استان سمنانایران گردیگردشگریمهدیشهر

جاذبه های گردشگری مهدیشهر

مهدیشهر

غار دربند

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

غار دربند بزرگ ترین غار استان سمنان است که در ۲۱ کیلومتری شمال سمنان در کیلومتر ۵ شهر مهدیشهر به شهمیرزاد جاده جنب دانشکده روانشناسی خیابان دربند ‏و در واقع سه کیلومتری جنوب شهمیرزاد واقع شده است و مشرف بر دره سرسبز و خرم دربند است. این غار، در کمرکش کوه سنگی زیبایی به نام لهرد رو به مشرق قرار دارد و دره وسیع و سرسبز دربند در زیر آن گسترده شده است..
‏مدخل غار به عرض ۷۵/۲ ‏متر و ارتفاع آن ۳۵/۱ متر است. پس از عبور از دهانه و مدخل غار، وارد دالانی به طول ۲۴ ‏و عرض متوسط سه متر می شویم. این دالان، دهانه غار و تالار غار را به هم متصل می کند. انتهای دالان به تدریج کوتاه می شود، تا این که به دهانه ای به ارتفاع ۸۰ سانتی متر می رسد، پس از عبور از دهانه مذکور وارد غار می شویم. ‏وضع داخلی غار نسبتا ساده و بدون پیچ و خم است. فضای غار به صورت تالاری بیضی شکل است به طول ۹۱ ‏متر که عریض ترین قسمت آن ۳۶ ‏متر و بلند ترین نقطه سقف آن ۲۰ متر است. ‏
ساختمان غار از نظر ‏زمین شناسی مربوط به دوران سوم و از نوع سنگ های رسوبی است که به مقدار فراوان آهک و املاح دارد از این رو سراسر آن پوشیده از ستون های بزرگ و زیبای استالاگمیت (چکنده) و استالاگتیت (چکیده) است و از این نظر، از زیبا ترین و تماشایی ترین غارهای ایران به شمار می رود. بلند ترین ستون استالاگمیت با ارتفاع ۲ ‏ متر و با قطر متوسط ۸۵/۱ ‏متر با زیبایی خاصی در وسط غار بالا رفته است. ‏آنچه در حفریات و کند وکاوهای غار به دست آمده نشانگر آن است که این غار متعلق به دوران های مختلف تاریخی است و مربوط به یک زمان مشخس نیست.
قدیمی ترین آثار به دست آمده از این غار مربوط به قرن پنجم هجری و مستندترین آنها سکه طلایی است به خط کوفی که قسمتی از آن شکسته و از بین رفته است، ولی سبک و خط آن متعلق به اواخر سلجوقی و اوایل حمله مغول است. ‏کاسه های لعابی معروف به گبری، کار مازندران و سفال های بسیار ظرپف، کار گرگان از صناایع قرن ۵-۶ هجری قدیمی ترین آثاری است که از این غار به دست آمده است. ‏این آمار تا دوره قاجاریه به چشم می خورد و چنین استنباط می شود که غار در دوره های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.
در تاریخ ثبت است که در حکمرانی اسپهبدان طبری در دوره سلجوقیان و جنگ های آنان با اسماعییه که در نواحی سمنان صورت گرفت، گروهی از ترس به این غار پناهده شدند که آثار به دست آمده نشان از این سکونت کوتاه مدت دارد. ‏سهل انگاری بازدیدکنندگان، این شگفتی های کمیاب طبیعت را به ویرانی کشانده است. گروه های متعدد کوهنوردی و افراد عادی با روشن کردن مشعل، نمای داخلی غار را سیاه و دود اندود کرده اند که منجر به کاهش جلوه و زیبایی آن شده است. ‏در این تخریب، عوامل طبیعی نیز بی تاثیر نبوده است. ستون های عظیم و سنگین و تخته سنگ های بزرگ که در گوشه و کنار غار پراکنده اند، حکایت از زمین لرزه های سهمناک دوران های دور می کند.
کف غار سنگلاخ و دارای پستی و بلندی های بسیار است و بر اثر رطوبت هوا قسمت زیادی از آن را گل لغزنده پوشانده که عبور از آن بی خطر نیست. با این وصف گروه های متعددی از شهرهای دور و نزدیک در طول سال از این غار دیدن می کنند. این غار از جمله غارهایی است که در صورت توجه می تواند مکانی جذاب برای ایرانگردان و جهانگردان به شمار آید

چشمه آبگرم

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

این چشمه در ۱۶ کیلومتری غرب مهدیشهر در دامنه کوههای البرز قرار دارد. چشمه آب گرم مهدیشهر از مناطق مصوب گردشگری است. از نظر شیمیایی نیز آب این منطقه گوگردی است که اثرات درمانی قابل توجهی دار به دلیل وجود سه چشمه مجزا که هر یک خواص دارویی خاص خود را دارند در نوع خود در کشور بی‌نظیر است. با توجه به مطالعات ژاپنی‌ها در مورد این این آب و چشمه‌های آن مشخص شد که هر یک از چشمه‌ها خواص فیزیکی و شیمیایی و درمانی خاص خود را دارند.

این منطقه حدود یک هزار و ‪ ۱۴۵‬متر از سطح دریا ارتفاع دارد، پوشش گیاهی آبگرم بسیار فقیر است و فقط در قسمت شمالی در ارتفاعات پوشیده از انوع گیاهان وحشی است. یک متخصص پوست و مو نیز در رابطه با خواص درمانی آبگرم سمنان گفت: از جمله اثرات درمانی آن تاثیر روی مخاط پوستی و بافتهای بیمار است. دکتر “رامین طاهری” در این باره می گوید: این آبها در اثر خاصیت جذب و حل‌کننده ای که دارند در تغذیه بافتها تغییرات عمیقی به وجود می‌آورند و خاصیت درمانی برای بیماری‌های ناشی از تورم و التهاب مفاصل،غده‌ها،کبد، رحم و حتی سرطان دارند.

همانطور که گفته شد از نظر شیمیایی نیز آب این منطقه گوگردی است که اثرات درمانی قابل توجهی دارد و در کشاورزی منبع خوبی برای کشت حبوبات است. این آبها که خاصیت گوگردی دارند از راه جلدی با استحمام، زیرجلدی با تزریق و حتی با نوشیدن با تجویز پزشک کاربرد درمانی دارند و برای درمان بیماری­های جلدی مانند سودا، کورک، زرده زخم و پسیورازیس و برخی بیماری­های دستگاه تناسلی زنانه سودمندند. آب این چشمه­ ها چون co۲ زیادی دارند و این گاز باعث اتصاع عروق محیطی می­گردد، روی غدد لنفاوی اثر داشته و در بهبود بیماری­های مفصلی مؤثرند. آب­ها کلرسدیک به درمان ضایعات دستگاه تنفسی مثل رینیت، فارنژیت و برونشیت مزمن کمک می­ کنند. ارتفاعات دو طرف گراب مورد توجه علاقمندان به ورزش کوهنوردی است. وجود دسته­ هایی از کبک و تیهو در مجاورت رودخانه، بخصوص در اراضی و گونه­ های گیاهی شورپسند، اشکال مختلف زمین­ شناسی و امکان بازدید همزمان و استفاده از آبگرم از جاذبه­ های این منطقه ژئوتوریسمی است

چشمه آب گرم سمنان در فاصله ‪ ۲۲‬کیلومتری شمال‌غربی شهرستان سمنان قرار دارد و راه ارتباطی آن از طرف مهدیشهر است.

پارک آبشار مهدیشهر

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

این پارک در دامنه کوهی به نام ظهر تاسوعا، در مرکز شهر سنگسر بنا شده است. از ویژگی های منحصر بفرد پارک آبشار سنگسر آن است که بخش عمده پارک، آلاچیق ها، درختان، زیستگاه حیات وحش و آبشارها بر روی بدنه کوه ساخته شده است. آلاچیق ها و بخش های مختلف پارک بوسیله پلکان با یکدیگر در ارتباط هستند . این پله ها از پایین پارک آغاز شده و تا بالاترین قسمت کوه تاسوعا امتداد می یابد. بر فراز این کوه یک مکان مذهبی و یک بنای تاریخی وجود دارد . ضمن اینکه بدلیل قرارگیری پارک در مرکز شهر، تماشای بخش شمالی شهر و حسینیه المهدی بر فراز کوه تاسوعا خالی از لطف نیست.

این پارک دارای زیستگاه حیات وحش، سینمای روباز، دو دریاچه مصنوعی، ۳ آبشار مصنوعی، پارک کودک و پارکینگ است. زیباترین مناظر پارک آبشار را آبشارهای مصنوعی آن تشکیل داده است بطوری که از فراز کوه سرازیر شده و در مسیر خود از کنار پله ها می گذرد و از روی صخره ها به پایین می ریزد.
همچنین پیکره آرش کمانگیر از دیدنی های این پارک است که به دست حبیب دانایی فرد هنرمند مهدیشهری در بالاترین قسمت آن ساخته شده است.

کافر قلعه

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

کافر قلعه نام دژی تاریخی است که در حدود ۶ کیلومتری غرب مرکز شهر مهدیشهر در شهرستان مهدیشهر بر فراز کوهی بلند که از پای آن چشمه گل رودبار می‌جوشد، قرار گرفته است. دیوارها و برج و باروی آن سنگ و گچ و ساروج و قسمتی از دیوارها از آجر است و پیداست که بنیاد دژ از زمان‌های دیرین بوده و همچنان که از اسم آن مشخص می‌شود بعداً مورد استفاده باطنیان یعنی پیروان حسن صباح (رجب ۴۸۳ تا ۶ ربیع‌الثانی ۵۱۸ هجری قمری) قرار گرفته و به همین جهت به رسم سلجوقیان (شاخهٔ بزرگ ۴۲۹_۵۵۲ هجری) که باطنیان را «ملاحده» می‌نامیدند، آنجا را «کافر قلعه» خوانده‌اند. باطنیان مستقر در این دژ در سایر مناطق قومس نیز پیروانی داشته اند.

روایت می‌کنند که قلعه نشینان پس از سال‌ها پایداری سرانجام هنگامی که ناچار به ترک آن شدند سلاح‌ها، وجوه و اشیاء ذیقیمت خود را در جوار قلعه در شکاف کوهی گذاشتند و جلوی آن را با سنگ و صخره چنان گرفتند که به کلّی ناپدید شد و تاکنون کسی به آن دست نیافته است. ساختار خاص کوه گل رودبار و صخره های پرشیب آن به این فرضیه قوت می بخشد.
گرچه علّت ترک قلعه را ذکر نمی‌کنند امّا این واقعه باید پس از کشته شدن رکن‌الدّین خورشاه، آخرین خداوند دژ الموت (۶۱۸_۲۹ شوال ۶۵۴ هجری) بفرمان هولاکوخان مغول (۶۵۴_۶۶۳ هجری) یعنی پس از ۶۵۴ هجری انجام شده باشد و احتمالاً از حدود زمان حسن صباح تا این تاریخ مورد استفاده پیروان او بوده است.

موزه عشایر مهدیشهر

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

موزه عشایری ایل سنگسر یکی از موزه‌های مردم‌شناسی شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان است. این موزه که نخستین موزه خصوصی استان سمنان است، دارای مجموعه‌ای ارزشمند از آثار تاریخی عشایر ایل سنگسر است. بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی مرتبط با زندگی، فرهنگ و تاریخ عشایر ایل سنگسر در این موزه نگهداری می شود.

موزه از دو بخش سالن و فضای باز تشکیل شده است. سالن دارای چهار قسمت مجزاست که عبارت اند از :

ـ ابزار و ادوات پشم چینی و مراحل تولید نخ و پارچه های ابریشمی و پشمی

ـ دست افزارهای زندگی روزمره و دوگانه ایل نیم کوچ سنگسر

ـ صنایع دستی، هنر سوزن دوزی و تولید پوشاک زنان ایل سنگسر

ـ آرایه ها، زیورآلات و سنگ های زینتی مورداستفاده توسط عشایر ایل سنگسر

جنگل رودبارک

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

رودبارک در ۸۰ کیلومتری شمال شرق سمنان در مسیر راه شهمیرزاد به “فولاد محله” در شهرستان مهدیشهر و در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است.
این منطقه بخشی از منطقه حفاظت شده پرور است و به دلیل وجود جنگل های پهن برگ و آب و هوای خنک به ویژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد.
وجود چشم انداز رودخانه در مسیر جنگلی از دلایل نامگذاری این منطقه به “رودبارک” است. تنوع گونه های گیاهی و جانوری، دمای مناسب به ویژه در فصل تابستان و چشم اندازهای طبیعی از علت های جاذب گردشگری این منطقه است.

 خانه ابراهیم خان

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری
این بنا که به شکارگاه ملاده نیز معروفِ در روستای ملاده و ۵۵ کیلومتری شمال شرقی سمنان و درمکانی بسیار خوش آب و هوا قرار دارد.
این خانه در یک باغ مصفا ساخته شده و ساختمان قراولخانه یا عمارت کلاه فرهنگی درگوشه دیگری از باغ قرار گرفته است.
این بنا عبارت است از دو ساختمان بزرگ که در دو سمت شرق و غرب به فاصله حدود ۵۰ متر به موازات یکدیگر قرار گرفته اند. مصالح اصلی بنا، از خشت و آجر و نمای آن آجر و گچ است.
این عمارت در سال ۱۲۸۷ هجری قمری توسط ابراهیم خان؛ حاکم دودانگه و چهاردانگه برای سکونت شخصی احداث شد و پس از او پسرش اسماعیل خان، در آن ساکن شد اما پس از کشته شدن او، بازماندگان از آن محل کوچ کرده و آن خانه را رها کرده و در نتیجه غیرمسکون شده است.

پیغمبران

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

در شمال شرق شهر سمنان منطقه زیارتی و سیاحتی” پیغمبران” قرار دارد، مقبره پیغمبران در قله کوهی به همین نام در ۲۱ کیلومتری جاده اصلی تهران – مشهد در نزدیکی سمنان واقع شده است.
بر اساس اطلاعات موجود در این مقبره “سام” و “لام” از فرزندان نوح پیغمبر مدفون هستند و آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی و جانوری منطقه، جاذبه زیارتی منطقه را به عنوان محور گردشگری آن تکمیل می کند.

تنگ روزیه

استان سمنان ایران گردی گردشگری مهدیشهر  جاذبه های گردشگری

تنگ روزیه ، یکی از پدیده های زیبا و جالب توجه طبیعی استان سمنان است. این تنگ، در روستای کوهستانی «چاشم» از توابع بخش مهدیشهر قرار دارد. در داخل تنگ آبشارهای متعددی قرار دارند که بلندترین آبشار از ارتفاع ۲۰ متری به پایین می غلتد و طراوت دلپذیری در پیرامون خود پدید می آورد. هر ساله عده کثیری از دوستداران طبیعت برای دیدار از این آبشار زیبا به روستای چاشم مراجعه می کنند. آبشار روزیه که در اثر فرایند کاملآًٌ طبیعی بوجود آمده است در ورودی خطیرکوه از طرف سمنان واقع شده است. روستای چاشم که در دامنه های جنوب شرقی البرز واقع شده است چشم اندازهای و زیبایی های خاصی دارد که هر بیننده ای را مجذوب می کند. منظره زیبای مراتع ، کوه ها ، مزارع و باغها و چشمه ها این روستا را به منطقه خاصی تبدیل کرده است. طول تنگ در حدود ۱ کیلومتر است و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است.
این مسیر برای کسانی که قصد سفر از سمنان به مازندران را دارند می تواند جالب توجه باشد زیرا مسیر شهمیرزاد به چاشم و سپس خطیر کوه مسیری کوهستانی و زیباست تنگ روزیه در این مسیر حدود ۲۰ کیلومتر بعد از چاشم در مسیر خطیرکوه در سمت چپ جاده قرار دارد قرار گرفتن دو کوه بلند و آبشار بین آن این فضا را زیبا و شگفت انگیز کرده.
برای پیدا کردن این تنگه باید در روستای چاشم مسیر خطیرکوه و دوآب را پیش بگیرید و پس از چند کیلومتر و گذر از یک گردنه با دیدن یک ساختمان اجری در سمت چپ جاده ، به چپ بپیچید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سه =

بستن