تکنیک هاتکنیک های موفقیتموفقیت و کارآفرینی

برند سازی و برندینگ – مفاهیم اولیه برند سازی

برند سازی و برندینگ
تکنیک ها تکنیک های موفقیت موفقیت و کارآفرینی  لوگو تکنیک های موفقیت

 

آشنایی با اصول اولیه‌ برند سازی

برندینگ یا همان برند سازی یکی از مهم‌ترین ابعاد هر کسب‌وکاری، کوچک یا بزرگ، خرده‌فروش یا ‌بنگاه به بنگاه است. در بازار رقابتی امروز، استراتژی برند قوی و مؤثر، مزیت عمده‌ای به شمار می‌رود. اما برند سازی واقعا چه معنایی دارد و چگونه بر کسب‌وکار شما اثر می‌گذارد؟

به زبان ساده، برندِ شما، اعتبار شما در نزد مشتری است. برند به مشتریان شما می‌گوید که چه انتظاری از محصولات و خدمات شما داشته باشند و اینکه تفاوت آنچه شما ارائه می‌دهید با آنچه رقبای‌تان عرضه می‌کنند، چیست. برندِ شما، برآیندی از شخصیت فعلی شما، شخصیتی که می‌خواهید باشید و برداشت دیگران از شخصیت شما است. در این مقاله درباره اصول اولیه‌ی برند سازی بیشتر می‌خوانید

آیا شما در صنعت خود، یک نوآور تک‌رو و مستقل هستید یا بازیگری باتجربه و قابل اعتماد؟ آیا محصول شما، محصولی گران‌قیمت و با کیفیت بالا است، یا ارزان اما با ارزش بالا؟ شما نمی‌توانید در هر دوی این دسته‌ها جا بگیرید؛ همانطور که نمی‌توانید خواسته‌ی همه‌ی مردم را برآورده کنید. شخصیت شما و کسب‌وکارتان بر اساس اینکه مشتریان هدف‌تان از شما چه می‌خواهند، شکل می‌گیرد.

لوگو (نشان تجاری)بنیان و پایه‌‌ی برند شما را تشکیل می‌دهد. سایت اینترنتی، بسته‌بندی و ابزارهای تبلیغاتی، که همگی باید مکمل و یکپارچه با لوگوی شما باشند، همگی منتقل‌کننده‌ی برند شما هستند

استراتژی برند و ارزش آن

استراتژی برند یعنی تعیین اینکه چه چیز را، چگونه، در کجا، و به چه کسی ارائه می‌کنید؛ به عبارت دیگر یعنی برنامه‌ی شما برای انتقال پیام برند‌تان. جایی که تبلیغات خود را ارائه می‌کنید، کانال‌های توزیع، آنچه در قالب کلمات و تصاویر منتشر می‌کنید، همگی بخشی از استراتژی برند هستند.

برند سازی استراتژیک به شکلی پایدار، منجر به شکل‌گیری یک برند قدرتمند می‌شود که به معنای ارزش افزوده‌ی بیشترِ محصولات و خدمات کسب‌وکار شما است که به شما امکان می‌دهد در مقایسه با موارد مشابه موجود، قیمت بالاتری برای محصولات و خدمات خود در نظر بگیرید. کوکاکولا در مقابل سایر نوشابه‌های رایج مثالی روشن در این باره است. چون کوکاکولا یک برند قدرتمند است، قیمت بالاتری برای محصولاتش تعیین می‌کند؛ مردم هم حاضرند این قیمت را بپردازند.

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید قبل از ثبت یک فعالیت تجاری موفق انجام دهید، طراحی یک برند مناسب است. برندی که به خوبی نماینده­‌ی کاری باشد که شما قرار است انجام دهید. تا وقتی به ریزه­‌کاری­‌هایی مثل رنگ‌­بندی و نوع لوگو که قسمت مهمی از تاثیرگذاری برند شما را به دوش می‌­کشند، توجه نکنید در­ واقع شروع آن ­چنان خوبی نخواهید‌ داشت. برند خوب هیچ‌­وقت فراموش نمی‌شود. شعار تبلیغاتی خوب هم معمولا همراه همیشگی یک برند موفق است. مثلا همه­‌ی ما با شنیدن «هیچ‌کس تنها نیست…» ترغیب می‌شویم جزو گروهی از آدم‌­ها باشیم که هیچ‌وقت تنها نیستند! یک نکته­‌ی قابل­‌توجه هم این است که باید همه­‌ی قوانین ثبت شرکت را در طراحی برند رعایت کنیم. این تنها شروع ساده‌ای برای طراحی یک برند است.

اگر شما هم به فکر افتادید که برندینگ شرکت، سازمان، وب‌سایت، محصول، خدمات و… خودتان را شروع کنید پیشنهاد من این است که ۵ گامی که در زیر پیشنهاد میشود را رعایت کنید

گام ۱: قبل از هر کاری، اطلاعات جمع آوری کنید

 

اولین گامی که باید بردارید این است که تا می‌توانید در ارتباط با این دو زمینه اطلاعات به دست آورید:

 

شخصیت برند: تمام فرهنگ‌ها و شخصیت‌هایی را که برندتان می‌تواند داشته باشد، بررسی کنید.

(شخصیت‌هایی مثل لوکس، مقرون به صرفه، مدرن، جوان‌گرا، خانوادگی، رسمی و…)

رقابت: وضعیت رقابت در بازار برندتان چطور است؟ (فرصت‌ها و تهدیدهایش را بررسی کنید..

(تاکید می‌کنم که هم فرصت‌ها را بررسی کنید و هم تهدید‌ها را)

گام ۲: شخصیت برندتان را تعریف کنید

خب در مرحله قبل درباره تمام شخصیت‌هایی که برندمان می‌توانست داشته باشد تحقیق کردیم و فرصت‌ها و تهدید‌هایش را هم بررسی کردیم.

حالا نوبت آن است که شخصیتی را برای برندمان انتخاب کنیم و بعد از آن، کاری کنیم که “هر چیزی” که مربوط به برندمان است، جلوه‌دهنده این شخصیت باشد.

از لوگو، وب‌سایت و سایر اِلِمان‌های بصری بگیرید تا کیفیت محصولات‌تان، قیمت گذاری و…

شخصیتی که برای برندتان تعیین کردید، باید مثل خون در هر چیزی که (تکرار می کنم، هر چیزی که) به برندتان مربوط است، جریان داشته باشد؛ وگرنه آن قسمت را باید مُرده بدانید.

این “هرچیزی از برندتان” که می‌گویم برای مثال می تواند این موارد باشد:

المان‌های بصری: ویژگی‌های ظاهری لوگو، بروشور، وب‌سایت، بنر تبلیغاتی و…

لحن متن: آن چه در کاتالوگ‌ها، وب‌سایت، ایمیل‌ها، وبلاگ‌ها، آگهی‌ها و… مربوط به برندتان می‌نویسید.

بسته بندی: سوای رنگ و طرح و… آن، در چه قالبی می‌خواهید کالایتان را بسته‌بندی کنید؟ جعبه؟ نایلون؟ کاردستی؟ و…

محیط اداری‌تان، آدرس دفتر کارتان، لحن پاسخ گویی منشی تان، پیک موتوری‌تان و…

و ده‌ها و صد‌ها مورد دیگری که به هر روشی به برندتان ربط دارد. همه و همه باید تداعی‌گر آن شخصیت باشد.

گام ۳: برای برندتان چشم انداز تعریف کنید

با توجه به اطلاعاتی که تا الان در دست دارید، نوبت آن رسیده که چشم انداز واضحی را برای خود و برندتان تعریف کنید، تا پتانسیل‌های موجود و پیش رویتان، مشخص و برنامه ریزی شود.

چه بازارهایی را هدف قرار داده‌اید؟

چه قدر از این بازار سهم می‌خواهید؟

دوست دارید درباره برند شما، چه کسانی.. چه بگویند؟

کدام جایزه‌ها را می‌خواهید بگیرید؟ در کدام جشنواره‌ها می‌خواهید پیروز شوید؟

چقدر درآمد و چقدر دارایی برای برندتان می‌خواهید؟

گام ۴: مخاطبان خود را جذب کنید

داشتن یک برنامه کامل و دقیق به تنهایی کافی نیست، باید از ذهنیت و شخصیت خریداران و مشتریان، نیازها وعلایقشان نیز باخبر شوید و با مشتریانی که هدف قرار داده‌اید، ارتباط برقرار کنید.

ببینید مشتریان‌تان کجا هستند؟ خودتان را نشان بدهید و به آن‌ها بگویید که برندی متعلق به آن‌ها هستید؛ همانی هستید که سلیقه و علاقه و نیازشان می‌خواهد (البته واقعا این طور باشید؛ مردم باهوش شده‌اند و گول زدن را تشخیص می‌دهند!!)

گام ۵: از این ۵ پل عبور کنید

برای برندسازی باید از ۵ پُل عبور کنید

آگاهی بخشی: مردم را از بودنتان آگاه کنید

درک کردن :تمام آن شخصیتی را که برای برندتان تعریف کرده‌اید، تمام تعهدات‌تان، آن چه ارائه می‌دهید و… را به مشتری بفهمانید تا مشتری شما را کامل بشناسد.

اعتماد:بعد از اینکه شناخته شدید، باید به شما اعتماد کنند و کالا یا خدمات برند شما را انتخاب کنند

وابستگی:اگر بعد از استفاده کالا یا خدمات برندتان به شما وابسته شدند که دیگر خیلی خوب است .

تداوم ارتباط با مشتری: خود به خود که قرار نیست دستاوردهایتان را تا ابد حفظ کنید! برای تداوم ارتباط با مشتریان‌تان و گسترش آن، برنامه‌ای داشته باشید

۸ نکته­‌ی طلایی زیر می‌تواند به شما برای طراحی یک برند موفق و فه کمکوق‌العاد کند

مردم چه حسی به برند شما دارند؟

شما حتی اگر راستگوترین بقّال دنیا باشید، باز هم نمی‌توانید قبول کنید ماست‌تان ترش است! آقای پل‌سی‌برانسون، رئیس یک شرکت بسیار موفق هم همین‌طور فکر می کند: «مهم نیست شما در مورد برند شخصی‌تان چه فکری می‌کنید. مهم میزان جذابیت این برند در نگاه مردم است. در نتیجه اولین قدم در ساخت و طراحی و پیشرفت برند شما، نظر مردم درباره‌ی آن است.»

برند خود را در گوگل جست‌و‌جو کنید، به نظر آقای برانسون، این روش خوبی برای ارزیابی است. به کمک یک گروه متمر‌کز از دوستان نزدیکتان این موضوع را بررسی کنید و یا از یک مشاور در زمینه‌ی مرتبط بخواهید به کمک روش «تحلیل ۳۶۰ درجه» (ارزیابی از چند منبع) موضوع را روشن کند. این روش، روشی بسیار مفید و قابل اتکا است.

یک وبسایت برای برند خود داشته باشید

جف بویاس، وبلاگ‌نویس، نویسنده، نظریه‌پرداز فضاهای دیجیتال و سخنران توصیه می‌کند: «حتما یک وبلاگ یا وبسایت در فضای مجازی برای خودتان داشته‌باشید. برای ارتقای محتوای آن تلاش کرده و به کمک این فضا با مخاطبانتان تعامل کنید. حتی می‌توانید با عضویت در لینکدین، فیس بوک، توئیتر، پینترست یا اینستاگرام، با آنها در ارتباط باشید و با استفاده از این شبکه‌های اجتماعی صدای برندتان را بلندتر به گوش مردم برسانید!»

«مهم‌ترین نکته این است که نباید ایده­‌آلیست باشید! فقط از جایی شروع کنید.»

یک برند خوب باید:

معتبر باشد.

منحصر‌به‌فرد باشد.

طراحی به‌یاد­ماندنی داشته‌ باشد.

شعاری متفاوت خلق کند که هدف شما و کاری که می­‌خواهید انجام دهید را نشان دهد.

مشتریان‌تان را ترغیب کند.

چیزی که نباید فراموش کنید تاثیر زیاد عواملی مثل بازاریابی محتوایی (یعنی تولید محتوا مطابق با سلیقه‌ و نیاز مشتریان)، حضور به عنوان نویسنده‌ی مهمان در سایر وبلاگ‌ها و شبکه‌سازی در فضای مجازی است.

حواستان باشد هر کاری می‌کنید قسمتی از برند شماست

 

برند شخصی شما قسمت بزرگی از همه‌ی قسمت‌های زندگی شماست. این موضوع حتی باید در لباس پوشیدن و همه‌ی فعالیت‌های مشترک با دوستان و همکارانتان خودش را نشان بدهد. اگر فرض کنیم یک برند مانند یک انسان است و تمام ویژگی‌های یک انسان را دارد، چه شخصیت انسانی را می‌توان به آن برند نسبت داد؟

 

یا اجازه بدهید به شکل دیگری بگوییم: اگر مردم، به برند ما به عنوان یک انسان نگاه کنند، مناسب است که آن را در قالب چه شخصیتی ببینند و بشناسند؟

 

شخصیت‌های انسانی، درونگرا هستند. برونگرا هستند. خلاق و ریسک پذیر هستند. محافظه کار و اهل تقلید هم هستند. شاد و زنده هستند. رسمی و مرده هم هستند. وحشی و رام نشدنی هستند. تابع و آرام هم هستند. هر صفتی را که به انسانی نسبت می‌دهیم می‌توانیم در مورد یک برند هم به کار ببریم. .

محتوای فضای مجازی یکی از چیزهای دیگری است که باید آینه‌ی تمام و کمال برندتان باشد، مثلا اگر برند شخصی من حاکی از همراهی با کارآفرین‌ها است، در رویدادهای مختلف فضای مجازی هم حرف‌ها و رفتارهای من باید همان کسی را به نمایش بگذارد که ادعا می‌کنم. خلاصه اینکه اگر تلاش کنید کسی باشید که واقعا نیستید، ماه پشت ابر نمی‌ماند و بالاخره معلوم می­‌شود.

ثابت‌قدم باشید

به حافظه‌تان رجوع کنید و ببنید در جایگاه یک مشتری، خودتان به کدام برندها وفادارتر بوده‌اید؟ احتمالا آن­ها آنقدر قابل‌اعتماد بوده‌اند که توانسته‌اند توجه شما را جلب کنند.

هنا فایشمن رئیس بازاریابی سایت مشهور هاب‌اسپات معتقد است: «همه‌ی ارتباطات و تلاش‌های یک برند خوب در زمینه‌ی بازاریابی و فروش باید نماینده‌ی کامل آن برند باشند.»

تلاش نکنید همه‌ی مشتریان را راضی کنید

هیچ‌وقت نمی‌توانی همه‌ی مشتریان را راضی کنی پس برای راضی کردن همه­‌ی آن­ها تلاش نکن فقط سعی کن بهترین برند ممکن برای گروه خاصی از مشتریانت باشی…» و من امروز به عنوان فردی که خودش صاحب کسب‌‌و‌کار است می‌دانم که نمی‌توانم همه کار انجام دهم. چنین چیزی حتی قابل انجام هم نیست.

هیچ‌وقت از این که خودتان باشید نترسید حتی اگر این کار نیازمند گفتن حرف‌هایی باشد که هیچ‌کسِ دیگر نگوید. همیشه به یاد داشته باشید، شما آنجا نیستید که همه را راضی کنید، هدف اصلی شما رشد برند خودتان و پیشرفت در این کار است و این موضوع مستلزم راضی‌ نگه‌ داشتن همه‌ی مشتریان نیست.

هر روز معتبرتر شوید

یادتان باشد هر کاری که شما می‌کنید باید بر اعتبار برندتان افزوده‌ شود. همه‌ی صاحبان برندهای برتر که اپل نیستند. برندهای غیرمشهورتری مثل آیکیا هم از آنجایی که هر روز بیشتر به چشم می‌آیند، موفق‌اند.

برای معتبر­ شدن می­‌توانید از خودتان چند سوال بپرسید:

چه چیزی کمک می‌کند محصول، خدمات و شرکت شما از سایر رقبا بهتر باشد؟

فرق تسهیلاتی که شما برای مشتری تولید می‌کنید با کاری که بقیه‌ی رقبا انجام می‌دهند، دقیقا چیست؟

منافعی که با استفاده از برند شما نصیب مشتری می­‌شود چطور می‌­تواند او را به استفاده‌­ی بیشتر از برند شما مایل کند؟

آیا چیزی که شما تولید می‌کنید دقیقا ارزش هزینه‌­ای که در ­برابرش از مشتریان می­‌گیرید را دارد؟

آیا شیوه­‌ی بازاریابی شما با نوع برند­تان هماهنگ است؟

با برندهای بسیار معتبر مرتبط باشید

رئیس اجرایی و موسس گروه بازاریابی زِن  می‌­گوید: «همان‌طور که دوستان ما نشان‌دهنده‌ی شخصیت ما هستند، برندهایی هم که با برند ما مرتبط باشند باعث قدرت و یا ضعف برند ما می‌شوند. بنابراین برندهایی را برای دوستی و همکاری انتخاب کنید که باعث می‌شوند برند شما معتبر­تر به چشم آید.»

در ایجاد آگاهی از برندتان زرنگ باشید

در نهایت اینکه می‌توانید با استفاده از تکنیک‌های خلاقانه، آگاهی مردم از برندتان را افزایش دهید. مثلا می توانید از این تکنیک‌ها استفاده کنید:

یک برنامه‌ی بازاریابی ارجاعی داشته باشید تا مشتریان فعلی، مشتریان جدید را به شما ارجاع دهند.

یک اینفوگرافیک یا داده‌نما طراحی کنید.

محتوای فری‌میوم  ارائه دهید (فری‌میوم یک استراتژی قیمت‌گذاری و کسب درآمد است که معمولا یک کالا مانند نرم‌افزار، رسانه، بازی یا خدمات وب به صورت رایگان‌افزار ارائه می‌شود ولی برای دسترسی به امکانات جانبی مانند امکانات ویژه، خدمات بیشتر و نمایش بهتر نرم‌افزار، از کاربر یا مصرف‌کننده پول گرفته می‌شود).

با کسب‌و‌کارهای محلی پروژه‌های مشترک به راه بیندازید.

روی ماشین‌تان تبلیغ شرکت‌تان را بچسبانید.

هدایا و اقلام رایگان به مشتریان بدهید.

در شبکه‌های اجتماعی خود مسابقه به راه بیندازید.

یک پادکست داشته باشید.

–تبلیغات پرداخت به ازای کلیک و کمپین‌های بازاریابی مجدد به راه بیندازید.

حالا می‌توانید با خیال راحت بنشینید و برندی فوق‌العاده‌ی خودتان را بسازید.

تعریف برند

تعریف برند مانند سفری است که در طی آن کسب‌وکارتان را کشف می‌کنید. این کار ممکن است دشوار، زمان‌بر و ناخوشایند باشد. در این مسیر، لازم است دست‌کم برای پرسش‌های زیر پاسخی مناسب بیابید:

مأموریت کسب‌وکار شما چیست؟

محصول یا خدمت شما چه ویژگی‌ها و مزیت‌هایی دارد؟

در حال حاضر، مشتریان شما چه نظری درباره‌ی کسب‌وکار شما دارند؟

تمایل دارید از طریق چه ویژگی‌هایی مشتریان‌ و کسب‌وکارتان را به هم پیوند دهید؟

تحقیق کنید. از نیازها، عادات و خواسته‌های مشتریان فعلی و بالقوه‌ی خود آگاه شوید. به آنچه گمان می‌کنید که می‌دانید اتکّا نکنید؛ بلکه مطمئن شوید.

از آنجا که برند سازی و توسعه‌ی استراتژی برند ممکن است پیچیده باشد، حتما از تخصص و دانش مؤسسات ارائه‌دهنده‌ی مشاوره‌ در زمینه برند سازی بهره ببرید. پس از اینکه برندتان را تعریف کردید، چگونه باید آن را به دیگران معرفی کنید؟ به توصیه‌های ساده‌ی زیر که آزمون خود را پس داده‌اند، توجه کنید.

یک لوگوی مناسب انتخاب کنید. لوگوی خود را در معرض دید همگان قرار دهید

.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =

بستن