جهانگردیگردشگری

بهترین و بدترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۷

‌بهترین و بدترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۷

جهانگردی گردشگری  جاذبه های گردشگری

وب‌سایت پاسپورت ایندکس (ٰPassport Index)، فهرست رده‌بندی پاسپورت‌ها در سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد. این رده‌بندی، گذرنامه‌های کشورهای سراسر دنیا را بر اساس تعداد کشورهایی که می‌توان با آنها بدون ویزا سفر کرد، رده‌بندی می‌کند. برای سومین سال متوالی، آلمان رده‌ی نخست را در میان کشورهای دنیا کسب کرده است. امتیاز این کشور ۱۵۸ است. ایالات متحده‌ی آمریکا، دانمارک، فنلاند، فرانسه، اسپانیا، سوئیس، نروژ و بریتانیا، با امتیاز ۱۵۶ در رده‌ی بعدی قرار دارند. این امتیاز در واقع تعداد کشورهایی است که بدون ویزا می‌توان به آنها سفر کرد.

بدترین گذرنامه‌ی دنیا از نظر سفر بدون ویزا، افغانستان است. با پاسپورت این کشور تنها به ۲۳ کشور دنیا بدون ویزا می‌توان سفر کرد. جایگاه تعدادی از کشورهای دنیا، در این رده‌بندی نسبت به سال گذشته، بهبود پیدا کرده است.

بیشترین تغییر این رده‌بندی مربوط به جزایر مارشال است. ۳۵ کشور جدید برای سفر بدون ویزا به پاسپورت جزایر مارشال اضافه شده است. پالائو و میکرونزی ۳۴ کشور و پرو، تووالو (Tuvalu) و جزایر سلیمان ۳۳ کشور دیگر را برای سفر بدون ویزا به گذرنامه‌ی خود افزوده‌اند. بیشتر این تغییرات به دنبال توافق‌های اتحادیه‌ی اروپا، ایجاد شده‌اند.

جهانگردی گردشگری  جاذبه های گردشگری

کشورهای غنا، سریلانکا و کره‌ی جنوبی، تغییرات منفی داشته‌اند. هر کدام از این کشورها، ۴ امتیاز خود را نسبت به سال پیش از دست داده‌اند.
رده‌بندی بهترین پاسپورت‌ها:
آلمان (۱۵۸)
سوئد (۱۵۷)
سنگاپور (۱۵۷)
دانمارک (۱۵۶)
فنلاند (۱۵۶)
فرانسه (۱۵۶)
اسپانیا (۱۵۶)
سوئیس (۱۵۶)
نروژ (۱۵۶)
بریتانیا (۱۵۶)
ایالات متحده آمریکا (۱۵۶)

رده‌بندی بدترین پاسپورت‌ها:
ایران (۳۷)
اریتره (۳۷)
سودان (۳۷)
بنگلادش (۳۵)
سری لانکا (۳۵)
سودان جنوبی (۳۴)
اتیوپی (۳۴)
سومالی (۳۰)
سوریه (۲۹)
عراق (۲۸)
پاکستان (۲۶)
افغانستان (۲۳)

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

بستن