فرمندکارآفرینانموفقیت و کارآفرینی

شرکت فرمند – علیرضا شانجانی

لطفا خودتان را برای معرفی فرمایید.
علیرضا منسوب شانجانی، ریاست هیأت مدیره شرکت شکلات سازی فرمند هستم.

چه سالی، چه ماهی و در چه شهری متولد شدید؟
در فروردین ماه سال ۱۳۳۷ متولد شدم. شانجان شبستر از توابع تبریز زادگاه من بود.

چه سالی ازدواج کردید و چند فرزند دارید؟
سال ۱۳۵۹ ازدواج کردم و سه فرزند دارم. فرزندانم دو پسر و یک دختر هستند. یکی از پسرانم لیسانس بازرگانی دارد و پسر دیگرم دارای مدرک لیسانس زبان است. دخترم نیز در مقطع دبیرستان تحصیل می کند.

چگونه آغاز به کار کردید و وارد صنعت غذا شدید؟
پس از گرفتن مدرک دیپلم در رشته تجربی در روستای شانجان، به تهران آمدم. پدرم فوت کرده بود و من در مغازه شیرینی و آجیل فروشی وی مشغول به کار شدم. ۴ یا ۵ سال بعد بود که به صورت اتفاقی به کارخانه شکلات سازی رفتم تا برای مغازه پدرم شکلات تهیه کنم. بعد از یک سال خرید از آن کارخانه تصمیم گرفتم که کار شکلات سازی را آموخته و به این کار بپردازم. کارگاهی ۲۵ تا ۳۰ متری را اجاره کردم. در ابتدای کار، در ظروفی معمولی شکلات می ساختم و آن را در قیف های سنتی ریخته و با فشار دادن آن شکل ساده ای از شکلات را به وجود می آوردم. آن ها را در جعبه های ۳ کیلویی می ریختم و با ماشین خودم که یک فولکس بود به فروشگاه ها برده و پخش می کردم.
در سال اول هیچ سودی از این کار نبردم زیرا شکلاتی که می ساختم کیفیت بالایی نداشت. سال دوم برای پیشرفت در ساخت شکلات و فروش آن کتاب های بسیاری را مطالعه کردم، خصوصا کتبی در زمینه فروش و بازاریابی. از خواندن کتب نحوه ساخت شکلاتی مرغوب و با کیفیت عالی را آموختم. سعی کردم از افراد با تجربه در این صنعت کمک گرفته و از دانش آنان بهره بگیرم.
بالاخره با پشتکار فراوان توانستم در سال دوم چند درصدی سود بدست آورم.
با گذشت زمان و مطالعات بسیار، دریافتم که هر کاری نیاز به پشتکار، همت، نوآوری، صداقت و احترام به مشتری دارد. دانستم هیچ گاه و در هیچ مقطع زمانی، انسان آگاهی و اشراف بر تمامی مسائل ندارد و باید هر روز قدمی جلو تر از روز قبل گذاشته شود و در هیچ شرایطی نباید احساس کنیم که به بالاترین کیفیت رسیده ایم. هر روز باید در جهت بهتر شدن و پیشرفت در تمامی زمینه ها تلاش و کوشش نمود. برای انجام فعالیتی خوب، عالی و پرثمر نباید تمام زمان را فقط به کار اختصاص داد بلکه ورزش، شاد بودن و نشاط روحی سبب پیشرفت صد چندان کار خواهد شد. تفریحات سالم می تواند روحیه و افکار یک تولید کننده را برای کارهای بزرگتر آماده سازد. به نظر من یک صنعت گر باید بر صنعت غذای جهان نیز اشراف داشته و دانش و آگاهی او به روز باشد.
با داشتن چنین تفکراتی سعی بر پیشرفت نهاده و ماشین آلات پیشرفته تری را خریداری کرده و کارخانه را گسترش دادم و با تولید انواع شکلات های دراژه به میزان تولید و تنوع محصولات افزودم.
در سال های فعالیت خود، در هر لحظه به این نتیجه می رسیدم که باید خدا را مد نظر قرار داد تا بتوان پله های ترقی را طی نمود. اعتقاد پیدا کردم که باید به شناخت و تشخیص مردم در خصوص کیفیت یک کالا باور داشته و احترام گذاشت و این عامل بزرگترین فاکتور برای پیشرفت تولید است.
با کارکنان یک واحد تولیدی نیز باید با احترام رفتار نمود و برای شخصیت، کار و فعالیت آنان ارزش قائل شد و حق و حقوقی درخور را برای آنان در نظر گرفت تا افزایش انگیزه در آنان سبب پیشرفت تولید شود. اگر تولیدکننده ای حرمت تولید با کیفیت را در مقابل کارکنان خود حفظ نکند، در بین کارکنان حرمتی نخواهد داشت.
یک واحد تولیدی موفق که خواهان پایداری در بازار کار است باید عاشق تولید و محصولات خود بوده و کارکنان خود را نیز دوست داشته باشد و برای مشتریان خود اعتماد را به ارمغان بیاورد. اگر یک تولید کننده از کار خویش لذت واقعی و درونی را ببرد به طور حتم مصرف کنندگان محصولات او نیز لذت خواهند برد.
در شراکت ها و فعالیت های مشترک تولیدی اگر شرکا نسبت به شریک دیگر نیتی خیر و در راستای پیشرفت او داشته باشند آن گاه موفقیت از آن آن تولید خواهد بود.
با کسب تجربه از سال های فعالیت خود و تلاش و کوشش روز افزون، کارخانه به پیشرفت های بسیاری نائل آمد و فرمند به جایگاه حال خویش رسید.

یادتان هست اولین درآمدتان چقدر بود؟
در انتهای سال ۵۶ درآمد من در طول آن سال ۱۸۰ هزار تومان شد یعنی ماهیانه ۱۵ هزار تومان.

آیا به آرزوهای خود رسیده اید؟
آرزو تمام شدنی نیست. انسان در هر مقطع از زندگی آرزوهای متفاوتی دارد. خدا را سپاس گزارم که به اکثر آمال و آرزو های خود رسیده ام.

راز موفقیت شما چیست؟
من مدعی موفق بودن نیستم. ولی تا آنجا که به اهداف مدنظر خود رسیده ام موفق بوده ام. رمز این موفقیت را احترام به حقوق مشتریان و صداقت در معامله می دانم. اگر در امور زندگی خداوند را مدنظر داشت، او انسان را برای رسیدن به اهدافش یاری و حمایت خواهد کرد.

آیا به جوانان ایمان دارید؟
بله، جوانان آینده سازان مملکت هستند. جوانان نیازمند داشتن راهنمایانی دلسوز، آگاه و میهن پرست هستند تا بتوانند آینده کشور را به درستی بسازند.

زیباترین خاطره زندگی شما چیست؟
زیباترین خاطره زندگی من ایجاد اشتغال برای هموطنانی است که شغلی ندارند و نمی توانند زندگی خود را بگذرانند. به وجود آوردن یک شغل برای یک انسان خاطره بسیار زیبایی است.

در حال حاضر چه سرگرمی در زندگی دارید؟
بزرگترین سرگرمی برای صنعتگران فعالیت و تلاش برای پیشرفت و ترقی تولید کشور است.
ورزش نیز از سرگرمی های مورد علاقه من است. تنیس بازی می کنم و اکثر اوقات پس از ساعات کار به این ورزش می پردازم.اوقاتی را نیز صرف باغبانی و باغداری می کنم.
دیدار دوستان، اقوام و آشنایان و حضور در جمع آنان از دیگر سرگرمی های من است. مطالعه کتاب های مدیریتی و کتب مربوط به تولید نیز از دیگر علاقمندی های من است.

آیا از کلاس اول دبستان خود چیزی به یاد دارید؟
نام معلم کلاس اول دبستان من آقای اسدی بود. یادم هست روز اول مدرسه دلم نمی خواست که به مدرسه بروم. به همین خاطر به باغ های اطراف فرار کردم و پدرم به دنبالم آمد و به زور مرا به مدرسه برد.

آیا در زندگی الگویی داشته اید؟
من بیشتر از کتاب هایی که در زندگی مطالعه می کردم الگو می گرفتم. کتبی که در خصوص انسان های موفق نوشته می شد برای من بسیار مفید و مثمرثمر بوده و هست.

چه چیزی بیش از همه شما را خوشحال می کند؟
از خوشحالی هموطنانم خوشحال می شوم. وقتی خانواده، اطرافیان و دوستانم خوشحال هستند، من نیز خوشحال خواهم بود.

چه چیزی بیش از همه چیز شما را ناراحت می کند؟
برخی اوقات اجباراً به دلیل فصلی بودن کار، برنامه تعدیل نیروی کار را در برنامه کاری خود داریم. این موضوع سبب ناراحتی و اندوه من می شود. این که کارمندی از کار خود بیکار شود مرا به شدت غمگین می کند.

فکر می کنید صنایع غذایی کشور با چه مشکلاتی مواجه است؟
همواره در عرصه تولید به نوعی مشکلات بوده و هست.
این ما هستیم که باید با علاقه، همت و کوشش وبا حمایت دولت و مردم بتوانیم بر مشکلات فرا روی تولید فائق آمده و هر روز بهتر از دیروز عمل کنیم.

چه آرزویی برای کشورمان دارید؟
آرزو دارم مردمان کشور ایران با اعتماد به یکدیگر و دوست داشتن همدیگر و با روحیه ای شاد و بشاش زندگی کنند و تمامی کوشش و تلاش خویش را در جهت پیشرفت و ترقی کشور به کار گیرند.

رابطه با خدا …
رابطه ای عمیق و قلبی با خداوند خود دارم. رابطه خویش را با پروردگار خود انفرادی می دانم. در تمامی لحظات زندگی و در همه امور خداوند را ناظر بر اعمال خود می دانم.

درباره شرکت فرمند و فعالیت های آن توضیح دهید.
شرکت فرمند با حدود ۱۰۰۰ پرسنل در حال فعالیت بوده و سهم کوچکی را در کارآفرینی برای مردمان این مرز و بوم دارد. تلاش این شرکت همواره برای تولید محصولی با کیفیت و منحصر بفرد در جهت کسب رضایت مشتریان بوده و هست.
شرکت فرمند در بحث صادرات فعالیت داشته و قسمتی از محصولات این شرکت به کشورهایی نظیر باکو، بحرین، عراق، بلغارستان و امارات متحده عربی صادر می شود.

کلام پایانی …
امیدوارم سرزمینم و مردمان آن همواره سرافراز و پیروز باشند. هموطنان من لایق بهترین ها هستند و باید تولیدکنندگان و صنعتگران این مرز و بوم همواره در جهت تولید محصولاتی شایسته این مردم بکوشند.
ایران ما دارای کار آفرینان و صنعتگران توانمندی است که می توانند میهن را در بازار جهانی به رفیع ترین جایگاه ها برسانند.
از خداوند بزرگ می خواهم که مرا یاری دهد تا بتوانم در صنعت کشورم بکوشم و همچنان استواری خود را حفظ نمایم.

فرمند کارآفرینان موفقیت و کارآفرینی  موفقیت کارآفرینی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + پنج =

بستن