جهانگردیگردشگری

جزیره سیشل

جزیره سیشل
جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری

جزیره سیشل  (Seychelles) مجمع الجزایری است متشکل از ۱۱۵ جزیره واقع در اقیانوس هند،

نزدیک به شمال جزیره ماداگاسکار. این کشور جزیره ای که به طور رسمی «جمهوری سیشل» خوانده می شود، با جمعیت ۸۶ هزار و ۵۲۵ نفری خود، کم جمعیت ترین کشور آفریقا به شمار می رود.

شهر «ویکتوریا» بزرگترین شهر  و پایتخت آن است. این شهر به «پورت ویکتوریا» نیز نامیده می شود و جمعیت آن در آمارگیری سال ۲۰۰۲، نزدیک به ۲۵ هزار نفر برآورد شده است. تنها یک سوم جزایر سیشل مسکونی است.

از همسایه های  می توان به زنگبار در غرب، جزیره موری تیوس (Mauritius)، جزیره رودریگز (Rodrigues)، جزایر آگالگا (Agaléga) و جزیره رئونیون (Réunion) در جنوب و کشور کومور (Comoros) و کشور مایوت (Mayotte) در جنوب غرب اشاره کرد.

جزایر اصلی  عبارت است از ماهه (Mahé)، پراسلین (Praslin) و لادیگ (Praslin). 90 درصد جمعیت این کشور در جزیره اصلی آن یعنی ماهه سکنی گزیده است. جزیره ماهه ۲۷ کیلومتر طول و ۳ تا ۸ کیلومتر عرض دارد. ویکتوریا، پایتخت سیشل نیز در همین جزیره واقع شده است.

از آنجایی که جزایر سیشل آب و هوای استوایی دارد در تمام طول سال گرم بوده و به همین علت هم مقصد مناسبی برای مسافرت در تمام ماه های سال است.
عموماً الگوی آب و هوایی سیشل تحت تاثیر دو جریان باد مخالف است، یکی از آنها جریانی که از سمت شمال غربی در ماه های اکتبر تا مارس می وزد و میانگین سرعت آن بین ۸ تا ۱۲ گره دریایی می باشد و دیگری باد نسبتاً شدیدتری که از سمت جنوب شرقی در ماه های می تا سپتامبر می وزد و سرعتی بین ۱۰ تا ۲۰ گره دریایی دارد. این جریان ها موجب خنک شدن آب و هوای سیشل شده و بهترین شرایط را برای قایق رانی مهیا می کند.
ایده آل ترین زمان برای شنا، غواصی، ماه های آوریل، می، اکتبر و نوامبر است. در این ماه ها دمای آب معمولاً به ۲۹ درجه سانتی گراد رسیده و محدودۀ دید به بیش از ۳۰ متر می رسد.
جشنوارۀ گشت های زیر آب سوبیوس (SUBIOS) دنیای فوق العاده ی زیر آب را با فیلم های نمایشی، گفتگوها و رقابت ها، به تصویر می کشد. از دیگر جشنواره ها می توان به فستیوال کریول (Kreol)، جشنواره ی سنت ها و میراث کریول که یک هفته به طول می انجامد و در ماه اکتبر هر سال برگزار میشود، اشاره نمود.
جشنواره ی دریانوردی کاپ سیشل (Sailing Cup) که یک مراسم دریانوردی بین المللی است در ماه ژانویه و رقابت های ماهی گیری در ماه نوامبر برگزار می شوند. رقابت های ماهی­گیری محلی دیگری هم در تمام طول سال اجرا می گردد.
در ادامه بهترین زمان سفر به سیشل برای انجام فعالیت های مختلف آمده است:
تماشای پرندگان: آوریل (فصل زاد و ولد)، می تا سپتامبر (فصل آشیانه سازی پرستوی سیاه) و اکتبر (مهاجرت)
غواصی: مارس تا می- سپتامبر تا نوامبر
ماهی گیری: اکتبر تا آوریل
پیاده روی: می تا سپتامبر
دریانوردی: تمام طول سال
 جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری
جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری   جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری
جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری

جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری

جزیره سیشل جز آن دسته از معدود اماکنی است که در آن می توان در کنار لذت بردن از مناظر طبیعی شگفت انگیز، به انواع ورزش های مورد علاقه ی خود پرداخت. در سیشل، بازی گلف در زیر آسمان لاجوردی و در محاصره ی مناظر کوهستانی و پهنه ی آبی اقیانوس، به بازی در یک دنیای خیالی و غیرواقعی شباهت دارد.
در  شرق خط ساحلی جزیرۀ ماهه، در آنس ­اُ پان(Anse Aux Pins)، زمین گلف ۴۹۲۲ یاردی و ۹ سوراخه، در حاشیۀ کوهستان واقع شده است که دارای کافه تریا و دوره های آموزشی بوده و در تمام طول سال در دسترس عموم می باشد. زمین گلف ۱۸ سوراخۀ سیشل در جزیرۀ اُرور (Aurore)، در شمال شرق خط ساحلی جزیرۀ ماهه قرار دارد. زمین ۱۸ سوراخه ی دیگری هم در تفریگاه (Lemuria)  در جزیرۀ پراسلان واقع شده است. مهم نیست که تازه کار هستید یا حرفه ای؛ سیشل ترکیب بی نظیری است از زیبای های طبیعت، ورزش و استراحت، که تمام امکانات رفاهی را برای شما فراهم می کند.

طبیعت شگفت انگیز و مسحور کننده سیشل آن را به بهشت روی زمین تبدیل کرده است. گردشگران در سیشل می توانند با انزوای کامل و به دور از هر چیز و هر کس، برای مدتی با آسودگی خیال اوقات خوشی را در دل طبیعت تجربه کنند.

طبق آمار، سیشل یکی از برترین مکان های مورد علاقه گردشگران به شمار می رود و همه ساله گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. طبیعت زیبا و آرام، ساحل سفید، آب های کریستال و شفاف، گیاهان و جانوران جالب و نادر، هتل های زیبا و امکانات تفریحی پرهیجان مانند غواصی، موج سواری و قایق رانی، سیشل را به مکانی بسیار مناسب برای گذراندن تعطیلات و اتحاد با طبیعت تبدیل کرده است.

با این حال، مقامات محلی قوانین بسیار سختگیرانه ای برای محافظت از محیط زیست سیشل وضع کرده اند. نزدیک به ۵۰ درصد کل مساحت سیشل تحت مقررات حفاظت از منابع طبیعی قرار دارد و این رقم یک رکورد جهانی محسوب می شود.

سواحل با آسمان آبی و دریای شفاف، مکانی رویایی و آرام است. شاید به دلیل همین آرامش رویایی است که شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون عروس ملکه بریتانیا، ماه عسل خود را به مدت ۱۰ روز در یک ویلای خصوصی در سیشل گذراندند.

جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری

جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری

جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری  از جمله جاذبه های گردشگری  می توان به پارک طبیعی Vallee de Mai اشاره کرد که با داشتن هزاران گونه گیاهی و جانوری نادر، در جزیره پراسلین واقع شده است. این پارک زیبا در سال ۱۹۸۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
جزیره Aride یکی دیگر از دیدنی های سیشل است. این جزیره یکی از مهمترین ذخیره گاه های طبیعی جهان و محل زندگی انواع پرندگان بومی نظیر کلاغ زاغی و سینه سرخ است.

جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری   در پارک طبیعی Ile Coco Marine که خود شامل سه جزیره بسیار کوچک است، دریای فیروزه ای کم عمق با صخره های مرجانی فراوان مشاهده می شود. این جزیره با ترکیب رنگ دیدنی از رنگ های قرمز و سبز، منظره های بسیار تماشایی و دلربایی به گردشگران تقدیم می کند.

بسیاری از توریست هایی که به سیشل می روند، بازید از پارک طبیعی Curieuse Marine را جزو برنامه های خود قرار می دهند. این جزیره تنها «پارک کاغذی» جزیره است.

پارک کاغذی به پارک های حفاظت شده ای اطلاق می گردد که فقط در گزارش های رسمی، مکاتبات اداری و به طور خلاصه فقط بر روی کاغذ وجود دارند و در جهان واقع اثری از آنها مشاهده نمی شود. بسیاری از پارک های جنوب شرق آسیا جزو همین دسته اند.

جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری   تبدیل ارز در جزیره سیشل:

واحد پول سیشل روپیه است، اما شما می توانید از واحدهای ارزی معتبر جهان در این کشور استفاده کنید. اینکه هزینه های خود را با کدام واحد پولی پرداخت کنید، کاملاً به انتخاب شما بستگی دارد. نرخ تبادلات ارز در سیشل ممکن است از بانکی به بانک دیگر، متغیر باشد. تبدیل ارزهای دیگر به روپیه حتماً باید در بانک ها و تحت نظر دفاتر مجاز انجام گیرد.

سلامت و خدمات و ملاحظات پزشکی در جزیره سیشل:

تمامی افراد بالای ۱ سال که از نقاط آلوده به بیماری های واگیردار (آمریکای جنوبی و آفریقا) به سیشل سفر می کنند بایستی مدارک معتبر واکسیناسیون تب زرد ارائه دهند. در سیشل خطر ابتلا به مالاریا و تب زرد وجود ندارد. کلینیک های پزشکی در جزیرۀ ماهه، پراسلان و لادیگ مستقر بوده و داروخانه های عمومی در تمامی جزایر این کشور خدمات ارائه می دهند.

ساعت کار دفاتر تجاری در جزیره سیشل:

به طور معمول، ساعت کاری مراکز تجاری و فروشگاه ها، از ساعت ۸ صبح تا ۴ بعد از ظهرمی باشد. بعضی از فروشگاه های خارج از پایتخت تا ساعت ۷ بعد از ظهر هم دایرند.
عموماً بانک ها دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ تا ۱۶، و شنبه ها از ۸ تا ۱۱ دایر می باشند. در همۀ بانک ها تبدیل ارز انجام می شود و کمیسیون کمی در آنها محاسبه می شود. برای تبدیل ارز حتماً پاسپورت خود را به همراه داشته باشید.

زبان در جزیره سیشل:

زبان رسمی سیشل  فرانسه، انگلیسی و کریول است.

مذهب مردمان جزیره سیشل:

اکثرمردم سیشل مسیحیان کاتولیک هستند. در ماهه، پراسلان و لادیگ مذهب پروتستان نیز پیروانی دارد که در کنار مسلمانان، هندوها و بهایی ها زندگی می کنند.

مراکز خرید در جزیره سیشل:

فروشگاه ها در روز های هفته از ساعت ۹ تا ۱۶ و روزهای شنبه از ساعت ۸ تا ۱۲ مشغول به کار می باشند. اکثر فروشگاه ها در ویکتوریا روزهای شنبه تعطیل هستند.

تاکسی و حمل و نقل محلی در جزیره سیشل:

تاکسی ها در جزیره سیشل:

تاکسی های مستقر در ماهه، پراسلان و به خصوص در لادیگ، خدمات مناسبی ارائه می دهند. شما می توانید در محدوده های تعیین شده تاکسی کرایه کنید و یا مستقیماً با یک راننده تماس بگیرید. برای پرداخت کرایه هم می توانید پیشنهاد استفاده از تاکسی متر را دهید و یا اینکه درباره ی آن با راننده توافق کنید. بعضی از تاکسی ها هم مشتری های خود را، طبق تعرفه های مشخصی، به گشت و گذار در شهر   می برند.

اتوبوس ها در جزیره سیشل:

خدمات شرکت اتوبوس رانی در ماهه و پراسلان در طول روز، بین ساعت ۵:۳۰ تا ۱۹ می باشد. در روزهای آخر هفته هر ۳۰ دقیقه یکبار، از بیشتر مناطق ماهه به سمت ویکتوریا اتوبوس حرکت می کند. جدول زمانی حرکت اتوبوس ها، از ایستگاه مرکزی و یا دفاتر گردشگری محلی، قابل تهیه است.

پول رایج در جزیره سیشل:

پول محلی اینجا، روپیۀ سیشل (Sr) است. هر ۱ روپیه معادل ۱۰۰ سنت می باشد. اسکناس ها ۱۰، ۲۵، ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ روپیه ای بوده و سکه ها از ۵ سنت به پایین  هستند. در سیشل پول اکثر کشورها رایج است.

وضعیت آب آشامیدنی در جزیره سیشل:

در ماهه و پراسلان آب لوله کشی قابل آشامیدن است. در جزیره های دیگر نیز بطری های آب معدنی به منظور تامین آب آشامیدنی در اختیار عموم قرار می گیرد.
 جهانگردی گردشگری جاذبه های گردشگری

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + پانزده =

بستن