ایران گردیجاذبه های خاص ایراندریاچه هاگردشگری

دریاچه های ایران بخش سوم

دریاچه های ایران

دریاچه گل یوردی بزقوش

آذربایجان شرقی – میانه جنوب منطقه حفاظت شده بزقوش

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه گل یوردی بزقوش – دریاچه های ایران

دریاچه گول یوردی بزقوش، در استان آذربایجان غربی واقع شده. بزغوش یا بُزقوش، نام رشته کوهی با امتداد شرقی-غربی در جنوب شهرستان سراب و شمال شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی ایرانه. این رشته کوه در میان دو رود آجی چای و شهر چای قرار گرفته و در میان شهرهای سراب، بستان آباد، هشترود، میانه، گیوی و نیر قرار واقع شده. بوزقوش دارای چند دریاچه زیباست که تعدادی از آنها فصلین و آب کمی دارن. در منطقه بزقوش دو دریاچه دایمی وجود داره که به گول یوردی و چیچک لی گول شناخته می شن. چیچک گول هم در منتها الیه غربی بزقوش قرار داره که از روستای ورزقان قابل دسترسیه. دریاچه گول یوردی در پای قله آغ داغ مرتفع ترین قله بوزقوش جای گرفته. آب آن از چشمه ساران منطقه و ذوب برف های کوه های بزقوش تامین می شه. دریاچه در ارتفاع ۲۵۵۰ متری از سطح دریا واقع شده. دریاچه دایره ای شکله و قطر آن در حدود ۱۰۰ متره. از دیگر راه های دسترسی به دریاچه از طریق روستاهای نقاباد و نشقه.

دریاچه خولشکو

گیلان – جیرنده

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه خولشکو – دریاچه های ایران

ارتفاع دریاچه از سطح دریا در حدود ۲۰۰۲ متر، طول آن در حدود ۲۶۰ متر و عرض آن ۲۳۰ متر است. این دریاچه در قسمت شمال شرقی روستای خرمکوه و روستای کلیشم قرار دارد. روستای خرمکوه در بخش عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد. علاوه بر این در این منطقه استخر(سَل) و چشمه قل قله نیز از دیگر جذابیتهای گردشگری است. آب چشمه ها و رودها از این ناحیه به طرف روستای خرمکوه سرازیر می شود. مسیر دسترسی به خولشکوه از جاده جیرنده،خرمکوه، خلشکوه قابل انجام است.

دریاچه استخرپشت

مازندران – نکا

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه استخرپشت – دریاچه های ایران

این دریاچه کنار روستای استخر پشت شهرستان نکا به صورت گودالی بزرگ و دایره ای شکل قرار گرفته که پیرامون آن پوشیده از مزارع برنج و نیزاره .
دریاچه استخر پشت که آب آن به طور غیر محسوس از کف دریاچه تأمین می شود، سالهای سال است که برای آبیاری دست کم ۵۰ هکتار از شالیزارهای روستاهای مجاور مورد استفاده قرارمی گیره .
برای رفتن به این دریاچه زیبا باید از مسیر یک جاده جنگلی بسیار زیبا از شهر نکا عبور کنین این جاده که در امتداد خود روستاها و فضاهای جنگلی دیگری هم داره به جاده کیاسر، ساری متصل می شه .

دریاچه سد کوثر

کهگیلویه و بویر احمد – گچساران (دوگنبدان) کیلومتری شمال غربی شهر دوگنبدان، محل تنگ دوک

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه سد کوثر – دریاچه های ایران

سد کوثر یک سد مخزنی چند منظوره است که برای تأمین آب شرب و صنعتی شهرها و بنادر حاشیه خلیج فارس ساخته شده و بر روی رودخانه خیرآباد احداث شده است.
این دریاچه قابلیت اینکه به یکی از زیباترین گردشگاههای جنوب کشور تبدیل بشه رو داره .
و همچنین قایق سواری که یکی از ورزشها وتفریحات سالم و مفرحه اینجا امکان پذیره و قابلیت پرورش ماهی وماهیگیری رو هم داره .

دریاچه و سد بند دره

خراسان جنوبی – بیرجند ۵ کیلومتری انتهای خیابان مدرس

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه و سد بند دره – دریاچه های ایران

بند دره سدی تاریخی در نزدیکی بیرجندِ که مهمترین بند تاریخی در ۵ کیلومتری انتهای خیابان مدرس بیرجند در میان رشته کوه جنوب این شهر به نام رشته کوه باقران واقع شده. بند دره در سال ۱۳۸۱ از سوی سازمان میراث فرهنگی با شماره ۴۸۱۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این بند، بزرگترین بند کوهستانی شهر بیرجندِ که به دستور امیر شوکت الملک در سال ۱۲۹۴ هجری قمری ساخته شده و راه ارتباطی آن از بیرجند، از طریق خیابان پاسداران امکان پذیرِ.
قدمت این سد به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه می رسه. این بند چون آب آن از دره بالا و پایین عبور می کنه به این اسم مشهور شده.

دریاچه سد بافت

کرمان – بافت انتهای جاده دریاچه

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه سد بافت – دریاچه های ایران

سد مخزنی بافت در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوب غربی کرمان و در فاصله ۴ کیلومتری شمال شرق بافت در منطقه آسیاب جفته واقع شده. این سد از نوع سد خاکی سنگریزه‌ای با هسته رسی قائمه. دریاچه این سد می‌تونه ۴۰ میلیون مترمکعب آب رو در خود ذخیره کنه. این سد به منظور تأمین آب شرب، مصارف صنعتی و تأمین آب کشاورزی شهرهای بافت و بزنجان و همچنین کنترل سیلاب‌ها و رواناب‌های فصلی رودخانه بافت احداث شده.

دریاچه آزادمون

مازندران – محمودآباد آزادمون

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه آرادمون – دریاچه های ایران

این دریاچه زیبا در روستای آزادمون که از توابع بخش مرکزی شهرستان محمودآباد در استان مازندران ایران است واقع شده .

دریاچه کافتر

فارس – اقلید‎ شهرستان خنجشت

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه کافتر اقلید – دریاچه های ایران

این دریاچه که به آن آبگیر کافتر هم می گن، در شرق روستای کافتر و جنوب کوه بل در دشتی که میان کوه هاست ، از آب هایی که از دامنه کوه ها سرازیر می شه و همچنین از آب رودخانه شادکام ، درست شده . اطراف این آبگیر پهناور چمنزارهای وسیعی وجود داره که تابستان و بهار، چراگاه دام های گوناگون ایل قشقاییه. عمق دریاچه کمه و از گیاهان باتلاقی و نی پوشیده شده . در این منطقه نمکزار ابرقو، رودخانه شادکام و غار بزرگ و زیبای کان کوهر هم از عوارض طبیعی عمده بشمار می ره. وجود چشمه ها و قنات های فراوان با آب های گوارا که سرچشمه بیشترشون دامنه های کوه بل هستش از دیگر ویژگی های طبیعی منطقه ست . یکی از دریاچه های آب شیرین استان فارسه و از زیستگاه های بسیار ارزشمند پرندگان مهاجر محسوب می شه. متاسفانه الان این دریاچه بر اثر خشکسالی ها بی آبه.

دریاچه سد تهم

زنجان – زنجان ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه سد تهم – دریاچه های ایران

سد تهم، در استان زنجان، در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان و در هشت کیلومتری پائین دست روستای تهم قرار داره. دستیابی به محل سد، از طریق جاده های اصلی و راه آهن کشوری تا شهر زنجان و جاده فرعی آسفالته زنجان ـ تهم امکان پذیره. محل احداث سد در فاصله حدود ۳۰۰ متری پائین دست، محل تقاطع رودخانه تهم و گله رود، که تشکیل دهنده رودخانه سارمساقلو می باشد، قرار گرفته. این رودخانه، از شاخه های زنجان روده، که زنجان رود، خود هم یکی از شاخه های رودخانه قزل اوزنه.

دریاچه کومله

گیلان – لنگرود‎

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه کومله – دریاچه های ایران

این دریاچه از ۳ آبگیر مجزا تشکیل شده که طول بزرگترین آبگیر در حدود ۱ کیلومتر و عرض آن ۴۰۰ متر است. فاصله دریاچه تا سواحل دریای خزر و ساحل زیبای چمخاله در حدود ۱۰ کیلومتر و تا ارتفاعات شمالی البرز و کوه پرش کوه در حدود ۱ کیلومتر است. در نزدیکی دریاچه امکانات تفریحی از قبیل قایق سواری و رستوران تعبیه شده. این دریاچه در جنوب روستای کومله واقع در ۴ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان لنگرود قرار دارد. در اطراف دریاچه شالیزارهای کاشت برنج و مزارع چای بوفور به چشم میخورد. این دریاچه میزبان شماری از پرندگان کنار آبزی استان گیلان است که عموما برای زمستان گذرانی به این منطقه مهاجرت میکنند. همواره با عبور از شهرستان لنگرود و با نگاه به آسمان تعدادی اگرت های کوچک و پرستو های دریایی مشاهدی می شود که از سمت دریا (چمخاله ، تالاب امیر آباد) به سمت جنوب لنگرود یعنی بخش کومله در حال پروازند. دریاچه از طریق کیلومتر ۲ جاده لنگرود به رامسر، فرعی روستای کومله قابل دسترسی است.

دریاچه برم شور

فارس – ممسنی‎

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه برم شور – دریاچه های ایران

دریاچه برم شور در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب امامزاده شاه تسلیم و ۳۵ کیلومتری روستای بابامنیر از توابع بخش ماهور میلاتی شهرستان ممسنی قرار دارد. مساحت این دریاچه ۳۰ هکتار و عمق آن در برخی نقاط به ۲۰ متر می‌رسد. این دریاچه زیستگاه ماهی کپور است.
آب دریاچه تلخ و شور است زیرا از رواناب‌هایی تأمین می‌شود که از کوه‌های گچی سرازیر می‌شوند و به همین دلیل است که به این دریاچه «برم شور» می‌گویند.

دریاچه و جنگل کوهسارکنده

مازندران – نکا

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه و جنگل کوهسارکنده – دریاچه های ایران

منطقه زیبا و جنگلی و سرسبز اطراف روستای کوهسار کنده از تفرجگاه‌های مشهور شهرستان محسوب می‌شود و وجود رودخانه‌ای زیبا در این منطقه و نیز جنگلی سرسبز از درختان گونه خزری، هر ساله پذیرای هزاران مسافر از سایر نقاط است. همچنین از دیگر جاذبه‌های گردشگری می‌توان به جاذبه‌های روستای کوهسارکنده و امامزاده جعفر (ع) در این روستا اشاره کرد که به جهت کوهپایه‌ای بودن و درختان آزاد اطراف، منطقه مناسبی برای سیاحت و زیارت به شمار می‌رود.
روستای کوهسارکنده از توابع بخش مرکزی شهرستان نکا در دهستان پی‌رجه قرار گرفته و در مسیر راه اصلی مناطق هزار جریب نکا قرار دارد و در سه راهی منطقه(لکشا)نرسیده به بالا زرندین علیا، که فاصله روستا تا شهرستان نکا حدوداً ۱۲ کیلومتر می باشد.

سدکوثر

گلستان – گرگان غرب جنگل کبود وال، قبل از روستای نومل

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه سد کوثر – دریاچه های ایران

این سد در ۱۶ گیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان قرار داره.

دریاچه سد اکباتان (سد یلفان)

همدان – همدان ۱۱ کیلومتری جنوب شرقی همدان

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه سد اکباتان – دریاچه های ایران

دریاچه سد اکباتان در ۱۱ کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان قرار دارد. این دریاچه حدود ۶۰ هکتار مساحت دارد و حداقل عمق آن ۱۸ متر و حداکثر آن ۳۲ متر است. این دریاچه به دلیل فاصله اندک با شهر همدان، دسترسی مناسب و طبیعت زیبا، به تفرجگاهی مناسب تبدیل شده و دارای قابلیت انجام ورزش های آبی همچون قایقرانی و اسکی روی آب می باشد. این دریاچه در حال حاضر به منظور انجام عملیات آموزشی، آزمایشی و نظامی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دریاچه خلنو

تهران – شمشک دیزین

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه خلنو – دریاچه های ایران

دریاچه بسیار زیبا و مرتفع خلنو درمحیط کوچکی از دره یخچالی این قله ۴۳۷۵ متری و در جناح شمالی غربی آن قراردارد. دریاچه در مرز استان تهران و مازندران و در شمال شرقی و انتها دره بزرگ وارنگرود واقع شده است. آب دریاچه منحصراً توسط برفچال های دیرپای جناح شمالی قلل هرزه کوه و جناح شمال غربی قلل خلنو کوچک وخلنو بزرگ وغرب قله سوزنی اسبی چال تأ مین می گردد.
اگرچه عمق دریاچه که توسط تپه ماهورهای کم ارتفاعی احاط گردیده کم می باشد لیکن در اواخر فصل بهار دراثر ذوب سریع برفچال یاد شده برحجم ووسعت آن تاحدد زیادی اضافه می شود و در اوایل و اواسط تیرماه به حداکثر میزان وسعت خود می رسد. درارتفاع ۳۸۰۰ متری،دریاچه دارای آبی بسیار سرد و یخچال و در معرض باد های غرب وجنوب غربی می باشد.آب دریاچه درزمانی که گوسفنداران فشمی تا این حدبالا می آیند و در اثر استفاده این دامداران به مقدار زیادی گل آلوده می شود و تا اواخر شهریور ماه باقی می ماند. برای دسترسی به این دریاچه کوهستان تنها وبهترین راه ممکن مسیرکرج ـ جاده چالوس ـ گچسرـ جاده دیزن وآبادی وارنگردمی باشد. ده درکنار یک رودخانه بزرگ واقع شده است.ازآنجا به طور متوسط می توان به مدت یک روز کامل زمان برای دستیابی به دریاچه درنظر گرفت.این راه، زیبا وسرسبز باعبورازیک پل بزرگ درسمت چپ رودخانه وسپس طی مراتع شیر کمر وسوتک به پیچ سکه نور رسیده با گذر از آب در سمت راست رودخانه امتداد می یابد. در ادامه راه مجدداًد زیر قله نوسوم بویدر مسیر از رودخانه عبور می کند تابه مراتع دامداران فشمی برسد.

دریاچه سد سیمره

ایلام – بدره جاده دره شهر به بدره، روستای چشمه شیرین

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه سد سیمره – دریاچه های ایران

از دریاچه های استان ایلام، که در شرق بدره، در روستای چشمه شیرین، واقع شده و محیطی بکر و زیبا با هوایی واقعا دلپزیر داره.

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه نمک حاج علیقلی – دریاچه های ایران

این دریاچه، سطحی مسطح و بیکران از نمکه، به طول و عرض حدود ۴۵ کیلومتر در ۱۵ کیلومتر.بافت های جالبی توسط نمک در سطح ایجاد شده که منطقه به منطقه طرح آن متفاوته. بودن در این پهنه حسی رو در آدم ایجاد می کنه که باید بود و دید. این دریاچه در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی دامغان قرار گرفته.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دریاچه گیلارلو‬‎ – دریاچه های ایران

این دریاچه با هشت میلیون مترمکعب حجم آب با هدف تامین آب شرب شهر گرمی احداث شد که با انتقال آب جعفرآباد به گرمی و رفع مشکل آب این شهر دریاچه مصنوعی گیلارلو به دلیل موقعیت جغرافیایی و چشم انداز زیبا به عنوان منطقه نمونه گردشگری درآمد. بر روی دریاچه گیلارلو سد خاکی احداث شده که آب آن از طریق کانالی از رودخانه های برزند و دیزده چایی تامین می شه.

دریاچه فصلی هرم

فارس – لار ۲ کیلومتری شمال روستای کاریان

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه فصلی هرم – دریاچه های ایران

بزرگترین دریاچه فصلی استان فارس، معروف به دریاچه کفه هرم و کاریان با ۱۳۰ کیلومتر مربع مساحت، در ۲ کیلومتری شمال کاریان قرار داره. روستاهای سرگاه، خرده دره، هرم، کاریان، احمدمحمودی،بلغان، لاغران،چغان،جلال آباد پیرامون طول و عرض این دریاچه قرار گرفتن. این دریاچه حدود ۲۸ کیلومتر طول و ۱۱کیلومتر عرض داره و ارتفاع سطح آب آن نسبت به سطح آب خلیج فارس ۷۵۰ متر محاسبه شده .دریاچه هرم و کاریان در فصل زمستان در سالهای پربارندگی به حداکثر میزان آبگیری می رسه.

دریاچه قالغانلو

اردبیل – گرمی

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه قالغانلو – دریاچه های ایران

قالغانلو دریاچه ای فصلی است که در شرق روستای خان کندی شهرستان گرمی مغان استان اردبیل قرار دارد
وسعت دریاچه ۵۰۰۰ مترمربع می باشد. این دریاچه ازذوب شدن تدریجی برفهای کوه قبله داشی به وجود آمده و در فصل بهار وسعت آن افزایش می یابد.
در فصل های خشک سال به خاطر افزایش تبخیر سطحی و مصرف آب آن توسط دامها و کشاورزان از وسعت آن کم می شود.
بررسی اکولوژی طبیعی قالغانلو نشان می دهد که یک اکوسیستم باانواع موجودات آبزی در آن وجود دارد.
همچنین این دریاچه مکان خوبی جهت پرورش انواع ماهیان سردآبی است.

دریاچه بزنگان

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه بزنگان – دریاچه های ایران

دریاچه بزنگان یا کل بی بی، تنها دریاچه در استان خراسان رضوی است و در ۱۳۰ کیلومتری مشهد و ۸۰ کیلومتری شهرستان سرخس و در جنوب رشته کوه های هزارمسجد قرار دارد. وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتاراست و عمیق ترین نقطه آن ۱۲ متر می باشد.

دریاچه بزنگان مهم ترین دریاچه استان خراسان رضوی به شمار می آید که آب آن از بارندگی های سالانه و چشمه های کوچک تامین می شود. دریاچه بزنگان که در مسیر جاده مشهد – سرخس قرار گرفته، مرکز پرورش ماهی قزل آلا بوده و در صورت برنامه ریزی صحیح از ویژگی های لازم برای جلب گردشگران برخوردار است.دریاچه بزنگان یا«کل بی بی» در فصول مختلف سال، محل تجمع پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهی قزل آلا (رنگین کمان) است
دریاچه بزنگان تنها ابگیر طبیعی می باشد که در استان خراسان وجود دارد . این دریاچه حدود هشتاد هکتار وسعت وعمق ان حد اکثر دوازده مترو حد اقل نه متر می باشد و در جنوب رشته کوههای هزار مسجد در فاصله حدود یکصدوسی کیلومتری جاده مشهد به سمت سرخس قرار دارد.آب این دریاچه از بارندگی های سالانه و چشمه های کوچک حاشیه و کف دریاچه تامین می شود و تاکنون ۳۳ گونه فیتو پلانکتون جلبکی در دریاچه بزنگان شناسایی شده است.

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه سد شهید شاهچراغی – دریاچه های ایران

این سد در ۱۲ کیلومتری شمال شهر دامغان و در کنار تنگه ای موسوم به بز پل و مجاور کوه چکل شیر، بر روی رودخانه چشمه علی بسته شده. طرح ساختمان سد و انتقال آب رودخانه چشمه علی جهت آبیاری قسمتی از اراضی دشت جنوبی شهرستان و نیز کنترل و جلوگیری از سیلاب های شمالی دامغان و نیز در آینده تأمین کمبود آب آشامیدنی شهر دامغانِ.
این سد چند منظوره علاوه بر ویژگی های بالا، آب مورد نیاز حدود ۱۵۰۰ هکتار از اراضی دشت رو که از نظر کشاورزی فوق العاده مستعد و حاصلخیز هست رو نیز تنظیم میکنه. این سد از نوع شنی با هسته رسی که ارتفاع آن از کف رودخانه ۵۷ متر، ظرفیت آبگیری آن ۴۰ میلیون مترمکعب است.

دریاچه طشک

فارس – ارسنجان‎ روستای طشک

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه طشک – دریاچه های ایران

دریاچه طشک یکی از دریاچه های استان فارسه، که در که در کنار روستای زیبا و قدیمی طشک واقع شده. تأمین کننده اصلی آب این دریاچه، رود کر هستش که از کوه‎های برآفتاب و موسی‎خانی، در ۵۰ کیلومتری جنوب باختری ده بید سرچشمه می‎گیره و در شمال غربی مرودشت، پس از یکی شدن با رود شادکام، و عبور از دشت مرودشت و منطقه حاصلخیز دشت کربال با مرکزیت سلطانشهر گذشته و به دریاچه‎ها می‎ریزه. به جز رودخانه کر که از جنوب سلطانشهر گذشته، آبهای حاصل از زه کشها که به کانال معروف به جهاد ریخته از شمال سلطانشهر گذشته و به دریاچه طشک و بختگان سرازیر می شه، که اکنون آبهای زه کش جهاد در تالاب کمجان جمع شده و تالابی زیبا رو ساخته که بسیار دیدنیست. این تالاب در شمال غربی شهر سلطانشر واقع شده.

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه-هیرم – دریاچه های ایران

دریاچه هیرم در ۵ کیلومتری جنوب روستای هیرم از توابع دهستان بیدشهر، بخش اوز، شهرستان لارستان و در ۴۵ کیلومتری شمال اوز قرار داره. این دریاچه از جمله دریاچه های دائمی و آب شور استان فارس است که دارای ۴ کیلومتر مربع مساحت و ۳ متر عمق می باشد. این دریاچه از زیستگاه های حائز اهمیت زمستان گذرانی و جوجه آوری پرندگان در کشور است و هر ساله ۴۰۰۰ پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی از کشورهای همسایه به این مکان مراجعه می نمایند. فلامینگو، انواع اردک و مرغابی و عقاب خاکستری، از جمله پرندگان مهاجری هستند که از قفقاز به این منطقه مهاجرت می کنند.
دریاچه هیرم یکی از زیباترین تفرجگاه های استان فارس است و در فصل تابستان افراد زیادی برای درمان بیماری های پوستی از آب این دریاچه استفاده می کنند. این دریاچه در زبان محلی «هی بای» نامیده می شود.

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری
دریاچه خان آباد خمین – دریاچه های ایران

دریاچه خان آباد خمین در فاصله حدود ۲۷ کیلومتری شهر خمین واقع شده است. آب این دریاچه از چشمه تامین میشود و اطراف آن باغات میوه فراوانی وجود دارد. مسیر دسترسی آن از طریق جاده خمین به سمت شازند(حدود ۱۰ کیلومترپس از شهر کوچک قورچی باشی) امکانپذیر است.

دریاچه ولشت

مازندران – کلاردشت جنوب غربی چالوس و شمال شرقی منطقه کلاردشت

ایران گردی جاذبه های خاص ایران دریاچه ها گردشگری جاذبه های گردشگری

اگر دنبال طبیعت گردی توی یه منطقه بکر و خلوت و پر از آرامش هستی، دریاچه ولشت انتخاب خوبی نیست چون نه بکره و نه خلوت، درواقع اغلب ایام سال هم به خصوص تو آخر هفته ها شلوغه ولی اگر صرفا می خواهی آخر هفته رو بیرون از خونه سپری کنی، می تونی سری به این دریاچه بزنی که ۱۲ کیلومتری مرزن آباد قرار گرفته و آب و هوای نسبتا معتدلی داره.
دریاچه ولشت آب شیرین داره و امکان ماهی گیری هم فراهمه.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + هفده =

بستن