استیلتکنولوژیصنعت فولاد

استنلس استیل

استنلس استیل

 استیل تکنولوژی صنعت فولاد فولاد

استیل ۸- ۱۸ :

سری ۳۰۰ استنلس استیل حدودا دارای ۱۸ درصد کرم و ۸ درصد نیکل می باشد. اصطلاح “۸ – ۱۸” برای گرید های ۳۰۲، ۳۰۳، ۳۰۴، ۳۰۵، ۳۸۴ و در کل گرید هایی با همین ترکیب شیمیایی اطلاق می گردد. در کل گرید های “۸-۱۸” در خواص مقاومت به خوردگی با هم خیلی متفاوت نیستند، و فقط در ترکیب شیمیایی با هم متفاوتند. ترکیب شیمیایی این گرید ها به گونه ای است که بتوانند در محیط های مختلف و در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاومت کنند. ” ۸ – ۱۸” از لحاظ مقاومت به خوردگی از سری ۴۰۰ قوی تر، و معمولاً غیر مغناطیسی و سخت شونده فقط از طریق نورد سرد می باشد.

استیل گرید ۳۰۴:

آلیاژ پایه است. گرید ۳۰۴ (۸-۱۸) یک فولاد آستنیتی با حداقل ۱۸ درصد کروم و ۸ درصد نیکل است، که حداکثر ۰٫۰۸ درصد نیز کربن دارد. این گرید غیر مغناطیسی (نگیر) است و با عملیات حرارتی نمی توان آنرا سخت کرد. برای بدست آوردن استحکام کششی های بالاتر باید از کارسرد استفاده کرد. ۱۸ درصد کروم موجود در این آلیاژ مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون آنرا فراهم می آورد. خواص متالورژیکی این آلیاژ بر پایه نیکل آن استوار است (۸ درصد) که سبب افزایش مقاومت به خوردگی در برابر مواد شیمیایی می شود.
این آلیاژ در برابر اکثر اسید ها مقاوم است و می تواند در برابر زنگ زدگی عادی مقاومت بکند، که البته همراه با کدر و تیره شدن است. ۳۰۴۴ می تواند خوردگی خوبی برابر مواد غذایی، محلول های استریلیزه کردن، اکثر مواد شیمیایی و رنگ های ارگانیک و طیف گسترده ای از مواد شیمیایی غیر ارگانیک داشته باشد. آلیاژ ۳۰۴ و یا یکی از زیر مجموعه های، بیش از ۵۰ درصد مصرف کل استنلس استیل در دنیا را شامل می شود. این گرید بدلیل توانایی مقاومت در برابر اسید های موجود در میوه ها، گوشت، شیر و سبزیجات جهت تولید انواع سینک ظرفشویی، میز، سماور، قهوه ساز، اجاق گاز، یخچال، بخار پز و غیره کاربرد دارد. همچنین از آن برای تولید لوازم قنادی، آشپزی، فنجان، قابلمه و ظروف استفاده می شود.

استیل گرید ۳۰۴ برای تجهیزات لبنی بسیار مناسب است. دستگاه های شیردوشی، منبع ها، دستگاه های هموژنیزه کننده، استرلیزه کننده و تانکرها همه از این آلیاژ ساخته می شوند. این آلیاژ همچنین در صنایع تولید آب میوه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در مصارف تهیه مواد غذایی، مانند کارخانه های صنایع غذایی، نانوایی های صنعتی و کشتارگاه ها، همه تجهیزات فلزی که در معرض روغن ها و چربی ها و اسید های حیوانی و گیاهی قرار دارند باید از گرید ۳۰۴ تولید شوند.

در محیط های دریایی چون این گرید خواص مقاومت به خوردگی و سایش بهتری از گرید ۳۱۶ دارد، برای تولید پیچ، مهره و واشر هم مورد استفاده قرار می گیرد. همچنان برای تولید فنر و اجزایی که نیاز به مقاومت به سایش و خوردگی از این گرید استفاده می شود.

ترکیب شیمیایی گرید عبارت است از:

Carbon: 0.08% max.
Silicon: 1.00% max.
Manganese: 2.00% max.
Chromium: 18.00-20.00%
Phosphorus: 0.045% max.
Nickel: 8.00-10.50%
Sulfur: 0.030% max.

استیل گرید ۳۱۶:

در محیط هایی که نیازمند مقاومت به خوردگی بیشتر از گرید ۳۰۴ هستند از گرید ۳۱۶ استفاده می شود. این گرید همانند ۳۰۴ آستنیتی و نگیر است، و با عملیات حرارتی قابل سخت شدن نیست. عنصر کربن حداکثر ۰٫۰۸ درصد باید باشد و نیکل مقداری بیشتر از ۳۰۴ است. تفاوت شاخص میان ۳۰۴ و ۳۱۶ عنصر مولیبدن است که حداکثر ۳% به ۳۱۶ افزوده می شود. مولیبدن مقاومت در برابر خوردگی این گرید را در برابر مواد خورنده شیمیایی، محلول ها و مخصوصاً در برابر کلرید ها بیشتر می کند. مولیبدن یکی از قویترین عناصر آلیاژی جهت جلوگیری از خوردگی است.
با وجود مولیبدن، می توان این گرید را در محیط های در معرض نمک های سدیم و کلسیم، محلول های هیپوکلریتی، اسید های فسفری، و محلول و اسید های سولفیدی استفاده کرد. همچنین تجهیزات مورد نیاز در اتاق عمل و جراحی از این آلیاژ تولید می شود. در مصارف دریایی نیز از این آلیاژ استفاده می شود، بغیر از پیچ و مهره هایی که نیاز به مقاومند به سایش دارند.

Carbon: 0.08% max.
Silicon: 1.00% max.
Manganese: 2.00% max.
Chromium: 16.00-18.00%
Phosphorus: 0.045% max.
Nickel: 10.00-14.00%
Sulfur: 0.030% max.
Molybdenum: 2.00-3.00%

گرید های دیگر استیل

آستنیتی(نگیر)

 • ۳۰۱: جهت کار سختی، میزان کرم و نیکل کمتری به نسبت ۳۰۲ دارد
 • ۳۰۲: گرید پایه سری ۳۰۰ می باشد. بیشترین مصرف را در استنلس های کرم-نیکلی و مقاوم به حرارت را دارد
 • ۳۰۳: میزان مقاومت به خوردگی این گرید کمتر از ۳۰۲ و ۳۰۴ است. عناصر فسفر و گوگرد جهت بهبود خواص ماشینکاری به این گرید اضافه شده است.
 • ۳۰۳Se: حاوی عنصر سلنیوم (Se) و فسفر است تا قابلیت ماشینکاری را افزایش دهد
 • ۳۰۵:دارای نیکل بیشتر می باشد تا خواص کار صختی را کاهش دهد.
 • ۳۰۹/۳۰۹s: کروم و نیکل بیشتری دارد تا خواص مقاومت به خوردگی و همچنین مقاومت در برابر پوسته شدن در دمای بالا را فراهم آورد. ۳۰۹s  دارای کربن کمتر است تا رسوب های کاربیدی کمتری تولید شود.
 • ۳۱۰/۳۱۰s: از ۳۰۹ نیکل بیشتری دارد، در نتیجه مقاومت در برابر پوسته شدن در دمای بالای بهتری دارد. ۳۱۰s  کربن کمتری دارد، تا از تولید رسوب های کاربیدی جلوگیری کند.
 • ۳۲۱: دارای تیتانیوم می باشد تا از تشکیل کاربید های کروم در جوشکاری جلوگیری کند.
 • ۳۳۰: نیکل بسیار بالای این گرید بهترین خواص مقاومت به خوردگی را در اکثر محیط های کوره ای بوجود می آورد. این گرید ضریب انبساط بسیار پایینی دارد و خواص چکش پذیری و استحکام بالایی دارد.
 • ۳۴۷-۳۴۸: این گرید حاوی عناصر کلمبیوم و تانتالیوم می باشد تا خواص جوشکاری را بهبود بخشد. این گرید در دماهای بالای ۴۰۰ درجه سیلیسوس کاربرد دارد.

فریتی(بگیر)

 • ۴۰۵: حاوی ۱۲ درصد کروم و آلومینیوم است تا از سخت شدن جلوگیری کند.
 • ۴۳۰: گرید پایه گروه فریتی می باشد. این گرید چکش پذیری بسیار بالا و مقاومت به خوردگی اتمسفری عالی دارند.
 • ۴۳۰F/430Se: گوگرد و سلنیوم جهت افزایش قابلیت ماشینکاری به این گرید ها افزوده شده است.
 • ۴۴۲: جهت افزایش مقاومت به پوسته ای شدن به این گرید کروم افزوده می شود.
 • ۴۴۶: میزان کروم بسیار بالایی دارد(۲۷ درصد) جهت  مقاومت بالا در برابر پوسته ای شدن. آلیاژهایی که بیش از ۳۰ درصد کروم دارند بسیار شکننده هستند.

مارتنزیتی(بگیر)

 • ۴۱۰: گرید پایه این نوع است. این گرید جهت استفاده عمومی مقاومت به خوردگی و حرارت استافده می شود. بوسیله عملیات حرارتی می توان این گرید را بهینه کرد و خواص مکانیکی مورد نیاز را بدست آورد. این گرید همواره مغناطیسی و اصطلاحاً بگیر است و می تواند آنیل شده، جهت نورد سرد و شکل دهی مورد استفاده قرار گیرد.
 • ۴۰۳: این گرید بسیار خاص و با کیفیت بسیار بالا می باشد. مصرف عمده آن تیغه و پره های توربین های بخار و کمپرسور های موتور جت است. این گرید مناسب جهت استفاده در محیط های پر تنش می باشد.
 • ۴۱۶/۴۱۶Se: بهینه شده گرید ۴۱۰ می باشد که با افزوده شدن عنصر گوگرد یا سلنیوم، خاصیت ماشینکاری بهتری دارد.
 • ۴۲۰: این گرید را می توان از طریق عملیات حرارتی تا ۵۰۰ برینل سخت نمود که در این شرابط بهترین خواص مقاومت به خوردگی را هم دارد.
 • ۴۳۱: این گرید دارای نیکل بیشتری است و خواص مقاومت به خوردگی بهتری از ۴۱۰، ۴۱۶، ۴۲۰ و ۴۴۰ را دارد.
 • ۴۴۰C: بیشترین میزان سخت شوندگی را در میان گرید های قابل عملیات حرارنی دارد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

بستن