ادبیاتادبیات ایرانادبیات معاصرحکیم اردهنر

حکیم ارد بزرگ

حکیم ارد بزرگ
ادبیات ادبیات ایران ادبیات معاصر حکیم ارد هنر  ادبیات ایران

ارد بزرگ ( OROD BOZORG )

حکیم ارد بزرگ بی تردید بزرگترین فیلسوف حال حاضر جهان و چهارمین حکیم تاریخ ایرانزمین است سه حکیم پیش از او عبارتند از : حکیم بزرگمهر ، حکیم فردوسی طوسی و حکیم عمر خیام .

ارد بزرگ در حال حاضر زنده است و در شهر کرج مرکز استان البرز ایران در انزوا زندگی می کند ، با این وجود بسیاری از علاقمندان به اندیشه های او ، برای دیدارش از سراسر جهان به این شهر می روند . کسانی که او را از نزدیک دیده اند می گویند : حکیم انسانی فوق العاده دانا ، آرام و کم حرف است ، برعکس تصور همگانی ، زندگی بسیار ساده دارد او در  یک آپارتمان کوچک به همراه دخترش غزاله ، در غرب کرج زندگی می کند هنگام گفتگو ، بیشتر شنونده است و تا لازم نباشد سخنی نمی گوید ، مهمترین خصلت حکیم مهربانی هست . ستایشی که حکیم از مهربانی در کتاب سرخ نموده است براستی در منش ، گفتار و رفتار او دیده می شود .

با وجود داشتن دشمنان بسیار ، هیچگاه در مقام پاسخگویی به آنها بر نیامده است و تنها در کتاب سرخ جمله ایی کوتاه در این مورد دارد : پاکترین هم که باشی دشمنان بسیار خواهی داشت .

ادبیات ادبیات ایران ادبیات معاصر حکیم ارد هنر  ادبیات ایران

حکیم ارد بزرگ از زبان خودش :
(فرگرد ارد ، کتاب سرخ)
اُرُد ، یک ایرانی است ، نام شناسنامه ایی او ، مجتبی شرکاء می باشد . در نیمه شبی پر برف ، از ماه دی ، در شهر مشهد زاده شد ، او دومین فرزند خانواده است . پدرش محمد تقی شرکاء ، فرزند بابا ، از شهر شیروان در خراسان شمالی بود ، مردی بسیار نیک و مهربان که تا آخرین زمان زندگی ، دل به کانون گرم خانواده داشت . مادر اُرُد ، فاطمه جاهد طبسی از ایل قشقایی شیراز بود ، زنی دانش آموخته و دلسوز ، که همه عمر برای رشد فرزندان دلبندش کوشش نموده و رنج ها کشید . اُرُد سه برادر به نام های مرتضی ، مصطفی و مجید ،  و سه خواهر به نام های فروغ ، ملیحه و الهه دارد . نام تنها فرزند اُرد ، غزاله می باشد . ارد سال ها در شهرهای مشهد ، تهران ، شیروان و شهرکرد زندگی کرده است ، او هم اکنون ، در شهر زیبای کرج زندگی می کند .
– حکیم ارد بزرگ توانست اشکالات فلسفه کهن ایران را به شکلی مدرن بر طرف نموده و فُرمی نوین به آن ببخشد تا بتواند همواره خود را در طی زمان، بروز نموده و همپای دیگر دانش ها کارکرد واقعی خود را داشته باشد متاسفانه فلسفه ایران به خاطر سکته ها و انکار شدن های پیاپی تاریخی، دچار کهولت و سردی شده بود  واقعیت آن است که تا اوایل دهه هشتاد خورشیدی تنها جسدی از فلسفه باقی مانده بود کمتر فیلسوفی خود را فیلسوف معرفی می نمود بیشتر متخصصین عرصه فلسفه خود را جامعه شناس و یا کارشناس حوزه تاریخ و مسائل اجتماعی می نامیدند اما اندیشه ها و سخنان فیلسوف کشورمان حکیم ارد بزرگ توانست خون گرم و تازه ایی باشد در شریانهای فلسفه بی جان کشورمان و اینگونه بود که فلسفه ایران بار دیگر از جای برخاست  در واقع او حکمت و فلسفه ایرانی را دوباره قابل استناد نمود  از این رو حکیم ارد بزرگ را “پدر فلسفه نوین” ایران می نامند .  او محبوبترین فیلسوف تاریخ ایران نیز هست در سفر حکیم ارد بزرگ از شهر کرج به شهر شیروان در ۵ اسفندماه ۱۳۹۴ بیش از ۳۰ هزار نفر از مردم شهر شیروان به استقبال او رفتند (تا کنون در هیچ کجای تاریخ ایران نخوانده ایم که یک فیلسوف ایرانی در زمان حیاتش تا این اندازه محبوب مردم زمان خود بوده باشد).
– نزدیکترین دوست ایرانی شهید احمد شاه مسعود، رهبر آزادیخواهان افغانستان، حکیم ارد بزرگ بوده است مردم افغانستان بخصوص تاجیکها و فارسی زبانان ، حکیم ارد بزرگ و اندیشه هایش را بسیار دوست دارند و از دوستی او و “احمد شاه مسعود” می گویند . در شهر شیروان روز تولد احمدشاه مسعود در ۱۱ شهریور،”روز دوستی شیروان و پنجشیر” جشن گرفته می شود که تجلیل از دو اسطوره شیروان ایران و پنجشیر افغانستان ، “حکیم ارد بزرگ” و “احمد شاه مسعود” است.
احمد شاه مسعود می گوید :
ادبیات ادبیات ایران ادبیات معاصر حکیم ارد هنر  ادبیات ایران   ادبیات ادبیات ایران ادبیات معاصر حکیم ارد هنر  ادبیات ایران
 من و ارد [حکیم ارد بزرگ ایرانی] زاده یک سرزمین بزرگ هستیم .

احمد شاه مسعود چند ماه پیش از کشته شدنش می گوید : هنگامی که نوشته های ارد دانا را می خوانم می بینم آرزو هایم را نوشته است .

در مورد دوستی حکیم ارد بزرگ که بزرگترین فیلسوف و حکیم زنده ایران است با احمدشاه مسعود خیلی نوشته اند و قضاوتهای گوناگون داشته اند عده ایی در افغانستان می گویند احمدشاه مسعود در روزهای تنهایی و سختی پس از حمله طالبان که با سقوط کابل و از دست رفتن بخش زیادی از کشور همراه بود مورد حمایت معنوی ارد بزرگ قرار گرفت و حکیم هدایایی برای او فرستاد که شرح آن در صدها سایت آمده است و مخالفین همانند احزاب کمونیستی نیمه جان فعلی افغانستان و همچنین پشتون های تند روی مورد حمایت پاکستان و امارات متحده عربی که مخالف تاجیک ها و زبان دری و فارسی هم هستند دوستی این دو را نوعی حمایت دولت ایران از جنبش شمال و شخص احمدشاه مسعود دانسته اند .
بهرشکل دوستی نخبگان ایران و افغانستان از دیرباز بوده و هم اکنون نیز هست و کشورهای دشمن ، همانند کشورهای عربی و انگلیس نمی توانند این رابطه را مخدوش و زشت نمایند .
در ادامه این نوشته باید گفته شود : داکتر عبدالله عبدالله؛ رهبر ائتلاف ملی افغانستان ، مطرح ترین شخصیت متنفذ این کشور برای انتخابات ریاست جمهوری آینده است او از نزدیکترین یاران آمر صاحب شهید احمدشاه مسعود و همچنین شهید پروفسور برهان الدین ربانی است . او از پدری پشتون (قندهار) و مادری تاجیک (پنجشیر) بدنیا آمده است و هم اکنون ۵۰ سال دارد .
در ایران بسیاری بر این اعتقاد هستند که او یکی از نزدیکترین اشخاص به آرمان بزرگ احمد شاه مسعود و حکیم ارد بزرگ است . دکتر عبدالله عبدالله از این جهت محبوبیت بسیاری در بین دولتمردان و همچنین مردم عادی کشور ایران دارد .- در لغت نامه دهخدا (آنلاین) نوشته است :  ارد بزرگ ( به ضم ا) از مشاهیر برجسته معاصر ایران دارای نظریه قاره کهن و نظریه کهکشان بزرگ اندیشه‌است. زادگاه وی شهر توس نو (مشهد ) می باشد ولی پدر وی از اهالی شیروان بوده است. کتاب آرمان نامه حاوی جملات حکیمانه اوست. او سه اثر هنری زیبا به صورت تابلو که بر کاغذ مومی نقش شده اند دارد که هر سه یک موضوع مشترک را دنبال می کنند به نام ” تاجیکستان”. او از دوستان نزدیک احمد شاه مسعود وزیر دفاع افغانستان بوده‌است ارد بزرگ در آسیای میانه و بخصوص در بین مقامات و دانشگاهیان افغانستان و تاجیکستان هواداران بسیاری دارد.
مردم پنجشیر می گویند احمد شاه مسعود صدای گرم احمدظاهر خواننده فقید افغانستان را بسیار دوست می داشت و  پس از دریافت هدیه ایی از حکیم ارد بزرگ (یک تابلوی نقاشی) ، ترانه ایی با صدای احمد ظاهر و شعر رحیم صارمی فرستاد . متن اصل این شعر که با کمی تغییر در جای ابیات آن توسط مرحوم احمد ظاهر خوانده شد :تو به یک دشت پر از گل
تو به یک شهر طلایی
تو به یک دست پر از مهر
تو به یک عاطفه میمانی
تو به یک شام دل انگیز
تو به یک روز خجسته
تو به یک کوچه ی پر حرف
تو به یک عاطفه میمانی
تو به یک دست پر از عشق
تو به یک چشم پر از مهر
تو به یک نور زرافشان
تو به یک عاطفه میمانی
– در شهر شیروان (استان خراسان شمالی) به حکیم ارد بزرگ،  بزرگ شیروان می گویند .
ادبیات ادبیات ایران ادبیات معاصر حکیم ارد هنر  ادبیات ایران

زادگاه حکیم ارد بزرگ شهر مشهد است در کودکی بسیار پر جنب و جوش بوده اما در ۱۱ سالگی پس از  آنکه با خبر می شود دو استادش در یک سانحه درگذشته اند شدیدا درون گرا می شود و از خود می پرسد لزوما چرا زندگی می کنیم ؟ و این مسیر چگونه تعریفی دارد؟ از این زمان به بعد مطالعه فلسفه و حکمت مهترین برنامه روزانه او بوده است خود او می گوید: نوجوانی خویش را در کتابخانه وسیع و بزرگ حضرت مشهد گذراندم هزاران هزار جلد کتاب ارزشمند در شاخه ها و رشته های گوناگون مرا شیفته خود ساخته بود بسیار اتفاق می افتاد که نخستین  مراجعه کننده به کتابخانه در صبح و آخرین نفری بودم که از آنجا خارج می شدم .  گاهی بدون آنکه صبحانه خورده باشم با شتاب می رفتم آنجا و شب بر می گشتم و در مسیر برگشت تا خانه می فهمیدم چقدر گرسنه ام ! . هنوز هم گاهی دلم برای آن ساعت های با ارزش تنگ می شود .

در نوجوانی با تشویق استاد محمدابراهیم حمیدی به طراحی و گرافیک علاقه ویژه ای پیدا می کند مجسمه سازی و کاریکاتور را پس از آنها ادامه می دهد . بیش از ۶۷ نمایشگاه هنری در شهر های مختلف برگزار می کند و در نهایت  انجمنی هنری با بیش از ۳۰۰ عضو پدید می آورد اما در نهایت هنر را بکلی رها نموده و آثارش را در کمد می گذارد و در آن را قفل می کند و می گوید اثر هنری، حرف ها و اندیشه هنرمند است و از این رو باید مخاطب زبان هنر را بداند ، در غیر اینصورت ارتباط همواره با چالش روبروست و شوربختانه در ایران سواد بصری فوق العاده پایین است چون هیچگاه آموزشی فراگیر در اینباره وجود نداشته است.

رشته تحصیلی حکیم بزرگ، معماری بوده که آن را هم رها می کند و در نهایت به سراغ حکمت و فلسفه می رود همان چیزی که از پایان دوران کودکی و شروع نوجوانی بسیار شیفته آن بوده است .
ادبیات ادبیات ایران ادبیات معاصر حکیم ارد هنر  ادبیات ایران
بیست و دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ حکیم ارد بزرگ به دعوت “کانون فرهنگ و ایران شناسی دانشگاه فردوسی” مشهد پیرامون شاهنامه و نظریه قاره کهن سخنرانی نمودند . “همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی” در آمفی تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد . حکیم ارد بزرگ فرمودند : چرا به جای روز زاده شدن بزرگان ، از روز  مرگ آنها یاد می شود ؟ چرا روز درگذشت بزرگان را روز آنها نام نهاده اند ؟ حال آنکه آنها همواره با آثار خود زنده اند و تاریخی برای مرگ آنها نیست . حکیم فردوسی توسی ۱۳ دیماه زاده شد و این روز باید روز بزرگداشت حکیم توس باشد نه ۲۵ اردیبهشت … حکیم ارد بزرگ ادامه دادند : هزار سال پیش حکیم فردوسی توسی بذر سخن شیرین پارسی را پاشید از ایرانی گفت که در آن زمان در دست خارجبان بود ، اما آیا امروز هم ما باید به این کتاب و این حماسه بسنده کنیم و گام از گام بر نداریم ؟ هویت ملی ما زمانی در جایگاه درست خویش قرار می گیرد که برای افتخار و بزرگی کوشش کنیم ، کار کنیم و سرزمین خویش را در همه دانش ها به قله های پیشرفت برسانیم . آینده از آن سرزمینی است که جوانانش به رشد و آینده پرشکوه کشور خویش باور دارند و برایش کوشش می کنند . حکیم فردوسی از ما می خواهد که بهترین باشیم و بهترین شدن با کوشش جوانان یک سرزمین به دست می آید . حکیم ارد بزرگ در ادامه فرمودند : ایران همانند یونان و چین و مصر یک مادر فرهنگی بزرگ و ریشه دار است اما ما همانند مادر فرهنگهای دیگر قاره ایی به دور خود نداریم . آسیا از آن چینی هاست ، اروپا از آن فرهنگ یونان است و آفریقا نیز به مصر می بالد اما سرزمین ما ایرانیان ، کجا را پوشش می دهد ؟ قاره کهن نام سرزمینهایست که وامدار اندیشه و تاریخ ایران هستند از پامیر تا مدیترانه سرزمینهای قاره کهن هستند ۲۰ کشوری که سرزمینشان پیشینه همگون با ایران داشته  و هم اکنون توسط اروپا و آسیا بلعیده شده اند قاره کهن می تواند زمینه همگرایی و دوستی سرزمینهای بحران زده اطراف ایران باشد . غرب و شرق و اعراب جنوب خلیج فارس دست در دست هم نهاده اند تا سرزمینهایی که هویتی مشترک با ایران دارند را نابود سازند.
ادبیات ادبیات ایران ادبیات معاصر حکیم ارد هنر  ادبیات ایران    “کتاب سرخ” پر طرفدارترین کتاب، در شبکه های مجازی
کتاب سرخ حکیم ارد بزرگ در حال حاضر پر طرفدارترین کتاب در شبکه های مجازی است می دانید که هر سال نسخه بروز شده آن منتشر می گردد در طی ۱۰ سال گذشته نسخه های گوناگون آن ، میلیونها بار دانلود شده است به طور مثال نسخه ۱۳۹۴ این کتاب که در اواسط آذرماه ۱۳۹۴ منتشر شد در شبکه مجازی تلگرام در روزهای نخست انتشار این کتاب در هر ساعت ۱۰۰۰ بار دانلود شده است هم اکنون با اینکه یک ماه از زمان انتشار آن در تلگرام می گذرد دانلود این کتاب از مرز ۱۱۱۸۰۰ هزار بار گذشته است .
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =

بستن