سونیشرکتهای بزرگموفقیت و کارآفرینی

سونی

سونی
سونی شرکتهای بزرگ موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت                 سونی در هفتم ماه مه ۱۹۴۶ میلادی توسط ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا در کلانشهر توکیوی ژاپن تاسیس شد. Morita یک فیزیکدان بود و در سال ۱۹۴۴ از دانشگاه اوساکا فارغ التحصیل گشت. وی سپس به ارتش ژاپن پیوست و در جنگ جهانی دوم نیز برای این کشور به خدمت پرداخت و در هنگام خدمت به کشور بود که با Masaru Ibuka آشنا شد و ایده ی تاسیس سونی شکل گرفت.

از Ibuka البته می توان به عنوان موسس اصلی یاد کرد؛ وی چند سالی از Morita مسن تر بود و پیش از اعزام به جنگ نیز به عنوان یک تاجر موفق شناخته می شد. هر دو موسس با سرمایه اولیه ی ۵۳۰ دلار، یک مغازه اجاره کرده و با ۸ کارمند، کار خود را به عنوان یک تعمیرگاه رادیو آغاز نمودند. البته شاید برایتان جالب باشد که نام آنچه Morita و Ibuka دست به تاسیسش زدند از همان ابتدا «سونی» نبود و برای مدت ۱۲ سال، آنها تحت نام «توکیو تسوشین کوگیو» به فعالیت خود ادامه می دادند. سپس در سال ۱۹۵۸، تصمیم بر این شد که نام شرکت را به «سونی» تغییر دهند.

سونی، شرکتی چند ملیتی و چند کاره که دفتر مرکزی آن در شهر توکیو قرار دارد. بنیانگذاران این شرکت بزرگ، دو مهندس ژاپنی به نام های ماسارو ایبوکا و آکیو موریتا در تاریخ ۷ می سال ۱۹۴۶۶ میلادی، شرکتی را بنا نهادند که اکنون بیش از ۱۴۵ هزار کارمند دارد. این دو مهندس ژاپنی، اولین بار با یکدیگر در سال ۱۹۴۴۴ به عنوان اعضای گروه فوق سری “کمیته تحقیقات جنگ” با یکدیگر ملاقات کردند. و نتیجه ی ملاقات آن ها در کمیته ی مربوطه در بحبوحه ی جنگ، تاسیس سونی را به همراه داشت. آن ها با افراد با نفوذی مذاکراتی را داشته اند و توانستند سرمایه های لازم را برای تاسیس یک شرکت به دست آورند. و تلاش آن ها در سال ۱۹۴۶ به نتیجه نشست. این دو مهندس همیشه به دنبال محصولات جدید بودند و می خواستند محصولات ابداعی و نوینی را به بازار عرضه کنند و همیشه نیز در پی تولید تکنولوژی مورد نیاز خود بودند و نمی خواستند به هیچ نحوی وابسته به تکنولوژی دیگران باشند. و این ایده نیز یکی از اصول اولیه این شرکت شد که مدیران باید از آن پیروی می کردند و تا به امروز نیز به نحوی موفق بوده است. شرکتی که همیشه با بلند پروازی هایش دنیا را شگفت زده کرده است.

اولین محصول سونی ، یک پلوپز برقی بوده که هیچ گاه به بازار عرضه نشد. اما پس از آن، یک بالش الکتریکی گرم کننده ابداع کردند که موفقیتی اندک را برای سونی به ارمغان آورد. اما در سال ۱۹۵۳ موریتا با سفر به نیویورک برای دریافت مجوز ساخت ترانزیستور، در پی ابداع یکی از مهم ترین اختراعات بشر بود. چهار سال بعد یعنی ۱۹۵۷، اولین رادیو های ترانزیستوری جیبی را به دنیا عرضه کردند که موفقیتی عظیم را برای آن ها در پی داشت. در پی این موفقیت، آن ها به دنبال نامی مناسب و راحت بودند تا به راحتی قابل تلفظ باشد. سرانجام آن ها کلمه ی Sony را به وجود آوردند. کلمه ای که ترکیبی از دو لغت مختلف بود و به معنای گروهی از جوانان است که انرژی و علاقه ی بسیاری برای ارائه تولیدات و ایده های جدید دارند. سونی که از خدمات بانکی شرکتی به نام میتسویی بهره می برد، پیشنهاد نام هایی چونSony Electronics Industries و یا Sony Teletech را به خود دیده بود، اما موریتا نمی خواست سونی را با صنعت خاصی پیوند دهد. و سرانجام نیز ایبوکا و سرمایه گذاران به توافق رسیدند که نام Sony را برای این شرکت برگزینند.

 

سونی شرکتهای بزرگ موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

با این نام گذاری، شرکت آن ها به تجارت با ایالات متحده تمایل زیادی پیدا کرد و معتقد بودند که مهم ترین بازار برای عرضه ی ابداعات و محصولات جدید، بازار ایالات متحده خواهد بود و هرکس بتواند به آن نفوذ کند، می تواند محصولات خود را به طور جهانی عرضه کند. در همین اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی بود که دیگر شرکت های ژاپنی مثل تویوتا نیز به همین نتیجه رسیدند و وارد این بازار شدند، ولی سیاسی های شرکت سونی باعث شد تا از تمامی رقبای خود پیشی بگیرد و در این بازار پیروز باشد.

از جمله اختراعات مهم آن سال های شرکت سونی ، می توان به اولین تلویزیون تمام ترانزیستوری، اولین دستگاه ضبط ویدئو، اولین واکمن و دستگاه های استریوی قابل حمل اشاره کرد. البته در برخی موارد نیز با شکست هایی مواجه شدند، اما ایبوکا و موریتا مغرور تر از آن بودند که حتی سیستم ویدئویی منحصر به فرد و ابداعی خود، یعنی بتامکس را به طور عمومی عرضه کنند. و همین باعث شد تا سیستم VHS شرکت پاناسونیک، یعنی رقیب اصلی آن روز های سونی، قدرت اول جهان معرفی شود. البته سونی دیگر اشتباه بتامکس را تکرار نکرد. همین عبرت از گذشته باعث شد تا سونی با همکاری فیلیپس، لوح فشرده یا همان CD را وارد بازار کنند که موفقیتی بسیار چشمگیر برای سونی بود. موفقیتی که شاید آن روز ها کمی عجیب به نظر می رسید، اما این روز ها به یک چیز کاملا عادی و معمولی تبدیل شده است. از دیگر محصولات جاودانه ی سونی می توان به فلاپی دیسک ها اشاره کرد. فلاپی دیسک هایی که شاید در مقایسه با حجم دیسک های امروزی، اصلا به حساب نیایند؛ چرا که چهار پنج مگابایت در دنیای امروزی، اصلا ارزشی ندارد. و هم چنین می توان به پلی استیشن ها نیز اشاره کرد. که اولین دستگاه بازی پلی استیشن در تاریخ ۴ دسامبر ۱۹۹۴ روانه بازار شد. و اکنون نیز سری چهارم این دستگاه بازی، یعنی پلی استیشن ۴، نیز روانه بازار شده است. هم چنین سونی در سال ۱۹۷۱ اولین ویدئو کاست دنیا را نیز ساخت و منتشر کرده بود. و در سال ۲۰۰۴ نیز PSP یا کنسول بازی های ویدئویی قابل حمل را نیز ابداع کرده بود.

سونی شرکتهای بزرگ موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

اگر از این محصولات کمی فاصله بگیریم، و بخواهیم گشت و گذاری در دیگر محصولات سونی انجام دهیم، می بینیم که سونی در زمینه های تولید دوربین های عکاسی، تلویزیون ها، صنعت موسیقی و تولید گوشی های همراه است. هم چنین می توان به تولید تلویزیون های OLED در سال ۲۰۰۷ نیز اشاره کرد، تلویزیونی ۱۱ اینچی که علاوه بر کارت شبکه اینترنت، شمال خروجی های HDMI و USB بوده است. در سال ۲۰۰۸ نیز تلویزیون های OLED 27 اینچی Full HD را روانه بازار کرد. حال که با اندک تاریخچه ی شرکت سونی آشنا شده اید، اکنون وارد تعامل این شرکت با شرکت سوئدی اریکسون و تولید گوشی های همراه و هوشمند می شویم. پس با ما همراه باشید.

اریکسون، شرکتی سوئدی که قدمتی بسیار بیشتر از سونی دارد. شرکتی که در سال ۱۸۷۶ توسط شخصی به نام لارس مگنوس اریسکون پایه گذاری شد. فعالیت اولیه این شرکت در زمینه تعمیرات تجهیزات تلگراف بوده است. که بعد ها و با ورود تلفن های همراه و خروج تلگراف ها، فعالیت خود را به سمت تلفن های همراه و تجهیزات ارتباطی سوق داد.

در سال ۲۰۰۱، دو شرکت سونی ژاپن و شرکت ارتباطی اریکسون سوئد، شرکتی را برای تولید تلفن های همراه ایجاد کردند و نام آن را نیز Sony Ericsson گذاشتند. که دفتر مرکزی آن در شهر لندن قرار داشت. در سال ۲۰۰۲، این دو شرکت دست به کار مشترکی زیر چتر نام سونی اریکسون زدند و اولین گوشی سری W یا Walkman به بازار عرضه کردند. این سری گوشی ها، اولین گوشی هایی بودند که تمرکز اصلی آن ها بر روی موسیقی بوده است. و این کار نیز باعث ایجاد فضایی تازه در بازار موسیقی شده بود. یک سال بعد یعنی سال ۲۰۰۶، اولین گوشی های سایبرشات، گوشی هایی که دارای قابلیت های پیشرفته عکاسی بودند، را معرفی کردند. و در سال ۲۰۰۸ نیز اولین سری تلفن های همراه را با نام تجاری اکسپریا (Xperia) روانه بازار کردند. و پایان کار این دو شرکت نیز در سال ۲۰۱۱ بود. سالی که سونی با خرید رسمی تمام سهام شرکت اریکسون، مدیریت کامل شرکت را به دست گرفت و از سال ۲۰۱۲، محصولات خود را تحت نام Sony وارد بازار کرده است.

محصولات و اختراعات سونی : 

تلویزیون رنگی تری نیترون ۱۹۶۸

واکمن شخصی استریو ۱۹۷۹

دستگاه کوچک پخش دیسک ۱۹۸۲

دوربین بتاکم (BetaCam) برای پخش های تلویزیونی ۱۹۸۲

فلاپی دیسک ۱۹۸۳

دوربین هندی کم ۱۹۸۵

مینی دیسک ۱۹۹۲

پلی استیشن ۱۹۹۴

DVD 1997

مموری استیک ۱۹۹۸

AIBO 1999

پلی استیشن ۲ ۲۰۰۰ و …

سونی شرکتهای بزرگ موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

راز موفقیت سونی(آچار فرانسه)

بنیانگزاران سونی همواره مشترکاً تلاش می کردند کاری را انجام دهند که به لحاظ فنی غیر ممکن بود. همین رفتن به دنبال غیر ممکن ها بعدها یکی از اصولی بود که آنها در سونی پیروی می کردند، شرکتی که همواره خواسته همه ابداعات و کارها را خودش به تنهایی انجام دهد. از همان دوران ها هم بود که این دو نفر نسبت به آمریکا احساسی بین دوستی و نفرت پیدا کردند، بعدها گاه در آنها یکی از این دو احساس شدت می گرفت و مدتی بعد احساس دیگر. چنین برداشتی از آمریکا می تواند توجیه گر بلندپروازی ای باشد که سال ها بعد سونی با آن ایالات متحده را فتح کرد. مدت ها مارک سونی براساس نظرسنجی ها در آمریکا مطمئن ترین مارک در میان مردم محسوب می شد.
البته اوایل دستیابی به موفقیت مذکور اصولاً قابل تصور نبود. موریتا می نویسد: «خبر بمباران هیروشیما برایم غیر قابل درک و تصور بود. شکاف و فاصله تکنولوژیکی میان آمریکا و ژاپن فوق العاده زیاد به نظر می رسید.»
با همین تفکرات دوران پس از جنگ برای موریتا آغاز شد. او و ایبوکا هیچ فرصتی را از دست ندادند و بلافاصله دست به کار شدند. آنها از طریق روابط فامیلی خویش حامیان با نفوذی پیدا کردند- پدر موریتا یک کارخانه دار سرشناس بود و پدر زن ایبوکا هم طی دوران جنگ سمت وزیر امور تربیت و پرورش ژاپن را بر عهده داشت. آنها از طریق حامیان با نفوذ خویش سرمایه لازم برای تاسیس شرکت را به دست آوردند و سونی اوایل سال ۱۹۴۶ تاسیس شد. ایبوکا طی سخنرانی خویش به مناسبت افتتاح شرکت اظهار داشت: «ما تکنولوژی مورد نیازمان را خود ابداع کرده و رواج می دهیم تا بدین ترتیب از مشکلاتی که شرکت های بزرگ به آن دچار هستند اجتناب کرده باشیم.» موریتا می گوید: «ما در آن زمان به دنبال محصولات جدید و اصولی کارآمد بودیم و می خواستیم کالاهای مصرفی کاملاً نوین و با ساختارهای اختصاصی روانه بازار کنیم.»
این ایده در مدیران سال های اخیر سونی هم وجود داشته است. در سال های اول تاسیس سونی سخنان ایبوکا و موریتا عمدتاً حول محور تقسیم وظایف در شرکت بود: پیرترها ابداع می کردند و جوان ترها فروشنده بودند. ایبوکا و موریتا از همان آغاز کار متفق القول بودند که نباید هیچ کدام از آنها به تنهایی تصمیم بگیرد. بدین ترتیب یکی از اصول مهم دستیابی به موفقیت توسط آنها شکل گرفت. به زودی در شرکت تنها کالاهایی تولید می شد که در تمام دنیا فروش داشتند. البته شروع فعالیت ها در ژاپن دشوار بود. توکیو تسوشین کوکیو (نام سابق سونی) سال ۱۹۴۶ اولین محصول خود را که یک پلوپز برقی بود طراحی کرد. در این پلوپز برنج به خوبی- نه خشک و نه خمیر- می پخت. دستگاه مذکور هیچگاه به بازار عرضه نشد. ابداع یک بالش الکتریکی گرم کننده اندکی موفقیت بیشتری به همراه آورد. این بالش در دوران پس از جنگ که کمبود دستگاه های گرم کننده وجود داشت می توانست مورد استقبال قرار گیرد، اما استفاده از آن غالباً به سوختن لباس ها و پتوها می انجامید. بالاخره شرکت توانست در سال ۱۹۵۰ با تولید اولین نوار ضبط صوت و دستگاه پخش آن در بازار ژاپن یک نقطه عطف پدید آورد. ایبوکا و موریتا در آن زمان بیش از صد کارمند داشتند، اما هنوز هم شرکت آنها کوچک و کم اهمیت بود.
این وضعیت در یکی از روزهای سال ۱۹۵۳ تغییر کرد. در آن روز آکیو موریتا برای اولین بار پا بر خاک آمریکا گذاشت. او به ایالات متحده سفر کرده بود تا در نیویورک یک گواهی اعطای مجوز را در شرکت «وسترن الکتریک» امضا کند. غول آمریکایی در آن زمان به موریتا امتیاز یک محصول کوچک را که در آزمایشگاه های موسوم به «بل» ابداع شده بود، فروخت: ترانزیستور. موریتا بعدها از آن اتفاق چنین یاد می کند: «هنگامی که قرارداد را امضا کردم، دست اندرکاران شرکت وسترن الکتریک برایم شرح دادند که اگر می خواستند محصولات مصرفی را به ترانزیستور مجهز کنند تنها می شد از این دستگاه در تولید تجهیزات تقویت شنوایی بهره گیرند. البته ما هم اصلاً علاقه ای به بازار کوچک دستگاه های شنوایی نداشتیم.»

طی دهه نود ژاپن دچار بحران عظیم شد. در این دوران پیری بر موریتا غلبه کرد و همزمان با آن تغییراتی نیز در نظراتش پدید آمد: «اگر سیستم اقتصادی ژاپن کمبودهای زیادی داشته باشد، قطعاً یکی از آنها هماهنگی کم با غرب است.» او این عبارت را در سال ۱۹۹۳ در مقاله ای در مجله «آتلانتیک مونثلی» نوشت. او به کشورش توصیه کرد تا همانند غرب ساعات کار پرسنل را بکاهد و به غرب هم توصیه کرد تا همانند ژاپن انضباط (دیسیپلین) و نظم در کار را افزایش دهد. چندی بعد موریتا دچار سکته قلبی شد و تا زمان مرگش یعنی سال ۱۹۹۹ هیچگاه از عوارض آن کاملاً رهایی نیافت. ایبوکا نیز که طی سال های آخر عمر خود سرگرم شیوه های درمان سنتی آسیایی بود، هیچ وقت تا زمان مرگش دست از تلاش نکشید.

سونی شرکتهای بزرگ موفقیت و کارآفرینی  تکنیک های موفقیت

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پانزده =

بستن