشجوی ممتاز تلقی می گردید، با استعداد و خلاقیتی که داشت.، دست به کارهای جالب و بی نظیری نیز می زدکه از نمونه بارزآن، میتوان به تولید گریس در منزل و همچنین دانشگاه و عرضه آن به بازار مصرف اشاره داشت. وی در همان ایام  برای نخستین بار ،استاندارد گریس ایران را تدوین و آن را به مرحلهی اجرا در آورد که مورد استقبال عامه قرار گرفت.همچنین در این راستا ،در سال ۱۳۴۳نخستین واحد تولید گریس را نیز در تهران راه اندازی نمود که این درحقیقت ،اولین فعالیت تولیدی ایشان محسوب می شود.مهندس موسوی از آنجایی که علاقه وافری به سرزمین گیلان داشت،چندین واحد تولیدی را در مرکز این استان ،در شهر صنعتی رشت راه اندازی نمود ودر سال ۱۳۵۵ شرکت «فومن شیمی»را در این شهر بنیاد نهاد. دو سال بعد ،مبادرت به تولید ضد یخ نمود ودر سال ۱۳۶۳نیز برای نخستین بار در ایران، روغن ترمز را مطابق با استاندارد بین المللی تولید و عرضه کرد که تاکنون،با نام« روغن ترمز فومن شیمی» و«روغن موتور کاسپین» مورد توجهی مصرف کنندگان سراسر کشور است.در دهه  پنجاه ایشان با شرکت انگلیسی«کاسترول» قرار دادی منعقد و با روغن پایه پلایشگاه آبادان به طور مشترک به تولید و عرضه روغن موتور کاسترول پرداختند که بروز جنگ تحمیلی ،مانع از ادامه فعالیت ایشان شدو این کار بعد از جنگ ،در منطقه آزاد قشکم از سر گرفته شد.ایشان بعد از این موفقیت ها، واحدهای تولیدی فومن شیمی را گسترش داده  و واحدهای دیگر نیز به مجموعه ی خود افزودند که شرکت ایران گریس ، شرکت فومن پارت ، شرکت دقیق شیمی شرکت پادینه ، پالایشگاه روغن موتور لوشان ، شرکت تولید و گسترش و شرکت نفت کاسپین از آن جمله اند. این شرکت ها امروزه محصولات متنوع و متععددی را تولید نموده و به بازار مصرف  عرضه می دارند. محصولاتی  چون : روغن موتور کاسپین ، روغن موتور کاسترول، واسکازین،  حشره کش تارمار، شیشه شور، مکمل بنزین ،انواع اسپره ،چسب و دهها محصول دیگر.

مهندس موسوی همچنین برای حل مشکل آلودگی هوای تهران ،کارخانه «فومن پارت» را تاسیس نموده اند که با تولید مبدل کاتالیست، در خودرو نصب می شود و گازهای سمی موتور به گازهای غیر سمی مبدل می گردند. ایشان امیدوارند که طی یک برنامه منظم ۵ساله بطور کلی مشکل آلودگی هوارا حل نمایند.

سخت کوشی گروه صنعتی فومن شیمی و مدیریت عالی آن موجب گردید تا این گروه موفق بتواند به عناوین افتخار آفرینی نیز در طول حیات  خود دست یابد. برای مثال ، در سال ۸۴ بعنوان واحد نمونه سال انتخاب و بانی آن نیز به عنوان سرمایه گذار نمونه ،متعهد و متخصص معرفی گردیدندو لوح تقدیر قابل شایسته ای دریافت نمودند. همچنین فرهنگستان علوم ایران نیز در سالروز تولد خواجه نصیر الدین طوسی، از مهندس موسوی در ۵ اسفند ماه سال ۸۵تجلیل و تقدیر به عمل آورد و ایشان را به عنوان مهندس برجسته ایران در رشته مهندسی شیمی انتخاب و معرفی نمود. از اقدامات استثنایی و فوق العاده ایشان در سال های اخیر ،تاسیس دانشکده فنی با ظرفیت یکهزار دانشجو در شهرستان فومن است که وابسته به دانشکده فنی دانشگاه تهران بوده ودر رشته های : مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی نفت، مهندسی بیوتکنولوژِی،مهندسی محیط زیست وهمچنین مدیریت صنعتی و بازرگانی، از طریق کنکور سراسری ، اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. مهندس سید عباس موسوی رهپیما بعنوان موسس و بنیان گذار دانشکده فنی فومن چهارنفر از فرزندان شان با کمک و همیاری دانشکده فنی دانشگاه تهران، این دانشکده را به طریق شورای تولیت اداره می نمایند. همچنین  که این مرد خیر و نیکو کار، ی کارخانه (کارخانه چای فومنات) هم راه اندازی کرده اند. که ۵۰ درصدسود حاصل از آن صرف امورات دانشکده در فومن می شود.

فومن شیمی کارآفرینان موفقیت و کارآفرینی  موفقیت کارآفرینی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

بستن