تکنولوژینرم افزارهای برتر

اتودسک رویت Revit Autodesk

رویت  revit  Autodesk Revit

 Revit  Architecture

 

تکنولوژی نرم افزارهای برتر  نرم افزار

 

اتودسک رویت

Revit Autodesk

تاریخچه نرم افزار رویت

شرکت Charles River Software در ۳۱ اکتبر سال ۱۹۹۷ در شهر نیوتن ایالت ماساچوست توسط Leonid Raiz و Irwin Jungreis تاسیس شد که توسعه دهندگان اصلی نرم افزار Pro/Engineer شرکت PTC بودند که یک نرم افزار طراحی مکانیک بود. هدف از تاسیس این شرکت، وارد کردن قدرت مدل سازی پارامتریک نرم افزار Pro/Engineer به صنعت ساختمان سازی بود (شرکت PTC در گذشته سعی کرده بود نرم افزار تازه خریداری شده Reflex را در بخش ساخت و ساز تبلیغ کند، اما با شکست مواجه شده بود). Raiz و Jungreis با سرمایه گذاری شرکت های Atlas Venture و North Bridge Venture Partners، چندین توسعه دهنده نرم افزار و معمار استخدام کردند و شروع به توسعه نرم افزار Revit با زبان C++ در پلتفرم Microsoft Windows کردند. در سال ۱۹۹۹، آنها Dave Lemont را به عنوان CEO، Jon Hirschtick، موسس نرم افزار Solidworks و Arol Wolford، موسس شرکت CMD Group را به عنوان اعضای هیات مدیره استخدام کردند.

از همان ابتدا قرار بر این بود که نرم افزار Autodesk Revit به معماران و دیگر مهندسان ساختمانی اجازه دهد با ساخت یک مدل سه بعدی پارامتری که شامل طراحی هندسی و غیرهندسی و اطلاعات ساخت و ساز است، یک ساختمان را طراحی کنند و نقشه های آن را بسازند. این مفهوم بعدها به عنوان مدل سازی اطلاعات ساختمان یا BIM شناخته شد. در آن زمان چندین نرم افزار دیگر مانند ArchiCAD و Reflex اجازه کار با یک مدل ساختمان مجازی سه بعدی را می دادند و اجازه می دادند مولفه های مستقل توسط پارامترها کنترل شوند (مولفه های پارامتری). دو تا از تفاوت های مهم Revit این بود که مولفه های پارامتری آن توسط یک ویرایشگر خانواده گرافیکی ساخته می شدند، نه توسط یک زبان برنامه نویسی و همچنین تمام روابط بین مولفه ها، نماها و علامت گذاری ها توسط مدل ضبط می شدند، بنابراین تغییرات اعمال شده روی مدل بطور خودکار روی تمام مدل اعمال می شدند تا مدل همواره به روز باشد. برای مثال، حرکت دادن یک دیوار باعث آپدیت شدن دیوارهای مجاور، زمین و سقف ها می شود، مکان و مقدار اندازه گذاری ها و یادداشت ها را اصلاح می کند، محیط کف زمین که در زمان بندی ها گزارش شده است را تنظیم می کند، نماهای برشی را از نو می کشد و غیره تا مدل همواره آپدیت باشد و تمام نقشه ها هم با آن هماهنگ شوند. مفهوم وابستگی دو طرفه بین مولفه ها، نماها و اندازه گذاری ها تا چندین نسخه بعد یک ویژگی منحصربفرد برایRevit شناخته میشد.

این راحتی در انجام تغییرات باعث شد که نام آن را Revit بگذارند که اختصاری از Revise-It می باشد. نرم افزار رویت دارای یک موتور انتشار تغییر پارامتری است که بر پایه یک تکنولوژی جدید، یعنی پارامترهای محتوا محور بود که بیشتر از پارامترهای متغیر و تاریخ محور که در نرم افزارهای CAD مکانیکی استفاده میشدند، مقیاس پذیر بود. اصطلاح مدل ساختمانی پارامتری به این دلیل مورد استفاده قرار گرفت که نشان دهد تغییرات اعمال شده روی پارامترها، کل مدل و اسناد مربوط به آن را کنترل می کنند، نه فقط مولفه های انفرادی را.

نام این شرکت در ژانویه سال ۲۰۰۰ به Revit Technology Corporation تغییر یافت و Revit 1 در پنجم آوریل سال ۲۰۰۰ عرضه شد. این نرم افزار به سرعت پیشرفت کرد و ورژن های ۲، ۳، ۳٫۱، ۴ و ۴٫۱ به ترتیب در آگوست ۲۰۰۰، اکتبر ۲۰۰۰، فوریه ۲۰۰۱، نوامبر ۲۰۰۱ و ژانویه ۲۰۰۲ عرضه شدند.

 

نرم افزار رویت در ابتدا تنها به صورت اجاره ماهانه عرضه میشد و امکان خرید آن وجود نداشت. فرایند مجوزدهی توسط یک فرایند کاملا خودکار کنترل میشد که در آن زمان یک نوآوری محسوب میشد، زیرا برای خرید دیگر نرم افزارهای طراحی، نیاز به دخالت انسان و انتقال دستی کدهای اعتباری بود.

شرکت Autodesk که به خاطر محصولات AutoCAD خود معروف است، در سال ۲۰۰۲ شرکت Revit Technology Corporation را به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید باعث شد تحقیق، توسعه و بهبود بیشتر نرم افزار راحت تر صورت گیرد. شرکت اتودسک از سال ۲۰۰۴ به بعد چندین نسخه از نرم افزار رویت را عرضه کرده است. در سال ۲۰۰۵، Revit Structure و در سال ۲۰۰۶،Revit MEP معرفی شد. بعد از نسخه ۲۰۰۶، نام Revit Building به Revit Architecture تغییر یافت.

از Revit 2013 به این طرف، رشته های مختلف این نرم افزار در یک محصول به نام Revit ترکیب شدند.

در سال ۲۰۱۳، Revit LT تبدیل به جدیدترین نسخه Revit در بازار شد. این یک نسخه سبک از Revit است که برخی از ویژگی های آن مانند رندر کردن و محیط های چند کاربری از آن حذف شده است.

شرکت اتودسک مجموعه های طراحی ساختمان را به فروش می رساند که هر کدام حاوی بخش های مختلف بسته های نرم افزاری هستند. نرم افزار Revit در مجموعه های Premium  و Ultimate قرار گرفته است.

با عرضه Revit 2015، شرکت اتودسک پشتیبانی از ویندوزهای ۳۲ بیتی را متوقف کرد.

با پلتفرم رویت، شرکت اتودسک سهم چشمگیری در بازار BIM دارد، البته به همراه شرکت Nemetschek (سازندگان ArchiCAD، AllPlan و Vectorworks) و شرکت Gehry Technologies برای نرم افزار Digital project مبتنی بر CATIA.

 

تکنولوژی نرم افزارهای برتر  نرم افزار

 

Autodesk Revit چیست ؟  

اتودسک رویت (به انگلیسی: Autodesk Revit) نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان است که برای استفادهٔ مهندسان معمار، عمران و تأسیسات کاربرد دارد و برای مدل‌سازی سه‌بعدی و ترسیم جزئیات ساختمانی استفاده می‌شود.

 

دلیل نام‌گذاری نرم افزار Autodesk Revit :

این نرم‌افزار به علت قدرت بالای خلق اثر در نرم‌افزارهای مهندسی از ریشهٔ revitalization :به معنای حیات بخش و زندگی آفرین و revitalize: به معنای تجدید حیات و قدرت و زندگی تازه دادن (به)، باز زنده ساختن گرفته شده است.

 

توانایی ها نرم افزار Autodesk Revit :

این برنامه به کاربران توان طراحی ساختمان و سازه و مولفه‌های آن به صورت سه بعدی، یادداشت و علامت گذاری با عناصر دوبعدی و دسترسی اطلاعات ساختمانی از پایگاه داده‌های مدل ساختمان را می‌دهد.

رویت قادر به گردآوری اطلاعات و مدل سازی ساختمان به گونه‌ای ۴ بعدی (قابلیت مدیریت مالی و هزینه تولید و مصرف بر پایه زمان علاوه بر ترسیم سه بعدی را  ۴D BIMمی‌نامند) با ابزاری برای طرح‌ ریزی و ردیابی طبقات مختلف در شیوه زندگی ساختمان، از مفهوم تا ساخت و ویرانی پس از آن است. رقیب اصلی نرم‌افزار رویت در بازار تکلا استراکچرز و آرشیتکچرال دسکتاپ می‌باشد.

 

محصولات نرم افزار Autodesk Revit

از زمان خریداری رویت ، شرکت اتودسک سه نسخه از رویت را برای مقاصد مختلف طراحی ساختمان ارائه کرده است:

Revit Architecture (معماری رویت )، برای طراحان معماری و ساختمانی، با اسم رسمی (Revit Building)

Revit MEP، برای مهندسین مکانیک، برق و لوله کشی

Revit Structure برای مهندسین و طراحان سازه.

Revit One Box به عنوان بخشی از محصول سال ۲۰۱۳ معرفی شد. این بسته ابزاری شامل همه سه شاخه رویت در یک بسته بوده و بخشی از بسته های سوئیت طراحی ساختمانی و نسخه آلتیمیت به شمار می رود.

معرفی نرم افزار Revit Architecture :

نرم افزار معماری Revit ویژگی های بسیار برجسته ایی دارد و امکان دسترسی آسان به ابزارهای حرفه ایی برای مدلسازی freeform و طراحی پارامتریک را مهیا می کند. در Autodesk Revit Architecture روند انجام پروژه براساس مدل اطلاعاتی ساختمان BIM (Building Information Model) است .

نرم افزار Revit Architecture ، یک نرم افزار ترسیم و طراحی نقشه های معماری و ساختمانی است . که سیستم ترسیم در آن به صورت مدلسازی همزمان ۲ بعدی و ۳ بعدی به صورت هوشمند است (Building Information Modeling).

این نرم افزار توسط شرکت Autodesk تولید کننده نرم افزار Autocad طراحی شده است.در ۳ سال گذشته بسیاری از شرکتهای ساختمانی در کشورهای توسعه یافته (آمریکا ، کانادا ، کشورهای اروپایی و استرالیا) به استفاده از این نرم افزار روی آورده اند و ترسیم نقشه های ساختمانی در نرم افزار Autocad را کنار گذاشته اند.

 

تکنولوژی نرم افزارهای برتر  نرم افزار

 

ویژگیهای Revit Architecture Autodesk :

چند ویژگی مهم این نرم‌افزار به شرح زیر است:

سادگی و سرعت یادگیری آن

افزایش سرعت و دقت ترسیم و همچنین تغییر نقشه‌ها

ترسیم همزمان ۳بعدی و ۲ بعدی نقشه‌های ساختمان

“تبدیل” سریع نقشه‌های فاز ۱ به نقشه‌های فاز ۲

“ارتباط “همزمان نقشه‌های معماری با نقشه‌های سازه و تأسیسات و اعمال همزمان تغییرات بین این نقشه‌ها

“حذف” خطاهای انطباق نماها و پلانها و مقاطع

امکان انجام مطالعات اقلیمی (نور و سایه) بر روی ساختمان

امکان تعریف استانداردهای ساخت در تجهیزات ساختمان

محاسبه متره ساختمان و ” تغییر سریع ” آن در صورت تغییر نقشه‌ها

قابلیت ارتباطی با دیگر نرم‌افزارهای BIM از طریق IFC و نیز اتوکد، Dmax۳ (ورودی و خروجی)

امکان طراحی حجمی و تبدیل آن به نقشه‌های اجرایی

معرفی نرم افزار Revit Structure Autodesk :

نرم افزار Revit Structure یکی از نرم افزارهای کمپانی Autodesk برای ادغام ساختار متریال های فیزیکی با یک مدل تحلیلی به منظور آنالیز موثر ، طراحی و مستند سازی از آن طرح به کار می رود. مهندسین سازه قادر خواهند بود تا نقشه های طراحی شده خود در نرم افزارهای AutoCAD را در این نرم افزار Import کرده و یا حتی یک پروژه جدید را شروع کنند. با استفاده از این نرم افزار مهندسین سازه می توانند به برآورد و جمع آوری بودجه ، تخمین میزان نیروی کار مورد نظر ، برآورد نوع مصالح لازم و مواردی از این دست بپردازند

یکی از نیازهای مهندسان محاسب و طراحان ساختمانی ایجاد یک طرح کلی و یا ساختاری از ساختمان مورد نظرشان می باشد که بر اساس آن می توان به برآورد و جمع آوری بودجه ، تخمین میزان نیروی کار مورد نظر ، بر آورد نوع مصالح لازم و مواردی از این دست پرداخت .

نرم افزار AutoCAD Revit Structure Suite 2010 می تواند به راحتی چنین طرحی را از یک ساختمان ایجاد کند .

برخی از خصوصیات نرم افزار Autodesk Revit Structure :

بهترین نرم افزار موجود در بازار در رابطه با Building Information Modeling -BIM

استفاده از رابط کاربری نرم افزار اتوکد

امکان فراهم کردن امکان آنالیز از طریق ترکیب مدل فیزیکی مولتی ماتریال با یک مدل مستقل

امکان افزودن بسیاری از ریزه کاری های جزیی به طرح

امکان طراحی دو بعدی و سه بعدی

ابزراهای مستند سازی

جزئیات ساختمانی

امکان پشتیبانی از چندین فرمت فایل

امکان کار گروهی بر روی یک پروژه

ابزار های آنالیز

ابزارهای رسم پارامتریک

در زیر به معرفی مختصر برخی از این امکانات و توانمندی های Autodesk Revit  پرداخته ایم :

روند طراحی : برای طراحی در این برنامه ، شما ابتدا حجم کلی ساختمان را می سازید و سپس به آسانی با جانمایی و بهینه سازی اجزا و عناصر ساختمان ( دیوار ها ، ستون ها ، درب ها ، پنجره ها و … ) و همچنین ترکیب معمارانه آنها طرح مورد نظر خود را خلق می کنید.

ترسیمات: کار ترسیم شما بسیار راحت است چرا که با انتخاب تراز هر طبقه ، نقشه ای دو بعدی از عناصر موجود بر مبنای مقیاسی که تعریف کرده اید در اختیارتان قرار می گیرد

جداول مقادیر و برآورد ها : یکی دیگر از قابلیت های منحصر به فرد این نرم افزار بحث متره و برآورد پروژه می باشد .

مستند سازی: برای انضباط در آلبوم نقشه ها می توانید استاندارد شرکت خود را برای چیدمان شیت ها و ضخامت خطوط و مقیاس های نقشه ها لحاظ کنید .

تبادلات: ارسال و وارد کردن فایل های اکثر نرم افزارهای کاربردی مهندسی معماری به این برنامه از قابلیت های منحصر به فرد این محصول شرکت Autodesk است.

تحلیل انرژی : در این نرم افزار می توانید مدل ساختمان خود را از نظر دریافت و ذخیره انرژی برای رسیدن به شرایط ایده آل مورد تجزیه و تحلیل و اصلاحات قرار دهید.

تصاویر سه بعدی: برای تهیه تصاویر سه بعدی داخلی و خارجی لازم است شما ابتدا دوربین را در موقعیتی جاگذاری کنید و با تعیین و تنظیم نور های طبیعی و مصنوعی رندر مورد نظر خود را ایجاد کنید

گردش مجازی: شاید باور کردنی نباشد، برای تهیه یک انیمیشن فقط مسیری برای گردش در طرح ترسیم می کنید و با بهینه سازی دوربین و سرعت حرکت آن یک انیمیشن حرفه ای از پروژه خود تهیه می نمایید.

 

تکنولوژی نرم افزارهای برتر  نرم افزار

 

کاربرد و موارد استفاده از نرم افزار  Autodesk Revit  :

از نرم افزار Autodesk Revit می توان به عنوان یک ابزار قوی برای همکاری بین رشته های مختلف طراحی ساختمان استفاده کرد. رشته های مختلفی که از نرم افزار رویت استفاده می کنند، از دیدگاه های منحصربفردی به این نرم افزار روی می آورند. هر یک از این دیدگاه ها روی تکمیل کردن کار مربوط به آن رشته تمرکز دارند. شرکت هایی که از این نرم افزار استفاده می کنند، در ابتدا فرایند روند کاری کنونی را بررسی می کنند تا تعیین کنند آیا به چنین ابزار همکاری پیچیده ای نیاز است یا خیر.

 نحوه کار نرم افزار  Autodesk Revit :

همه سه محصول رویت (معماری، سازه و MEP) از فایل های با پسوند .RVT برای ذخیره سازی مدل های BIM استفاده می کنند. معمولا، یک ساختمان با استفاده از اشیاء ۳ بعدی برای ایجاد دیوارها، کف ها، پشت بام، سازه، پنجره ها، درها، سیستم های الکتریکی و سایر اشیاء مورد نیاز ساخته می شود. این اشیاء پارامتری – اشیاء ساختمانی ۳ بعدی (مانند پنجره ها و درها) و اشیاء ۲ بعدی (مانند بست ها) – خانواده(Family) نام داردند و در فایل های .RFA ذخیره می شوند، و در صورت نیاز وارد پایگاه های داده RVT می شوند.

یک مدل رویت یک فایل پایگاه داده منفرد است که به صورتی های مختلفی که برای کار طراحی مفید اند ارائه می شود. این ارائه ها می توانند طرح ها، بخش ها، ارتفاع ها، گوشه ها و برنامه ها باشند. از آنجایی که تغییر در هر ارائه از مدل های پایگاه داده به یک مدل مرکزی اعمال می شوند، تغییرات ایجاد شده در یک ارائه از مدل (برای مثال یک طرح) به سایر ارائه ها از مدل ها تعمیم داده می شوند. بدین ترتیب، طرح ها و برنامه های رویت همیشه از لحاظ اشیاء ساختمانی نشان داده شده در طرح ها هماهنگ هستند.

وقتی پروژه ای میان چندین کاربر به اشتراک گذاشته می شود، یک فایل مرکزی ایجاد می شود که کپی اصلی پایگاه داده را بر روی یک سرور فایل در شبکه اداری نگهداری می کند. هر کاربر بر روی یک کپی از فایل مرکزی کار می کند (که به آن فایل محلی گفته می شود)، که بر روی ایستگاه کاری کاربر ذخیره شده است. رویت مجوزهای دسترسی به اشیاء را با قفل کردن آنها در فایل مرکزی مدیریت می کند، تا این اطمینان حاصل شود که فقط یک کاربر اجازه دسترسی به آنها به صورت همزمان را دارد. کاربران می توانند به صورت دوره ای تغییرات ایجاد شده خود را با فایل مرکزی هماهنگ سازی کرده و تغییرات اعمال شده از سوی سایر کاربران را نیز دریافت کنند.

مقاصد مختلفی که با یکدیگر بر روی یک پروژه به کار گرفته می شوند پایگاه های داده پروژه مختص خود را ایجاد می کنند و لینکی به آنها در سایر پایگاه های داده برای تایید ایجاد می کنند. رویت می تواند چک کردن تداخل انجام دهد، که در صورتی که اجزای مختلف ساختمان در حال اشغال یک فضای فیزیکی یکسان هستند این امر را شناسایی می کند. وقتی نصب به صورت صحیح برنامه ریزی شود می تواند اطلاعاتی به منظور تایید جنبه های کارکردی ساختمان هم ارائه دهد. برای مثال، سطح اشغال برای مساحت اتاق، همچنین بارهای الکتریکی و تهویه.

رویت یکی از انواع مختلف نرم افزارهای BIM است که از استانداردهای IFC بر پایه XML هم پشتیبانی می کند، و توسط سازمان buildingSMART ایجاد شده است. این نوع از فایل استفاده از یک جریان کاری بر پایه BIM را برای یک مشتری یا پیمان کار عام ممکن می سازد. از آنجایی که IFC یک قالب غیرمالکیتی و قابل خوانده شدن توسط انسان است، قابل دستیابی بوده و با سایر پایگاه های داده هم همخوانی دارد، مانند نرم افزارهای مدیریت تجهیزات.

 

تکنولوژی نرم افزارهای برتر  نرم افزار

 

مدل سازی در  Autodesk Revit :

محیط کاری نرم افزار Autodesk Revit به کاربران اجازه می دهد تمام ساختمان ها یا مونتاژها (در محیط پروژه) یا اشکال سه بعدی انفرادی (در محیط ویرایشگر خانواده) را ویرایش کنند. می توان از ابزارهای مدل سازی با اشیای پیش ساخته جامد یا مدل های هندسی Import شده استفاده کرد.

البته نرم افزار رویت یک مدل ساز NURBS نیست و همچنین قابلیت ویرایش اضلاع یک شیء را ندارد، به جز بعضی از اشیای خاص مانند سقف ها، دال ها و زمین یا محیط مجتمع.

دسته های مختلفی از اشیا که اصطلاحا در Revit به آنها” family یا خانواده “گفته می شود, وجود دارد که به سه گروه تقسیم می شوند:

 (System Family) : خانواده های سیستمی از قبل توسط اتودسک ساخته شده اند و شخصی سازی آنها محدود است.

مانند دیوارها، زمین ها، بام ها و سقف ها که در داخل پروژه ساخته می شوند.

 (Lodabel family) : خانواده ها یا اجزای قابل لود را می توان از اول ساخت.

مولفه هایی که با ابزارهای ابتدایی (Extrusion، Sweep و غیره) به صورت مجزا از پروژه ساخته شده اند و برای استفاده در پروژه لود شده اند.

 (Model In Place Family) : خانواده های در محل که مانند خانواده های قابل لود هستند را نمی توان در خارج از پروژه ای که در آن ساخته شده اند ذخیره سازی کرد. که ابزارهایی مشابه مولفه های قابل لود شدن دارد.

فرم های primitive برای ساخت اشیای قابل لود شدن

یک کاربر باتجربه می تواند خانواده های واقع گرایانه و دقیق از مبلمان گرفته تا لوازم روشنایی بسازد و همچنین مدل های موجود را از برنامه های دیگر باز کند. خانواده های رویت را می توان به عنوان مدل های پارامتری به همراه اندازه گذاری و خصوصیات ساخت. این کار به کاربران اجازه می دهد یک مولفه را با تغییر دادن پارامترهای از پیش تعریف شده مانند ارتفاع، عرض یا تعداد، اصلاح کنند. با این روش، خانواده یک شکل هندسی تعریف میکند که توسط پارامترها کنترل می شود و ترکیب های پارامترها را می توان به عنوان یک Type ذخیره کرد و هر نمونه از Type هم می تواند دارای انواع مختلفی باشد. برای مثال، یک درب گردان می تواند یک خانواده باشد. می تواند دارای Type هایی باشد که اندازه های مختلف را توصیف می کنند و خود مدل ساختمانی نمونه هایی از آن Type ها را در دیوارها قرار می دهد که پارامترهای نمونه ای می توانند جنس درب را منحصرا برای هر نمونه از درب مشخص کنند.

گرچه نرم افزار Autodesk Revit به طور پیش فرض دارای تعدادی خانواده است، اما آنها محدود هستند، بنابراین کاربران ممکن است نیاز داشته باشند خودشان تعدادی خانواده بسازند یا از روشگاه های آنلاینی مانند Plansort، Bimbandit یا Andekan آنها را  خریداری کنند. تعدادی از وبسایت ها مانند Revitcity، Augi و NationalBimlibrary، خانواده هایی را به صورت رایگان عرضه می کنند.

در سال ۲۰۱۱، افزونه Dynamo به صورت بتا عرضه شد که اجازه میداد رفتار مولفه ها از طریق یک رابط کاربری درگ و دراپ به طور مستقیم برنامه ریزی شود. طرز کار این افزونه مانند طرز کار زبان برنامه نویسی Grasshopper 3D روی اشیا در Rhinoceros 3D است.

 

تکنولوژی نرم افزارهای برتر  نرم افزار

 

رندر با نرم افزار Revit Autodesk :

وقتی کاربر یک ساختمان، مدل یا هر نوع شیء در نرم افزار Autodesk Revit می سازد، ممکن است از موتور رندر Revit استفاده کند تا یک تصویر طبیعی تر به جای مدل هندسی ایجاد کند. برای این کار می تواند از یک ابزارهای مدل پیش ساخته مانند دیوار، زمین و غیره استفاده کند، یا مدل ها، دیوارها و متریال خودش را بسازد. در Revit 2010 تعداد زیادی متریال های پیش ساخته وجود دارد که هر کدام از آنها را می توان مطابق میل کاربر تغییر داد. کاربر همچنین می تواند با یک متریال ساده شروع کند. اینگونه کابر می تواند چرخش، اندازه، مقدار روشنایی و شدت بافت ها، map های Gloss (یا همان ShineMap)، Map های شفافیت، map های انعکاس، Map های انعکاس مورب، Map های سوراخ و Bump Map ها را تعیین کند و یا اینکه map ها را کنار بگذارد و از اسلایدرها برای هر یک از ویژگی های بافت ها استفاده کند.

رندر بر پایه  ابر با نئون ( Clear with Neon ) توسط پلاگین آزمایشی Project Neon که در Autodesk labs واقع شده است، در مرحله بتا قرار دارد و به کاربر اجازه می دهد تصاویر خود را به جای کامپیوترهایشان، از طریق اکانت Autodesk رندر کنند. مدل های Revit را همچنین می توان مستفیما به Autodesk 3DsMax (نسخه های ۲۰۱۳ به بعد) متصل کرد تا پروژه های رندر و انیمیشن سازی به صورت پیشرفته تر شوند و در عین حال بیشتر متریال ها و اطلاعات اشیا حفظ شوند.

یک افزونه به نام Enscape 3D برای رویت وجود دارد که اجازه رندر سه بعدی زنده در هنگام گشت و گذار را می دهد. این افزونه اجازه اپدیت شدن به صورت زنده را می دهد و همچنین به منابع صدا اجازه می دهد اضافه شوند تا بتوان افکت آکوستیک را آزمایش کرد.

 

 پیش نیازهای دوره آموزش Revit Autodesk چیست :

این دوره نیازمند گذراندن دوره پیش نیاز نمی باشد.

جایگاه Revit Autodesk در جهان چگونه است :

این نرم افزار دارای توانمندی های بسیاری در زمینه طراحی و ترسیم ، کاربرد تکنولوژی ها و متریال های نوین در ارائه پروژه های معماری می باشد و در حال حاضر Architecture Revit به عنوان ” حرفه ای ترین و قدرتمند ترین نرم افزار در شرکت های معتبر طراحی معماری دنیا ”  مورد استفاده قرار می گیرد.

دوره Revit Autodesk برای چه کسانی مناسب است:

با توجه به قابلیت های بی شمار و فراگیر این نرم افزار در چهار حوزه ” عمران، معماری ، برق و مکانیک ” و همچنین توسعه جهانی آن، به “کلیه مهندسان و تکنسین های فعال در این حوزه ها”  توصیه می شود، نسبت به یادگیری و استفاده از این نرم افزار اقدام نمایند.  در قسمت معماری نیزیادگیری آن به کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های معماری و شهرسازی پیشنهاد می شود.

مهارت هایی که پس از گذراندن دوره Revit Autodesk کسب می کنم چیست؟

– آیا می خواهید پروژه خود را به شکل حرفه ای و اصولی به مرحله فاز ۲ برسانید؟

– آیا می خواهید در کمترین زمان ممکن پک کاملی از تمامی پلان ها و مقاطع و کلیه موارد الزامی اجرا تهیه نمایید؟

– آیا می خواهید به راحتی از خروجی چند نرم افزار مختلف استفاده نمایید؟

و …

موقعیت های شغلی که با گذراندن دوره Revit Autodesk می توان کسب نمود :

شما می توانید پس از گذراندن دوره در دفاتر معماری مشغول و کار طراحی دو بعدی و سه بعدی، فاز ۲ و تهیه مستندات متره و برآورد پروژه را انجام دهید.

حداقل امکنات سیستم مورد نیاز برای نصب و استفاده از نرم افزار Revit Autodesk :

سیستم عامل:

مایکروسافتWindows ۷ SP1 ۶۴

مایکروسافت Windows ۸٫۱ ۶۴

مایکروسافتWindows ۱۰ ۶۴

نوع پردازنده:

Intel® Xeon®Amd

حافظه : ۱۶ گیگابایت

فضای دیسک :

۵ گیگابایت

ویژگیهای ۳ نرم افزار رایج معماری Autocad-3dsmax-Revit Architecture

Autocad Autodesk:

یک نرم افزار مدلسازی و ترسیمی فوق العاده قوی که رو دستش تو دنیا وجود نداره . ویژگیهاش هم انقدر زیاده که نمیشه کامل لیست کرد

۱- ترسیم فوق العاده سریع

۲- مدلسازی بدون حد و مرز

۳- دقت بسیار زیاد

۴- ابزارهای فراوان

۵- امکان ارتباطی زیاد با نرم افزار های جانبی (excel  , Revit  Architecture , …)

۶-….

اما با وجود این ضعف هایی هم داره :

۱- مثل میز نقشه کشی میمونه یعنی بعنوان دستیار طراح عمل نمیکنه .

۲- باید هر بخش از ساختمان را بعنوان عنصری منزوی جداگانه رسم کنیم ( مثلا باید پلان بکشیم بعد از روی پلان نما بکشیم بعدش هم دوباره مقطع بکشیم. خودش واسمون نما و مقطع نمیکشه)

۳- دوباره کاری توی این نرم افزار توسط خود نرم افزار کنترل نمیشه پس خطاهای احتمالی کاربر را شناسایی نمی کند.

۴- هیچ یک از ویژگیهای نرم افزار های bim را ندارد (مثلا Revit یک نوع نرم افزار bim هست)

۵- عملیات ترسیم و ویرایش وقت گیر هست مگر اینکه کدخدا cadman باشی و دائم مثل دارکوب بکوبی روی کیبورد و اعصاب بقیه رو خرد کنی …

۶- ….

باید این نکته رو اضافه کنم که این ضعف ها از ارزش نرم افزار Autocad کم نمیکنه اما وقتی می بینیم که این ضعف ها در Revit Architecture نه تنها نیست بلکه یک قدرت هم محسوب میشه ، اون وقت هست که احساس می کنیم استفاده از Autocad در ۹۰ درصد موارد ترسیم نقشه های ساختمان احمقانه به نظر می رسه.(لطفا قبل از هر گونه نتیجه گیری اگر در مورد نرم افزار  Revit Architecture اطلاعات کافی ندارید تمام مطالب قبلی این وبلاگ رو مطالعه کنید و یک نگاهی هم به محیط نرم افزار بندازید تامنظور بنده را درک کنید.)

۳Dsmax  Autodesk:

یک نرم افزار فوق العاده برای مدلسازی و رندر و انیمیشن

۱- مدلسازی قوی

۲- رندر و نورپردازی و متریال و گرافیک فوق العاده

۳- انیمیشن سازی

۴- و …. از این قبیل ویژگیها

نقاط ضعف :

۱- ترسیم نقشه امکان ندارد

۲- و از این قبیل …

البته این ضعف ها اصلا برای این نرم افزار معنی ندارد چون هدف این نرم افزار فقط و فقط وفقط مدلسازی و پرزانته و انیمیشن و افکت و …. هست و اصولا غیر منطقی هست کسی بخواهد باهاش ترسیم بکنه .

نتیجه گیری :

مشخص هست که برای ترسیم نقشه ها به Autocad یا Revit Architecture نیاز داریم چون ۳dmax این کار را انجام نمی دهد .

مشخص هست که برای پرزانته و رندر با هر کدام از این ۳ نرم افزار می توان این کار را انجام داد اما با توجه به مطالب بیان شده بهتر است با ۳dsmax و یا با Revit Architecture رندر بگیریم و سراغ Autocad نرویم چون توی این مورد ضعیف هست .

برای انیمیشن ساده از هردوی ۳dsmax یا Revit Architecture می توانیم بهره بگیریم.

برای انیمیشن وافکتهای حرفه ای فقط ۳dsmax جوابگو هست .

برای جلوگیری از دوباره کاریهای عملیات تهیه نقشه ها فقط Revit Architecture خوب پاسخ می دهد .

بنابراین اگر یک معمار Revit Architecture بلد باشه خیلی از ویژگیهای نرم افزارهای ۳ گانه مورد بررسی رو می تونه انجام بده و فقط برای پرزانته های حرفه ای به ۳dmax نیاز پیدا خواهد کرد  و تا ۹۰ درصد به Autocad نیازی نداره.

 

 

تکنولوژی نرم افزارهای برتر  نرم افزار

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =

بستن