شرکتهای بزرگفوردموفقیت و کارآفرینی

فورد

فورد
شرکتهای بزرگ فورد موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت                                                                            شرکتهای بزرگ فورد موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

این کمپانی در تاریخ ۱۶ ژوئن ۱۹۰۳ میلادی توسط هنری فورد تأسیس شد و امروزه علاوه بر خودروهای سواری و باری فورد ، خودروهای لوکسی با مارک لینکلن هم تولید می‌کند . این شرکت از سال ۱۹۳۸ خودروهای لوکس ارزان قیمت‌تری با مارک مرکوری تولید می‌کرد ، اما از سال ۲۰۱۱ تولید خودرو با این مارک را متوقف نمود .

در ۳۰ ژوئن سال ۱۸۶۳ در دهـکده گـرینفیلد، واقع در ده مایلی جنوب دیترویت‌، کودکی متولد شد که بعدها در دنیای اقـتصاد و صنعت، بسیار مشهور شد. پدرش ویلیام‌ فورد‌ یک انگلیسی پروتستان مذهب بود کـه در نزدیکی کرک ‌ Cork‌در ایرلند مـتولد شـده بود و در ۱۸۴۷ به همراه والدین خود بامریکا مهاجرت‌ کرده بود و مادرش بنام ماری لیتیگات‌، از پدر و مادر آلمانی در‌ امریکا به دنیا آمده بود که دوازده سال پس تولد هنری فوت کرد.

تحصیلات اولیه فورد در مدرسه گرینفیلد انجام گـرفت و مدتی نیز در مدرسه بازرگانی‌ به تحصیل پرداخت. وی به علت‌ علاقه‌ شدیدی که به امور صنعتی پیدا کرده بود، به فرا گرفتن صنعت‌ خودروسازی روی آورد. اما از آنجا که پدرش دهقان بود و بنابر سنت روستانشینان فرزندی شایسته‌ است کـه مانند پدر علاقه‌ به خاک‌ داشته و از پیشه کشاورزی پرهیز نکند، هنری تحت فشار زیادی بود تا کشاورز شود و او نیز از آنجا که قصد ازدواج با دختر سرکشاورز همسایه را داشت در‌ ۱۸۸ پیشنهاد پدر را پذیرفت و در زمینی به مساحت ۳۲۰ هزار مـتر مـربع که داری چوپ فراوان بود مشغول کار شد و در ضمن اینکه در زمین خود کارخانه چوب‌بری به پا کره و به فروش الوار‌ می‌پرداخت،‌ به تعمیر‌ ماشین‌های کشاورزی نیزمی‌پرداخت. او یک سال بعد یعنی از ۱۸۸۷ با «کلی بـریان» ازدواج نـمود.

پس از ازدواج با کلی دیگر‌ فورد‌ دلیلی نداشت که علیرغم میل باطنی خود در محیطی‌‌ محدود‌ که برای بروز ابتکار و ذوق فنی او میدان مناسبی نبود، اوقات‌اش را سپری کند، از این رو مزرعه را رها کرد و عازم‌ دیتـرویت‌ شد  و در شـرکت برق ادیسون بعنوان مهندس و تکنیسین مـشغول‌ کـار شد‌.

اولین خودروی جهان در شرکت فورد تولید شد. گرچه این شرکت در سال ۱۹۰۳ تأسیس شد، اما هفت سال پیش از آن ، هنری فورد ، بنیانگذار شرکت ، به عنوان یک مهندس جوان و خلاق ، اولین وسیله نقلیه چهار چرخ را ابداع کرده و ساخته بود . این وسیله که چهارچرخ (QUADRICYCLE)نامیده می‌شد ، مانند یک قایق ، با فرمانی رانده می‌شد و بدون اینکه امکان برگشت به عقب داشته باشد ، با دو سرعت متفاوت حرکت می‌کرد .

شرکتهای بزرگ فورد موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

فورد جوان پنج سال پیش از آن، یعنی در سال ۱۸۹۱ به عنوان یک مهندس در شرکت ادیسون در دیترویت کار می‌کرد و دو سال بعد که به جایگاه سرمهندسی ارتقا یافت ، آنقدر پول کافی به دست آورده بود، تا به تکمیل تجارب شخصی خود در زمینه موتورهای احتراق داخلی بپردازد .

سـه‌ سـال‌ بعد‌ او با تکمیل ۳ اتومبیل احساس نمود مهارت کافی بـدست آورده است، در این زمان او از شرکت ادیسون‌ خارج‌ و با‌ کمک‌ چند نفر شرکت اتومبیل سازی دترویت را تأسیس کرد، شرکتی که خود او در آن سرمـهندس‌ بـود‌. این شرکت در اواخر سال ۱۹۰۰ منحل گردید و فورد علت آنرا عدم تـمایل‌‌ گـردانندگان‌ آن‌ به تولید انبوه از یک مدل استاندارد ذکر کرد.

در سال ۱۹۰۳ با همراهی دوازده نفر‌ سهامدار‌، شرکت موتور فورد را بـا سـرمایه اسـمی‌ صد هزار دلار تشکیل داد که‌ فقط‌ ۲۸ هزار‌ دلار آن پذیره‌نویسی شده و از این مبلغ‌ هم در واقع نصف آن پرداخت شـده بـود‌. فـعالیت‌ شرکت به نحو مطلوبی جریان داشت و سود سرشاری که نصیب آن گردید موجب‌ شد‌ که‌ مـدل‌های بـهتری سـاخته و عرضه گردد. با خروج الکساندر مالکلمسن‌ -شریک عمده او- از شرکت که‌ با‌ نقشه‌ فورد کژمبنی بـر افزایش تولید و کاهش قیمت فروش مخالف بود، فورد دارای‌ اکثریت‌ سهام شد و ریاست شـرکت را بـدست گـرفت.

در اکتبر سال ۱۹۰۸ فورد مدل تی به بازار عرضه شد. این مدل دارای غربیلک فرمان در سمت چپ بود. بعد از آن تمامی کارخانجات دیگر نیز این کار را تقلید کردند. در این مدل، تمامی موتور در یک بسته قرار داشت و چهار سیلندر در یک قسمت ثابت بودند. این اتومبیل بسیار ساده برای رانندگی مناسب و تعمیر کردن آن نیز بسیار ارزان بود. قیمت آن در سال ۱۹۰۸ ، حدود ۸۲۵ دلار بود (معادل ۲۱۳۴۰ دلار امروزی) و با کم شدن قیمت تا سال ۱۹۲۰ بیشتر رانندگان آمریکایی، رانندگی را با مدل T یاد گرفته بودند.

شرکتهای بزرگ فورد موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت    سپس فورد به تبلیغات بسیار زیادی در دیترویت پرداخت تا مطمئن باشد که تمامی روزنامه‌ها و مجلات تبلیغی از محصول او دارند. فورد همچنین با فروشندگان محلی روابط خوبی برقرار کرد و اتومبیل خود را در تمامی شهرهای آمریکای شمالی پخش کرد. این فروشندگان از سود فروش اتومبیلها به ثروت زیادی رسیدند. همچنین فورد علاقه زیادی به فروش اتومبیل خود به کشاورزان داشت، زیرا معتقد بود اتومبیل باعث بهبود تجارت کشاورزی نیز می‌شود. در این سالها، و در چندین سال متوالی، شرکت او سود ۱۰۰ درصد به دست آورد.

در سال ۱۹۱۴ تولید از ۲۵۰هزار دستگاه در سال عبور کرد. در سال ۱۹۱۶ قیمت اتومبیل به ۳۶۰ دلار کاهش یافت (معادل ۷۰۲۰ دلار در ۲۰۰۸). این کار باعث افزایش تولید به ۴۷۲هزار دستگاه در سال گردید. در سال ۱۹۱۸ نیمی از اتومبیل‌های ایالات متحده از مدل تی بودند.

در سال ۱۹۱۹ فورد و پسرش ادسل، که قصد توسعه شرکت را داشتند و با مقاومت سهام‌داران روبرو شده بودند، تمام سهام شرکت را خریدند. درهمین سال، هنری فورد، رهبری شرکت را به دست پسرش سپرد. یک سال بعد، شرکت برای حمل مواد و قطعات به کارخانه و آمادگی برای تولید انبوه، از راه‌آهن استفاده کرد. شرکت در سال ۱۹۲۵، شرکت موتور لینکلن را خرید و در دهه ۱۹۳۰ نیز بخش مرکوری برای خودروهای با قیمت متوسط، تأسیس شد .

ادسل فورد، برخلاف پدرش که به مکانیک علاقه و تاکید داشت، دوستدار طراحی بود. او اول بار در سال ۱۹۳۳ واحد طراحی را در شرکت فورد، دایر کرد، که حاصل کار آن، طراحی‌های نوینی برای خودرو بود . در سال ۱۹۴۳، ادسل که از ۱۹۱۷ نایب رییس و از ۱۹۱۹ رییس هیئت مدیره شرکت فورد بود، درگذشت. هنری فورد مجدداً به صحنه اجرایی شرکت برگشت و رهبری را به دست گرفت . پس از در دست گیری کارها، رهبری شرکت به پسر ادسل و نوه هنری یعنی ، هنری فورد دوم رسید . او تا سال ۱۹۷۹ قدرتمندانه در سمت مدیرعاملی شرکت ، فعال بود و هشت سال بعد ، درحالی‌که به‌عنوان رییس هیئت مدیره کمپانی فورد، عمل می‌کرد، درگذشت .

در این مدت اولین شرکت لیزینگ خودرو توسط فورد تأسیس شد. در سال ۱۹۸۸ فروش شرکت به ۳٫۵ میلیارد دلار رسید ، که تا آن زمان بالاترین سطح در شرکت‌های خودروسازی محسوب می‌شد .

پس از مرگ هنری فورد دوم، پسر برادرش بیل فورد رهبری شرکت را در دست گرفت و باتوجه به تغییرات فضای صنعت خودروسازی، شرکت را در مسیر جدید هدایت کرد. در سال ۱۹۹۸ فورد اولین شرکت خودروسازی بود که استاندارد زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱ را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۱ حداقل ۹۰درصد از تأمین کنندگان فورد، طرح اجرای این استاندارد را در برنامه داشتند و اکنون تمامی تأمین‌کنندگان به دریافت این گواهینامه نائل آمده‌اند .

شرکتهای بزرگ فورد موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

فورد به خوبی دریافته بود، که بازار خاصی برای خودرو بین طبقه متوسط جامعه وجود دارد. فورد انسان سخت‌کوش و متفکری بود. او بر این باور بود که همه چیز در کسب و کار موفق با تفکر شروع می‌شود و با تفکر توسعه و تحول می‌یابد. بهبود ناشی از تفکر، باعث افزایش موفقیت است. او تاکید داشت که وقتی این راه را شروع کردم، یک ایده داشتم و دائماً راجع به آن فکر می‌کردم. اگر فکر کنید و کار را با تفکر همراه سازید موفقیت شما حتمی است. هنری فورد عامل بزرگ موفقیت را در یافتن نیازهای اجتماع و فهم طبیعت آدمی می‌دانست .

از سپتامبر ۲۰۰۶، آلن مولالی به سمت مدیرعامل شرکت فورد برگزیده شده است. او نایب رییس شرکت بوئینگ و مدیرعامل هواپیماهای تجاری بوئینگ بود، که از ۱۹۶۹ در آن شرکت فعالیت می‌کرد. شاید به کارگرفتن او در این سمت به دلیل تجارب ارزشمندش در ارتقای شرکت بوئینگ و استفاده از آن برای حل بحران‌های پیش روی شرکت فورد، در فضای کاملاً رقابتی است . بدین جهت است که شرکت فورد، در هیئت مدیره خود از یورما اولیلا مدیرعامل قبلی شرکت نوکیا و رییس هیئت مدیره رویال داچ شل نیز استفاده کرده است .

ویلیام کلی فورد، جونیور. مدیرعامل قبلی شرکت نیز در سمت رییس هیئت مدیره فورد عمل می‌کند. او از خانواده فورد و افراد تاثیرگذار در شرکت محسوب می‌شود. ویلیام فورد می‌گوید: شرکت ما بر ارزش‌ها بنا نهاده شده است. ارزش‌ها به ما کمک کرده است تا بدین جایگاه برسیم و به ما کمک خواهد کرد تا آینده پایداری به دست آوریم. ما اصول کسب و کار ۱۰۰ سال بعد خود را تنظیم کرده‌ایم. این اصول، استانداردهایی را پی می‌ریزد که به نظر من برای بقای هر شرکتی در قرن بیست و یکم الزامی است. آنها مشخص می‌کنند که ما چگونه ارزش دراز مدت برای سهام‌داران خود می‌آفرینیم .

پس از افت شدید فروش خودرو و متحمل شدن زیان سنگین ۱٫۶ میلیارد دلاری در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶، مدیران فورد شرکت تصمیم به تغییر ساختار تولید و منابع انسانی شرکت گرفتند . در این راستا شرکت فورد اعلام کرد که ۱۴ کارخانه را تعطیل و ۳۰۰۰۰ کارمند خود را اخراج خواهد نمود . در این راستا، ولوو و جگوار را فروخته، و تولید خودرو با مارک مرکوری را متوقف کرد .

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 12 =

بستن