سانیبا
همیشه همه جا برای همه

جاذبه های طبیعی نیشابور

0 30

باغ قدمگاه

خراسان رضوی – نیشابور ۲۴ کیلومتری نیشابور

استان خراسان ایران گردی گردشگری نیشابور  جاذبه های گردشگری

این باغ در دامنه جنوبی کوهستان بینالود قرار گرفته و به عنوان جایگاهی مقدس سابقه ای طولانی داره و به دوران قبل از اسلام بر می گرده که زمانی به شاهپور کسری و بعدها به امام رضا منسوب شده.
وجه تسمیه قدمگاه، با توجه به سنگی سیاهی ست که جای دو پا بر روی آن نقش بسته و با نام قدمگاه امام رضا معروف شده. نقل شده سال ۲۰۰ ه.ق. امام رضا که از مدینه عازم مرو بودن، در این محل توقف کردن و چون خواستن با خاک تیمم کنن، آبی جاری به وجود آمده.
از نظر نحوه جریان آب، این باغ شبیه باغ های دیگه ایرانیه اما تفاوتش وجود چشمه ای متبرکه که در همین باغ می جوشه و همانجا هم از چشمها مخفی می شه

آبشار گرینه

خراسان رضوی – نیشابور ۶ کیلومتری شمال روستای گرینه

استان خراسان ایران گردی گردشگری نیشابور  جاذبه های گردشگری

آبشار گرینه در فاصله ۶ کیلومتری شمال روستایی به همین نام در میان دره ای سرسبز به نام باغرود در استان خراسان رضوی قرار گرفته است.
برای دسترسی به آبشار از روستای گرینه به سمت شمال حرکت کنید، پس از طی مسافتی در حدود ۱.۵ کیلومتر در دره رودخانه، به محل انشعاب رودخانه به دو بخش شمالی و شرقی خواهید رسید. ادامه مسیر دره شمالی به آبشار گرینه منتهی می شود. این روستا در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی نیشابور در چهارده کیلومتری شمال جادهٔ اصلی (مشهد-نیشابور) و در ضلع شرقی شهر توریستی دررود و شهر زیارتی قدمگاه و در دامنهٔ کوه واقع شده است.

روستای خرو علیا

خراسان رضوی – نیشابور ۲۰ کیلومتری شرق نیشابور، جاده مشهد – نیشابور

استان خراسان ایران گردی گردشگری نیشابور  جاذبه های گردشگری

روستای خرو علیا در ۲۰ کیلومتری شرق نیشابور و در مسیر جاده مشهد قرار گرفته است . این روستا دارای دره ای خرم و مصفا می باشد و پوشیده از درختان گوناگون میوه و درختان غیرمثمر است. آبشاری نیز از ارتفاعات این منطقه ی کوهستانی به پایین می غلتد که بر جذابیت های طبیعی ناحیه افزوده است.
روستای خرو در تابستان جایگاهی مطبوع به عنوان استراحتگاه مردم نیشابور مورد استفاده قرار می گیرد.

روستای دیزباد

خراسان رضوی – نیشابور کیلومتر ۸۰ جاده مشهد نیشابور

استان خراسان ایران گردی گردشگری نیشابور  جاذبه های گردشگری

دیزباد در ناحیه شمال کیلومتر ۸۰ جاده مشهد نیشابور و روی سلسله جبال بینالود و در میان رودخانه ها و چشمه های جوشان و باغ های سرسبز قرار دارد. تاریخ استنادی این روستا به سال ۹۵ هجری شمسی برمی گردد.نام آن در قرن سوم قصر الریح و سپس چهل اشکوب بوده است. قدمت دیزباد و سوابق فرهنگی آن موجب دگرگونی هویت مردم شده است.تأسیس مدرسه ناصرخسرو دیزباد در سال ۱۳۱۲ از جمله گرانبهاترین منابع دگرگونی فرهنگی این دیار بوده است.
این روستا توانسته است نخبگانی را به جامعه تحویل دهد که موجب مباهات همه روستاییان است،به طوری که در سال ۱۳۴۸ نام دیزباد به عنوان یکی از معدود روستاهای صددرصد باسواد ایران در یونسکو به ثبت رسید. در حدود ۶۰ سال قبل که شبها بیشتر روستاها غرق در تاریکی بود دیزبادیان فانوسهایی را در معابر آویز کرده بودند تا ستارگان تنها روشنی دهنده نباشند و در فاصله زمانی اندکی اولین شبکه برق خصوصی روستا افتتاح شد. شغل اکثر مردم دیزباد باغداری است، نگاه باغداران دیزبادی به منابع تولید نگاهی نسبتا علمی است .
تعادل دام ومرتع از سالها قبل اجرا شده و کشاورزان با تراس بندی های فراوان، اراضی حاصلخیز را ایجاد کرده اند.
ظرفیت ممتاز روستا از یک طرف و توجه ویژه به سلامت و کیفیت محصول ازطرف دیگر این منطقه را در رده صادر کنندگان عمده گیلاس و آلو به بازارهای اروپایی و حاشیه خلیج تبدیل کرده و تنوع وکیفیت گیاهان دارویی نیز از دیگر سرمایه های طبیعی این روستاست.

آبشار بار

خراسان رضوی – نیشابور شهر بار

استان خراسان ایران گردی گردشگری نیشابور  جاذبه های گردشگری

شهر بار در استان خراسان رضوی و در دره های رشته کوه بینالود، با فاصله ۵۵ کیلومتری شمال غرب نیشابور قرار گرفته است. رودخانه بار نیز در کنار این روستا واقع شده. شهر بار دارای آبشاری زیباست که در دل کوه و میان باغهای گردو قرار گرفته است که به عنوان جاذبه های بار می توان نام برد. از میوه های اصلی و وافر آن می توان به سیب، هلو، گردو، گلابی، زردآلو و آلو اشاره کرد.
آبشار بار یکی از زیباترین آبشار های این منطقه است. این آبشار پلکانی بوده و ارتفاع آن یک جا قابل دیدن نیست.

رشته کوه های بینالود (بام خراسان)

خراسان رضوی – نیشابور شمال نیشابور

استان خراسان ایران گردی گردشگری نیشابور  جاذبه های گردشگری

مشهورترین کوه استان خراسان رضوی به ارتفاع ۳۲۱۱ متر که در چند کیلومتری شمال شهر نیشابور قرار داره بینالود است. این کوه بخشی از رشته کوه البرزه و به بام خراسان شهرت داره. کوه بینالود بین نیشابور و مشهد واقع شده . با توجه به گرم و خشک بودن منطقه دارای بارندگی قابل توجهیه. از دیگر قلل این رشته کوه می شه به شیرباد، فلسکه و قوچگر اشاره کرد. در بخش شمالی این رشته کوه، رشته کوه فرعی وجود داره که دره های صخره ایه زیبایی هم داره.

غار سر نی

خراسان رضوی – نیشابور شمال غربی نیشابور، روستای درخت جوز

استان خراسان ایران گردی گردشگری نیشابور  جاذبه های گردشگری

این غار از غارهای استان خراسان رضویه که تو شهر نیشابور، روستای درخت جوز واقع شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =