استان فارسایران گردیجاذبه های استان فارسگردشگری

استان فارس نگین تمدن ایران (بخش دوم) کازرون , جهرم , لار , داراب

جاذبه های گردشگری استان فارس :کازرون جهرم لار و داراب

کازرون

تنگ چوگان

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

تنگ چوگان، تنگه‌ای در نزدیکی شهر باستانی بیشاپور در  ۲۵کیلومتری شمال شهر کازرون است. رود شاپوردر جهت شمال شرقی به جنوب غربی ، از وسط آن می گذرد و نقش برجسته های ساسانی در اطراف آن است.

تنگ چوگان محل بازی سنتی چوگان، توسط شاهان ساسانی بوده است و شامل سه روستای تنگ چوگان بالا، پایین و وسطی است.

تنگ چوگان در دل خود گنجینه‌ای بی‌نظیر از آثار و حجاری‌های دوره ساسانیان را جای داده و به همراه طاق بستان در کرمانشاه ونقش رستم و نقش رجب در نزدیکی تخت جمشید یکی از محوطه های تاریخی با ارزش آن دوره به شمار می آید.

این دره علاوه بر ۶ نقش برجسته مربوط به شاپور اول و بهرام اول و دوم، مجسمه عظیمی از شاپور اول به ارتفاع ۶ متر را در غار شاپور، که در ارتفاعی نزدیک به ۸۰۰ متر از بستر رودخانه قرار دارد در خود جای داده است.

نقش برجسته های این تنگه نسبت به سایر نقوش دوره ساسانی بزرگتر و شلوغ‌تر می‌باشند به گونه‌ای که ۳ تا از این نقش برجسته ها بیش از ۳۰ متر مربع مساحت داشته و در هر نقش پیکر بیش از ۳۰ نفر تراشیده شده است که تنها نقش برجسته صحنه شکار خسرو پرویز در طاق بستان کرمانشاه با آنها قابل قیاس است.

در این تنگه ۶ نقش برجسته کنده شده که تقریبا همگی نزدیک به ورودی آن و در فاصله‌ای کمتر از ۵۰۰ متر از شهر باستانی بیشابور قرار دارند. اگر از سمت بیشابور به این تنگه وارد شوید ۴ عدد از این نقش برجسته‌ها در شمال و سمت چپ و دو تای دیگر در جنوب و سمت راست قرار دارند.

غار شاپور اول ساسانی

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

غار شاپور در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شهر کازرون در انتهای تنگ چوگان و در چهار کیلومتری شهر بیشاپور، مهمترین پایتخت ساسانیان، در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و دهانهٔ آن حدود ۳۰ متر می‌باشد. در دهانهٔ این غار مجسمهٔ شاپور قرار گرفته‌ است و به همین دلیل این غار به نام شاپور معروف شده‌ است.

مجسمهٔ شاپور با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال کماکان پابرجا می‌باشد و تنها مجسمهٔ باقی‌مانده از دوران باستان است که حدود ۷ متر ارتفاع دارد. در ابتدا به نظر می‏ رسد مجسمه شاپور  را پس از ساخته شدن از جای دیگری بدین مکان آورده باشند، ولی با دقت بیشتر آشکار می‏ شود که بر اثر تراشیدن یک ستون سنگی و کاملاً طبیعی موجود در غار پدید آمده است. سر تندیس کاملاً سالم ولی دو دست آن شکسته‌ شده است. برای مدت‏های طولانی و نامعلوم  این مجسمه واژگون شده بود تا این که در سال ۱۳۳۶ خورشیدی توسط نیروهای ارتش  در جای خود قرار گرفت و پاهای شکسته آن با بتون بازسازی شد.

دریاچه پریشان کازرون

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

دریاچه فامور یا پریشان یکی از زیباترین و بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین ایران وخاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. این دریاچه به نامهای مور، پریشان و فامور نیز شناخته شده‌است.

مساحت آن ۴۳۰۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح آب‌های آزاد ۸۲۰ متر است. حوزه آبریز آن ۵/۲۶۶ کیلومتر مربع است و بیشترین مساحت را در اردیبهشت ماه دارد. این دریاچه در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی ثبت گردیده‌است و در تقسیم بندی مناطق جزء منطقه حفاظت شده محسوب می‌گردد.

نرگس زارهای کازرون

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

نرگس زارهای شهرستان  کازرون با مساحتی حدود ۶۵ هکتار یکی از جاذبه های گردشگری کازرون به شمار می رود که در زمان کشت این محصول جلوه خاصی را به شهرستان می بخشد.

اطراف کازرون مملو است از گل های نرگس و نرگس زارهای متعدد. گل های نرگس کازرون از طراوت و مرغوبیت خاصی برخوردار است که گونه های متعددی همچون نرگس شش پر، شهلا و معمولی را شامل می شود که از میان آنها نرگس شهلا به جهت داشتن زیبایی و بوی ویژه مشهور است.

دشت برم کازرون

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

دشت برم در فاصله ۳۰ کیلومتری شرق شهر کازرون و در مسیر جاده جدید کازرون به شیراز است و از جمله جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان کازرون به شمار می آید.

جنگل های انبوه از درختان بلوط به همراه گل های شقایق در اواخر زمستان و فصل بهار و زمستان برفی در این منطقه آن را بهشتی زیبا در فارس تبدیل نموده است.دشت برم، بزرگ ترین دشت بلوط ایران است.این دشت همچنین در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت ماه مملو از گل های وحشی شقایق می شود.

معبد آناهیتا بیشاپور

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

معبد آناهیتا از بناهای مشهور شهر باستانی بیشاپور در شهرستان کازرون است.

این بنا به صورت مکعبی است که هر یک از اضلاع آن نزدیک ۱۴ متر است و از سنگ‌های تراشیده شده با ابعاد مختلف و بدون ملات به صورت دو جداره ساخته شده است. این بنا با الهام از سبک معماری دوره هخامنشی ساخته شده است که به وسیله بست‌های آهنی به یکدیگر قفل و بند شده‌اند. معبد آناهیتا فاقد سقف مسطح بوده است.

معبد بیشاپور سمبل یک پرستشگاه آب است و می‌توان آن را جایگاه نوازش  آب دانست. یعنی تنها عنصری از عناصر چهارگانه که به الهه ناهید منسوب است. نماد جانوری این ایزدبانو به شکل گاو می‌باشد که در اطراف معبد، به صورت قرینه یکدیگر قرار گرفته است.

کاروانسرای میان کتل

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان کازرون و در منطقه « دشت ‌برم » پس از ورود به روستایی با همین نام و حرکت به سوی « کتل‌ پیرزن » با طی مسافتی حدوداً ۵ کیلومتر به بقایای کاروانسرایی زیبا به نام « میان‌ کتل » می‌ رسیم که در بین مردم به کاروانسرای « شاه‌ عباسی » نیز معروف است .کاروانسرای میان کتل دقیقا در منطقه حفاظت شده گوزن زرد ایرانی قرار دارد.

این بنا از بقایای آثار دوره‌ ی قاجاری متأخر است و بر روی تپه‌ ای مشرف به دشت سرسبز و زیبای برم ،

باغ نظر کازرون

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

باغ‌ نظر نام باغ و محله‌ای است که خواجه علی‌قلی‌خان‌افشار در سال ۱۱۵۰ هجری قمری، در جنوب غربی شهر کازرون فارس و به فاصلهٔ کمی از شهر احداث کرده که با گسترش شهر اکنون درون شهر قرار گرفته است.

باغ  نظر باغی است که براساس مستندات تاریخی قدمتی حداقل ۳۰۰ساله دارد. مساحت باغ نظر را نیز ۳٫۵ تا ۵ هکتار نوشته اند، و درختان آن عموماً مرکبات، به خصوص درخت نارنج، بکرایی، انار و خرما است.

جذابیت چشمگیر درختهای نارنج موجود در باغ نظر تا بدان حد بوده که تقریبا در تمامی متون و مستندات تاریخی که در خصوص این باغ وجود دارد، اشاره های مکرر و قابل توجهی به عطر بهارنارنجهای آن شده است. از جمله فرصت الدوله شیرازی در کتاب “آثار عجم”، محمدحسین رکن زاده در کتاب “فارس و جنگ بین الملل”، صدرالسادات کازرونی در کتاب “آثارالرضا” و برخی دیگر از اسناد نوشته شده توسط برخی دیگر از پژوهشگران و مورخان از جمله مستنداتی هستند که مستقیما در خصوص پیشینه تاریخی و همچنین توصیف عطر دل انگیز بهار نارنجهای این باغ و حضور حکام و والیان و برخی از چهره های سرشناس تاریخی در آن اشاره کرده اند.

قرار گرفته است . کاروانسرای میان ‌کتل در مسیر جاده قدیم کازرون ‌ـ ‌شیراز قرار دارد که از زمان نادر شاه افشار به علت رونق بندر بوشهر به عنوان یک بندر نظامی ، بسیار مورد استفاده قرار می ‌گرفته است .

روستای دوان – ماسوله فارس

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

روستای دوان در دوازده کیلومتری شمال کازرون و در دامنه‌ی کوهی از رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد.

روستای دوان به ماسوله فارس معروف است. ماسوله نامیدن دوان از آن جهت است که این روستا در منطقه کوهستانی واقع شده و زمین‌های آن در دامنه تپه‌ها و به صورت پلکانی بنا شده است. آب و هوای معتدل، وجود تاکستان‌های بسیار و گویش کهن فارسی از ویژگی‌های این روستاست.

پیرامون قدمت تاریخی این روستا (چه پیش از اسلام و به خصوص در زمان ساسانیان و چه پس از آن) مقالات زیادی ارائه شده است. وجود گورستان‌های متعدد، ته ستون‌ها، یک بنای احتمالاً ساسانی در داخل روستا، کتیبه‌هایی به خط کوفی، قلعه‌ی دختر این روستا و آرامگاه علامه دوانی، جزء اسناد تاریخی آن محسوب می‌شوند.

حسن شهرت دوان علاوه بر دانشمندان بزرگ گذشته و متخصصین و تحصیل کردگان امروز آن که در اقصی نقاط عالم پراکنده اند، برمی گردد به تاکستان وسیع آن که سالانه مقادیر زیادی انگور و مویز و کشمش از آن برداشت می شود.

مجموعه باستانی بیشاپور

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

مجموعه بیشاپور شامل شهر باستانی بیشاپور، تنگ چوگان و سایر نقوش برجسته و کتیبه ها، غار و مجسمه شاپور ساسانی، معبد آناهیتا، مسجد دوران اسلامی، مدرسه دوران اسلامی، مسجد جامع بیشاپور، آتشکده بیشاپور، تالار تشریفات شاپور، کاخ به والرین، ایوان موزائیک، قلعه دختر بیشاپور و سایر قسمت هاست.

بیشاپور زمانی پایتخت ساسانیان بوده و توسط اعراب و سپس ابوسعید شبانکاره ویران گشت و مردمش به کازرون آمدند.

منطقه باستانی بیشاپور مشتمل بر سه بخش اصلی است:

۱٫شهر بیشابور

۲٫قلعه (دختر) با نقش برجسته‌های ساسانی.

۳٫دره رودخانه بیشاپور.

در این ناحیه آثار دیگری مانند قلعه دختر، قلعه پسر و نقش‌های تنگ چوگان قابل اشاره هستند.

برخی تک اثرهای به جای مانده از شهر باستانی بیشاپور عبارت‌اند از:

•معبد آناهیتا

•کاخ والرین

•ایوان موزائیک

•ستونهای سنگ یادبود بیشاپور

بیشاپور توسط کوه، رودخانه، دیواره‌های قلعه و خندق محافظت می‌شده‌است.

بیشاپور در کنار جاده شاهی روزگار باستان واقع شده است.

جاده شاهی در دوره هخامنشیان «‌تخت جمشید» و «استخر» را به شهر باستانی «شوش» و در دوره ساسانی شهر «‌گور» و «‌بیشاپور» را به «تیسفون» مقر امپراتوری ساسانی وصل می‌کرده است.

صرف نظر از اینکه خاستگاه دولت ساسانی سرزمین فارس بوده، آب فراوان، هوای مساعد، زمین های حاصلخیز، چشمه ها و موانع طبیعی و قرار گرفتن در مسیر جاده شاهی، باعث شد شاپور پس از پیروزی بر والرین (امپراطور روم) این محل را برای بنای شهری که نام خود را برآن نهاد، انتخاب نماید.

جاذبه های گردشگری استان فارس :

جهرم

غار سنگ شکن جهرم- بزرگترین غار دست ساز جهان

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

این غار به اسامی غار سنگ شکن، غار سنگ تراشان، غار سنگ شکنان معروف است و اهالی جهرم به آن غار سنگ اشکنان هم می گویند.

غار سنگ شکن در جنوب شرقی شهر جهرم و در زیر تپه های البرز کوه واقع است. این غار یکی از نادرترین شاهکارها در تاریخ کهن ایران زمین است. این غار ‌اکنون دارای ۱۲ مدخل ورودی و طول ۲۰۰ متر است و عرض آن از ۶۰ تا ۱۳۰ متر متغیر است که در مجموع مساحتی در حدود ۲۰ هزار متر مربع را پوشش می‌دهد. فاصله این غار تا شهر جهرم ۳ کیلومتر است.

جنس سنگ کوه در وسط آهکی و در بالا و پایین شامل سنگی سخت می شود که کندن آن مشکل است. جنس سنگهای آهکی نیز در قسمتهای مختلف غارمتفاوت می باشد و همین علت عمیق شدن بعضی از قسمتهای غار و همچنین نازک شدن بعضی از ستونها می شود.

سنگ‌تراشان جهرمی این غار را برای تفریح نساخته‌اند، بلکه هدف آنها، برداشت سنگ برای امرار معاش بوده است، ولی با تیشهٔ سنگ‌شکن خود، جاذبه‌ای زیبا خلق کرده‌اند که به یکی از بزرگ‌ترین غارهای دست‌ساز جهان تبدیل شده و میراثی است بسیار زیبا با چشم‌اندازی دیدنی. سنگ‌شکنان هنگام برداشت سنگ برای جلوگیری از تخریب غار بعد از چند متر پیشروی، ستون‌هایی به‌جای گذاشته‌اند که این امر، موجب زیبایی دوچندان غار شده‌است.

قدمگاه  جهرم – آتشکده جهرم

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

آتشکده قدمگاه جهرم که به نام قدمگاه جهرم و آتشکده جهرم نیز شناخته میشود، در نزدیکی محله ی علی پهلوان و در دامنه ی شمالی کوه البرز  بر روی تپه ای کوچک و به شکل ساختمانی است که قدمتش به دوران ساسانیان میرسد و دارای چشم انداز زیبای شهر می باشد. گفته می‌شود که قدمگاه‌ها از معابد آناهیتا به شمار می‌روند که ویژه زنان بوده‌اند.

این بنا شباهتی به شبستانهای مسجد داشته و شامل یک عده طاق های رو به شمال است. در قسمت وسط در پشت طاق های فوق محوطه ی سرپوشیده شبیه چار سوق بازار وجود دارد و در همین قسمت است که بر روی قلعه سنگی نقشهایی حجاری شده و در نتیجه نام قدمگاه را به کلیه ی این ساختمان داده است. در بالای درگاه یکی از اطاقهای شرقی در داخل بنا سنگی نصب گردیده و اشعاری از حکیم سرائی شاعر معروف جهرم بر روی آن نوشته شده است .

پارک کوهسار دره نمین

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

پارک کوهسار یکی از وسیع ترین پارکهای جنوب فارس می باشد و به سبب محیط طبیعی و دلنواز و منطقه وسیع و امکان توسعه فراوانش در آتیه ای نزدیک به جرات میتوان عنوان زیبا ترین پارک جنوب کشور را به

آن اختصاص داد. این پارک وسیع در دهانه کوههای سرفراز جهرم در دره نمین جهرم واقع شده است. دره نمین در جنوب شهر جهرم قرار دارد.

مردم جهرم این پارک را بعنوان پارک بالا نیز می شناسند. بدلیل واقع شدن در دره نمین از این پارک بعنوان پارک دره نمین نیز یاد میشود.

پارک کوهسار مشرف به شهر جهرم است و چشم اندازی بسیار زیبا و دلپذیر دارد. مناظر طبیعی این پارک واقعا دیدنی هستند. از خصوصیات پارک کوهسار این است که محوطه فوق العاده وسیعی دارد.

غار وراء جهرم

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

وراء در فارسی میانه به معنای دژ، قلعه، بلندا، کنار، پهلو آمده است. پیشینه تاریخی غار وراء به چهار دوره تاریخی تقسیم می‌شود. دوران باستان تا زمان ساسانیان، دوران ساسانیان تا اسلام، دوران پس از اسلام و دوران معاصر.

۱-  دوران باستان تا زمان ساسانیان :

غارهایی که دارای هفت حوضچه بوده و در بلندای کوه قرار گرفته باشند، نیایشگاه مهر هستند. هفت عدد مقدس آیین مهر است. مهرپرستان در هنگام خشک‌سالی، دعا و نیایش برگزار می‌کرده‌اند. می‌توان گفت با توجه به این که غار در جهت برآمدن خورشید قرار داشته است، از آن برای نیایش بامدادی سود می‌برده‌اند و مراسم قربانی نمودن گاو را برگزار می‌کردند.

۲- دوران ساسانیان تا دوران اسلام :

در این دوران آثار مجسمه مهر زدوده شده اما مهر به صورت یک فرشته مورد نیایش مردم بوده است.

۳- دوران پس از اسلام تا دوران معاصر :

این غار با داشتن موقعیت سوق‌الجیشی مناسب و ایمنی کافی و همچنین آب گوارایی که از سقف غار می‌چکد، ( یادآور نیایشگاه چک‌چک در نزدیکی اردکان یزد) به همراه جانوران و پرندگان شکاری دره مجاور، کوک‌ویش، و کشتزارهای دیم، تخته‌بش‌کار، محل سکونت کوهی‌ها و عیاران بوده و مزار چند کلانتر پهلوان در نزدیک رودخانه وجود دارد.

۴-  دوران معاصر :

در دوران معاصر این غار مورد استفاده شکارچیان بوده که متاسفانه از سوی ایشان آسیب‌هایی به غار وارد شده است. اما در سال ۱۳۲۰-۱۳۱۶ نخستین دوره بازسازی آن آغاز شد. هم اکنون نیز با همیاری مردم نیکوکار جهرم، کار بازپیرایی غار و پیرامون آن توسط کوهنوردان درحال انجام است.

بازار زندیه جهرم

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

بازار جهرم یکی از بناهای تاریخی اواخر دورهٔ زندیه در شهر جهرم است. از این بنا به‌عنوان خواهر دوقلوی بازار وکیل شیراز نام برده می‌شود. بازار از نوع بازارهای صلیبی است که یک چهارسوق در وسط آن وجود دارد. این بنا دارای چندین کاروانسرا، مسجد و حمام متصل به خود است.

بازار جهرم به وسیله حاج محمدحسین خان جهرمی در اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه ساخته شده است.

این بازار از ارزنده‌ترین و بهترین نمونه‌های معماری دوره زندیه محسوب می‌شود، به طوری که گنبد مرتفع چهارسوق آن از نمونه‌های جالب و کم‌نظیر طاق‌زنی است.

بازار جهرم ۳ کاروانسرای تقریبا مخروبه و یک چهارسوق وسیع و زیبا دارد. نور این بازار در گذشته از طریق دریچه‌های تعبیه شده در بالای حجره‌ها تامین می‌شده است.

روستای بهجان

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

روستای زیبای تاریخی بهجان از توابع بخش سیمکان شهرستان جهرم، روستایی بسیار زیبا و و با طبیعتی بسیار دیدنی است که در ۸۵ کیلومتری شهرستان جهرم و ۳۵ کیلومتری میمند فارس قرار داشته و از مرکز استان تا شیراز(از طریق راه ارتباطی میمند فارس) کمتر از ۱۲۰ کیلومتر است.

ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۲۷۱ متر است.

قدمت روستای بهجان به بیش از ۱۵۰۰ سال می‌رسد. با طبیعتی بکر و دست نخورده که جلوه‌ای خاص را به منطقه بخشیده است. با وجود کوهستانی بودن اما آب و هوایی بسیار معتدل و دلپذیر دارد و به همین خاطر انواع و اقسام درختان و گیاهان و محصولات و میوه‌های گرمسیری و سردسیری از خرما و موز گرفته تا برنج و چای و انگور از خاک زرخیز آن به عمل می‌آید.

آب آن از بهترین آب‌های آشامیدنی استان و منابع طلایی آب و وجود چشمه‌ساران متعدد آن علاوه بر جلوه بخشیدن به منطقه باعث تغذیه آب آشامیدنی بخش پشت پر سیمکان نیز شده است. در روستای بهجان، چشمه‌ساری معروف به نام «باغ شهرجن» جاریست که در تابستان به حدی خنک است که به سختی میتوان دست در آن فرو برد و نگه داشت و در زمستان نیز به حدی گرم است که به راحتی می شود استحمام کرد.

منطقه جنگلی چاتیز یا چاه تیز جهرم

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری  منطقه جنگلی چاتیز یا چاهتیز از مهمترین و دیدنی ترین جاذبه های طبیعی جهرم و استان فارس بشمار می آید. جنگل چایز در فاصله ۳۵ کیلومتری در جنوب شرق جهرم در جاده جهرم به لارستان  واقع شده است.

تفاوت آب و هوا و اختلاف درجه گرما در نقاط مختلف کشور ، انتشار درختان جنگلی و تقسیمات جغرافیایی ویژه

گیاهی را سبب شده است.

جهرم جزء نواحی گرمسیری و حاره محسوب می‌شود و دارای جنگلهای تُنک و کم پشت  از گونه درختان

نواحی گرمسیری است .جنگلهای گرمسیری و نواحی خشک بیابان شامل درختان کُنار، کُهور، بادام کوهی (آلوک) و

اُکالیپتوس بنه، اَلُوک، گَوَن که به طور طبیعی در منطقه می رویند می باشد .

منطقه چاتیز جهرم که در کنار دیواره ای از کوهستان واقع شده از جمله جنگلهای گرمسیری است .

طول عمر بسیاری از درختان این منطقه به قرنها میرسد. منطقه ای سرسبز و با صفا که تفرجگاهی مشهور برای اهالی جهرم و حومه و کلا برای مردمان استان فارس محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری استان فارس :

لارستان

قلعه اژدها پیکر لارستان

قلعهٔ اژدهاپیکر در شهرستان لارستان بر روی تپه‌ای در جانب شمالی شهر می‌باشد. بین این تپه و تپه‌ای که «قلعهٔ نارین» بر روی آن ساخته شده، دره ای تنگ وجود دارد که مسیر رودخانهٔ خشکی (رودخانه فصلی) به نام رودخانه وروند می‌باشد.

آثار ساختمان سد مسقف بین دو تپه نیز تا به امروز اندکی باقی است. قدمت آثار و بقایای آن به دورهُ ساسانی می‌رسد .استحکامات و تأسیسات داخلی آن چنان محکم و استوار بوده‌است که در قدیم آن را طلسم کیانی می‌نامیده‌اند.
برفراز این کوه چاهی از دلسنگ تراشیده شده که به دولاب مشهور است و در بارهُ آن داستان‌ها و افسانه‌های بسیاری گفته می‌شود.
قلعه اژدها پیکر یکی از قلاع قدیمی لار است و چون به شکل اژدها می‌باشد به این نام معروف شده است.

قبر مادر نادر شاه :
در ضلع شرقی قلعه اژدها پیکر، بر روی یک سطح مرتفع مشرف به شهر لار، بقایایی از یک ساختمان به جا مانده که به قبر مادر نادر شاه مشهور است.

بازار قیصریه لار

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری
بازار قیصریه در شهرستان لار واقع شده‌است. این بازار یک مجموعه نفیس و پرتنوع معماری قدیم ایران است. جلوه‌های بارزی از شیوه‌ها و شگردهای معماری گذشته، از پیش از صفویه، تا قاجاریه در این مجموعه تاریخی بچشم می‌خورد و با آنکه غبار صدها سال بر رخسار آن نشسته‌است، استحکام و قدرت بافت آن کمترین آسیبی ندیده‌است.

این معنی را بازار قیصریه لار و کاروانسراهای پیرامون آن با زلزله‌های مهیبی که مغرورانه از سر گذرانده‌اند، بی‌آنکه خدشه‌ای بپذیرند، اثبات کرده‌اند.

باغ نشاط لارستان

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

باغ نشاط در داخل شهر قدیم لار در کنار رودخانه خشک و در ضلع شمالی پل عباسی قرار گرفته است.
این عمارت در وسط باغی به نام نشاط قرار دارد و هم باغ و هم عمارت هر دو به نام نشاط مشهور هستند. عمارت از ساختمانهای مختلفی تشکیل شده است.
عمارت باغ نشاط در دوره صفویه مرکز حکومت لار بوده است.
مساحت این باغ حدود یک هکتار و پوشیده از درختان کنار و نخل است. عمارت اصلی باغ نشاط، در سه طبقه بنا شده و ارتفاع ایوان آن به ۲٫۵ متر می رسد.
در وسط شاه نشین عمارت، منفذی ۸ ضلعی جهت نورگیری و تهویه هوای زیرزمین قرار دارد. زیرزمین این عمارت در سالهای اخیر به عنوان زورخانه سنتی مورد استفاده قرار میگرفت.
بنا دستخوش تحولات زیادی شده است و طبقه دوم و بادگیر آن به صورت کامل تخریب شده است.
عمارت با گچبریهای زیبا، مقرنس و حوضهای هشت گوش در میان نخلستان، همراه با عمارت حمام و عمارت زاویه دراویش شکل گرفته است.
حمام باغ نشاط :
حمام باغ نشاط، در بخش شمالی باغ نشاط قرار دارد و احتمالا تاریخ بنای آن همزمان با عمارت اصلی و مقارن با دوران افشاریه بوده است.
حمام با سقف هلالی و ستونهای سنگی مارپیچ و آهک بری های زیبا معماری جالب توجهی دارد.
فضای داخلی حمام شامل بخش های مختلف از جمله گرمخانه و خزینه است و نیز بر دیوارهای آن نقوش تزیینی و خطوط نستعلیق بسیاری ترسیم شده است.
نقاشیهای دیواری این حمام با ظرافت خاصی کشیده شده است.

بقعه پیر سرخ لار

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

آرامگاه پیرسرخ در جنوب غربی شهرقدیم لار در محله کوریچان واقع شده است.
قدمت این بنا به دوران صفویه میرسد.
گرچه امروزه بخش عمده آن ویران شده، معهذا یکی از اماکن مقدس لار می باشد. این بنا با ستونهای دوسوم عمودی در گوشه ها، احتمالا قبلا مفروش بوده است. روی برخی از دیوارها، در طرف بیرونی هنوز آثار نقش و نقوش دیده می شود. روی پایه بسیار باریک روی هر دیوار بیرونی، سنگ کاری باریکی مشاهده می شود که از سه ردیف کار شده است.

آب انبار دهان شیر لار

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

قدمت آب انبار دهن شیر نیز به دوران صفویه باز می گردد و به دلیل این که در زبان لاری به لوله کشی آب وشیر آب نصب شده برآن به اختصار شیر می گویند به دهن شیر معروف شده است.
دهن شیر به جایی اطلاق میشود که درزمانهای گذشته در کنار بعضی از برکه های بزرگ به صورت زیر زمینی با پله های زیاد به ته برکه نزدیک میشد ومعمولا آب قسمت پایین برکه خنکتر بود و مردم در تابستان از این آب استفاده می کردند.
آب انبار دهان شیر از بناهای قدیمی و زیبای لار است که در شرق ورودی بازار قرار دارد.

جاذبه های گردشگری استان فارس :

داراب

آتشکده آذرخش داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

آتشکده‌ی آذرخش یکی از آتشکده‌های خاموش ایران است. نامهای دیگر این آتشکده مسجد سنگ ومسجد سنگی می باشد. این آتشکده در پنج کیلومتری جنوب‌شرقی شهر داراب، در دامنهٔ کوه ساخته‌شده است. سازه‌ای شگفت‌انگیز با نمای چلیپا(صلیبی شکل) .

مساحت این آتشکده ۴۲۰ مترمربع است که یکپارچه از کوه تراشیده شده است.

بخشی از سقف این سازه باز است و در زیر آن حوض کم‌ ژرفایی است. در بیرون این سازه، اتاق کوچکی در کوه ساخته شده که گویا جایگاه نگهبان آتشکده بوده‌است.

آسیاب سنگی داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری  در قسمت شمالی مسجد سنگی یا آتشکده آذرخش دارابگرد، آسیاب سنگی بزرگی قرار دارد که در دل کوه ساخته شده است.  این آسیاب دارای دو استوانه سنگی عظیم در بالای کوه است که از طریق آنها آب مورد نیاز آسیاب تامین می شده است. دو جوی سنگی و ساروجی در دامنه کوه قرار دارند که چندین کیلومتر مسیر پرفرازو نشیب را در بالای کوه طی می کنند و آب را به آسیاب می رسانند.

چندین حلقه چاه سنگی در بالای کوه برای برقراری توازن در انتقال آب ایجاد کرده اند که طول برخی از

آبشار کاسه رود (فورگ)، داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی داراب و در دل کوههای سر به فلک کشیده، چشمه کاسه رود جاری است. کاسه رود در دره ای به نام دره فورگ جریان دارد که در مسیر این دره آبشارهای متعددی ایجاد کرده است.

آبشار کاسه رود با گذشتن از بستر ۴ کیلومتری مسیرش به زیباترین پل هوایی کشور میرسد. پلی که دارای چهار دهانه ۳۵ متری و ارتفاع ۸۴ متر به صورت قوسی بین دو تونل به طول های ۳۵۸ متر و ۲۷۸ متر قرار دارد و جنس آن از بتون بوده و روی آن از پلاستیک فشرده هم استفاده شده است.

کاسه رود غنی و پر آب با چشمه های بالا دست نیز ترکیب می گردد و بخشی از اراضی دشت حاصلخیز فورگ را سیراب می کند.

به این دو چشمه نریون و ماریون یا چسته و بلیون نیز می گویند. چشمه پنجعلی که نیزار های درهم پیچیده آن را در برگرفته اند از دیگر جاذبه های کاسه رود است و تک درخت نخل پنجعلی که داغ آتش بر پیکر دارد، همچنان پابرجا و استوار مانده است.

کاسه رود گاه با سقوط از آبشارهای بلند می غرد و گاه با گذشتن جوی های کم شیب. آب شیرین و گوارا و خنک کاسه رود خزه های سبز رنک و چسبیده به سنگ را سیراب می کند و به کام پرسیاوشان آویزان به سنگ ها خوش می آید. کاسه رود چشمه ای روان است که نیزار های پر پشت و درختان بید ریشه در عمق جانش دارند.

بازدید آبشار کاسه رود  که از جاذبه های طبیعی بسیار زیبای داراب می باشد را به علاقمندان گردشگری توصیه می نماییم.

بیش از ۱۵ .متر است. این آسیاب از حیث بنا و ساختمان در نوع خود در ایران بی نظیر است و قدمت آن

تنگ رغز داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

تنگ رغز داراب نام تنگه یا دره‌ای است در بخش فسارود، در ۲۵ کیلومتری شمال غربی شهر داراب در منطقه ای بنام حسن آباد، در جنوب شرقی استان فارس که از شمال به شهرستان‌های نی‌ریز و استهبان، از غرب به شهرستان فسا، از جنوب به شهرستان لار و زرین دشت و از شرق به استان هرمزگان محدود می شود.

رغز به معنای راه بکر و لغزنده است. دره رغز به طول تقریبی ۴ کیلومتر در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ، ۶۴ آبشار و یکصدحوضچه طبیعی را در خود جای داده است که تنها ۱۴ آبشار و آبگیر دره جنوبی مورد توجه عموم مردم و کوهنوردان بوده است و با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع ۳۵ متر دره جنوبی به بن بست می رسد. منطقه سرچشمه رغز نیز که از مسیر دیگری پیمایش می‌گردد، جنگلی زیباست که محل آغاز آب رغز است.

به عصر ساسانیان می رسد.

آبشار فدامی داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

در فاصله ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق داراب  و در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می جوشد و به پیش می آید نام این آبشار زیبا فدامی است این آبشار در منطقه فورگ (فرگ) و در شهر فدامی در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله میزبان تعداد کثیری از علاقمندان به طبیعت است.

یکی از وی‍ژگی های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورند. ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده ۱۰ تا ۱۵ متر است.

سرچشمه آبشار شور فدامی در ۵۰۰ متری آن است و وجود نخل های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی

لایزنگان داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

لایزنگان روستایی است کوهستانی که از شمال به شهرستان نی ریز، از جنوب به روستای نوایگان و قلعه بیابان، از شرق به کوهستان بخش رستاق و از شمال غرب به روستاهای شکرویه و مروارید متصل می‌باشد و در جنوب شرقی استان فارس وشرق داراب قرار دارد.

روستای لایزنگان به ماسوله زیبای جنوب مشهورست.

روستای لایزنگان به طور کامل شرایط و اوضاع جوی و اقلیمی یک نقطه میان کوهی را دارا است و از نقاط سردسیر شهرستان محسوب می‌گردد. آب وهوا در این روستا در فصل زمستان بارانی وبرفی است و در فصل تابستان هوا نسبتا خنک است.

مردم لایزنگان مردمی مهمان نوازند و از مهمانانی که در تابستان به انجا می آیند به خوبی پذیرایی می‌کنند.

روستای لایزنگان یکی‌ از بزرگترین تولید کنندگان عمده گل محمدی در استان فارس و ایران است و بالغ بر ۵۰۰۰ هکتار گلستان دیم محمدی و حدود ۵۰۰ هکتار گل محمدی آبی وجود دارد.

آن افزوده است. عرض آبشار شیرین فدامی که در گذشته به ۸۰۰ متر می رسید و عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شد، به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه کشاورزان بالادست اکنون به ۲۰۰ متر رسیده است.

شهر باستانی دارابگرد

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

دارابگرد نام یکی از پنج شهرستان ایالت پارس در ایران قدیم بوده است. به آن داراگرد و دارابجرد نیز گفته می‌شده ‌است.

درفاصله ۶کیلومتری شهرفعلی داراب آثارشهرتاریخی دارابگرد، نخستین پایتخت سلسله ساسانیان ویکی ازقدیمی‌ترین شهرهای ایران باستان قراردارد. این شهرکه قدمت آن به عصر هخامنشیان می رسد، درمیان دشت وسیع و حاصلخیز هشیوار به دلیل شرایط امنیتی آن زمان واهمیت شهر به صورت مدور بنا گردیده است وازاین جهت در ردیف اولین شهرهای مدور داخل فلات ایران محسوب می گردد.

شعاع دایره این شهر برابر با ۱۰۲۰ متر و دارای مساحت اندکی بیش از ۳۲ کیلومتر مربع بوده است.

پیرامون شهردیوار مخروطی عظیمی از گل رس و سنگ و ملاط آهک ساخته شده که ارتفاع آن به بیش از۱۰متر می رسد این دیوار درطول زمان دچار فرسایش شده وارتفاع آن اکنون در حدود ۷ متر است. وجود ماده چسبنده ای درمیان ملاط و گل به کار رفته در دیوار سبب شده با گذشت بیش از ۲۶۰۰ سال این دیوار با تخریب کم پابرجا واستوار باقی بماند.

روستای نوایگان داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

این روستا دارای اسامی چون نوکان، نودایجان، نوایگان بوده است. قدیمی ترین آثار باستانی آن در ضلع شرقی موسوم به قلعه پیکان قرار دارد که آثار آن احتمالابه دوره سفال نخودی برمی گردد.

روستای نوایگان در فاصله ۴۹ کیلومتری جنوب شرق شهر داراب واقع شده است. اگر جاده داراب به حاجی آباد را انتخاب کنید، درمیانه راه به مسیر روستای نوایگان خواهید رسید.

روستای نوایگان سرزمین گل، انجیر، بادام و گردو است. تولید انجیر از باغات دیم و گل محمدی، این روستا را به یکی از قطب های تولید انجیر وگل محمدی در فارس تبدیل کرده است.

مسجد جامع داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

قدیمی ترین بنای شهر فعلی داراب، مسجد جامع این شهر می باشد  که دارای چهار برج تنومند و یازده ضلعی متساوی الاضلاع می باشد .

روی برج ها با آجر خانه بندی و روی آن ها با خط کوفی آیات قران نگاشته شده است .

پیرامون شبستان مسجد راهرویی قرار دارد که به وسیله دهلیز هایی به هم ارتباط دارند.

تنها مسجد جامع چهار مناره ای جهان، یکی از چهار بنای شاخص شهر داراب میباشد .

این بنای تاریخی درمرکز شهرداراب در محله بازار واقع شده ودر زمان شاه طهماسب یکم صفوی مرمت شده است واز این رو قدمت بنا به دوره صفوی تعلق ندارد. همچنین فضای بزرگ مسجد پوشیده از درختان تنومند خرما، پرتقال و نارنج است .

این بنا بخاطر سبک معماری متفاوتش نسبت به سایر مساجد، دارای سبک هندی است و آنرا شبیه به آرامگاه اعتمادالدوله طهرانی درآگرای هند ونیز خدای خانه مسجد جامع عتیق می دانند .

آتشکده آذرجو، داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

این آتشکده در ده کیلومتری غرب داراب قرار دارد و به سبک چهار تاقی با گنبد ساخته شده است. آوار دیوارهای این آتشکده را تا نصف گرفته است و گنبد آن ریخته است. کنار آتشکده کوه سنگی حفره سیاه و همچنین چشمه طبیعی بزرگی به نام اغلان قز که به معنی دختر و پسر می باشد، قرار دارد.

بنا به روایت مروج الذهب مسعودی این آتشکده به دستور اشو زرتشت بنا شده است. زرتشت به یستاف شاه دستور داد تا آتش مقدس جمشید را بیابد و یستاف شاه آنرا در خوارزم یافت و به دارابگرد آورد و در آنجا آتشکده ای بنا نمود و آتش مقدس را در آن نگه داری و سپس شهر خرم دارابگرد را بنا نمود.

از سال ۳۳۲ هجری قمری نام آن به آتشکده آذرجو تغییر کرد. همانند همهٔ چهارتاقی‌های روزگار ساسانی دارای پلانی مربعی است. این سازهٔ تاریخی خاموش از لاشه‌سنگ با ملاط گچ دست‌کوب ساخته‌شده‌است. بدنه داخل اثر، گچ‌اندود بوده که پهنای لایه‌های گچی آن ۵ سانتیمتر است.

چشمه گلابی داراب

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری

چشمه گلابی در ۱۷ کیلومتری جاده قدیم داراب به شیراز در منطقه فسا رود قرار دارد. آب چشمه گلابی از تشکیلات آهکی شمال دشت داراب که کوه نمک در وسط آن قرار دارد، سر چشمه می گیرد.

در ۴ کیلومتری چشمه گلابی چشمه شور قرار دارد. این دو چشمه به همراه شماری از چشمه های دیگر تامین کننده آب شهر داراب هستند. علت نامگذاری چشمه به چشمه گلابی شکل خاص آن است که شبیه میوه گلابی است.

چشمه گلابی از مکانهای گردشگری قابل توجه استان فارس می باشد که علاقمندان زیادی را به خود جلب می نماید.

چشمه گلابی برای مردم داراب از اهمیت خاصی برخوردارست، چرا که یکی از منابع اصلی تامین آب شهر داراب می باشد.

با توجه به آب و هوای گرمسیری داراب خصوصا در فصل تابستان، سپری کردن اوقاتی در این مکان زیبای طبیعی خالی از لطف نبوده و خاطرات خوشی را برای علاقمندان رقم خواهد زد.

نقش برجسته شاپور دارابگرد

استان فارس ایران گردی جاذبه های استان فارس گردشگری جاذبه های گردشگری  در چهار کیلومتری جنوب داراب در دامنه کوهی به نام پهنا ، نقش برجسته ای از دوران ساسانیان وجود دارد که بیانگر پیروزی شاپور اول بر امپراتوران روم است.

در این نقش شاپور سوار بر اسب در وسط سنگ نگاره تمام رخ دیده میشود و سه امپراتور رومی در جلوی او قرار دارند.این نگاره در بالای چشمه آب و برکه ای پر از نی قرار دارد.

این نگاره ۹٫۱۰ در ۵٫۴۰ متر است شاپور اول هنگام پیروزی بر قیصر والرین حدود ۶۳ سال سن داشته است. این نگاره بلافاصله پس از پیروزی کنده شده است. در این نگاره شاپور تاج همیشگی خود را ندارد و تاجی شبیه تاج پدرش اردشیر اول بر سر دارد.

دست چپ شاه بر سر والرین است و در دست راستش چیزی مسطح و چهارگوش دارد. اسب به زیبایی تمام توسط هنرمند حجاری شده است. زیر پای اسب یک قیصر رومی افتاده است. پشت سر شاه ۱۸بلند پایه ایرانی ایستاده اند. سمت راست شاه یعنی مقابل او رومی ها هستند.

مقابل او قیصر رومی ایستاده و سر خود را به پایین انداخته و متفکر به نظر میرسد. قیصر دیگری به سوی شاپور می شتابد ودستهای خود را ملتمسانه به سوی شاپور دراز کرده است. قیصری که زیر پای اسب افتاده است گوردیان سوم است که در سن ۱۹ سالگی در میشه در کرانه فرات کشته شده است.

در این نگاره نیز به اقتضای سن کم او بدون ریش است. قیصری که شاپور بر سرش دست میکشد فیلیپوس عرب است که پس از مرگ گوردیانوس صلح را به مبلغ نیم میلیون دینار از شاپور خریداری کرد. پیمان صلح در سال ۲۴۴ میلادی بسته شد. قیصر سوم والرین است که در سال ۲۶۰ میلادی در ادسا اسیر شاپور شده است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫۱۰ نظرها

  1. با سلام و احترام
   از بازدید جنابعالی از سایت سپاسگذاریم و خرسندیم که مورد توجه شما قرار گرفته
   چنانچه پیشنهاد و یا انتقادی داشته باشید خوشحال خواهیم شد ما را در جریان گذاشته و راهنمایی بفرمایید
   در آینده نزدیک سیستم تبلیغات سایت آغاز خواهد شد و مایه خوشحالیست در خدمت شما باشیم
   با ما همراه باشید
   با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 12 =

بستن